Strona A, strona B nr 108: Natura pisania
Artur Burszta
Strona cyklu
Strona A, strona BArtur Burszta
Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.
Dziś zastanowimy się, czym właściwie jest Połów Biura Literackiego. Rozłożymy na czynniki pierwsze obecną formułę projektu, który nieprzerwanie od 2005 roku organizuje literacki start kolejnym autorkom i autorom. Rozważymy, czy praca w Pracowniach pod okiem mentorki lub mentora jest faktycznie niezbędnym etapem poprzedzającym wybór książek do wydania. Omówimy, jakie znaczenie ma miejsce, w którym odbywają się zajęcia. Ustalimy wspólnie, co jest kluczowe dla piszących na początku ich drogi. Innymi słowy – zgłębimy „Naturę pisania”.
Antonina Tosiek zastanowi się, jakie znaczenie ma Połów dla osób przed debiutem literackim. Joanna Mueller opowie, jak natura – góry, a teraz morze – wpływają na proces twórczy. Katarzyna Szaulińska zdradzi, jak udział w festiwalowych Pracowniach może zmienić życie osób piszących. Magdalena Genow sprawdzi, co wydawcy w Polsce oferują początkującym pisarzom i pisarkom. Przemysław Owczarek porówna self-publishing z klasycznym wydawaniem książek oraz wskaże, jak te dwie ścieżki wpływają na debiutantów i debiutantki, ich decyzje i przyszłość literacką.
Katarzyna Jakubiak zreferuje, jak wygląda wsparcie dla początkujących autorek i autorów w Stanach Zjednoczonych, a jak w Polsce. Jakub Pszoniak opowie o tym, co zyskuje autor dzięki udziałowi w Pracowniach. Iwona Bassa wyjaśni, dlaczego byli uczestnicy i uczestniczki Połowu potrafią być lepszymi mentorami niż zawodowi wykładowcy. Aleksandra Szymańska podniesie temat opłat w literaturze, w tym kosztów udziału w Połowie. Na koniec Kacper Bartczak odwoła się do tematu kryzysu literatury i czytelnictwa, a także roli, jaką w tym kontekście ma do odegrania Połów.
W stronie muzycznej mam dla Was dwanaście debiutanckich płyt z 2024 roku. Takich, których jeszcze nie graliśmy w tej audycji. Poczujemy intensywność młodej energii, która nie boi się eksperymentowania i przełamywania granic. Zanurzymy się w pulsujących, klubowych rytmach, by zaraz potem przenieść się w krainę surowych gitarowych brzmień, które tętnią emocjami i nieoczekiwanymi zwrotami. Nie zabraknie tajemniczych, mrocznych momentów, które będziemy przełamywać nieoczekiwanymi melodiami. W końcu pojawią się kontrasty: od dzikiej energii, przez chwile zadumy, aż po refleksję o nas samych.
Czekają na Was odkrycia, które – mam nadzieję – zostaną z Wami na długo. Czego życzę także Waszym książkom, które zgłosicie do Połowu, aby i one zostały z czytelnikami na długie lata.
Wyślij swoje zgłoszenie do 12 stycznia
Posłuchaj audycji o szczegółach naboru
Dowiedź się więcej o Połowie
Przeczytaj najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Zobacz książki laureatek i laureatów ostatniego Połowu