Strona A, strona B nr 104: Rusza 20 Połów. Wydaj debiutancką książkę w Biurze Literackim
Artur Burszta
Strona cyklu
Strona A, strona BArtur Burszta
Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.
Piszesz wiersze, opowiadania albo powieść? Szukasz miejsca, które wyda twoją debiutancką książkę? Ten podcast jest dla Ciebie! Już trzecią dekadę, rok po roku, wyławiamy w Biurze Literackim i na festiwalu TransPort Literacki najciekawsze autorki i autorów przed debiutem książkowym. Zauważamy, wspieramy i ułatwiamy literacki start. Jak przygotować i wysłać swoje zgłoszenie? O tym w 104. odcinku „Strony A, strony B”.
Nabór potrwa nieco ponad 100 dni. Zaczynamy 24 września. Kończmy 12 stycznia o północy. Co wydarzy się potem? Dlaczego warto wziąć udział? O wszystkim dowiecie się z niespełna 55-minutowej audycji. A skoro to jubileuszowy Połów, to przypominamy sobie dziesiątkę laureatek i laureatów projektu. To nie był łatwy wybór. Łączna liczba prestiżowych nagród i wyróżnień debiutantek i debiutantów z Połowu dochodzi już do pięćdziesięciu!
Wyślij swoje zgłoszenie
Dowiedź się więcej o Połowie
Przeczytaj najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Zobacz książki laureatek i laureatów Połowu
Dołącz do festiwalowej grupy