26/12/24

Strona A, strona B nr 109: Biurowe książki 2024 roku

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Świą­tecz­no-nowo­rocz­ne spo­tka­nie w Biu­rze Lite­rac­kim. Tym razem, zamiast auto­rek i auto­rów skła­da­ją­cych życze­nia, dobrym sło­wem raczą nas czy­tel­ni­cy i czy­tel­nicz­ki ksią­żek. Jakub Skur­tys, Agniesz­ka Wali­gó­ra, Mariusz Mie­cza­kow­ski, Michał Dzie­dzic, Zuzan­na Sala, Józef Olej­ni­czak, Mar­cin Zega­dło, Krzysz­tof Kat­kow­ski, Alek­san­dra Grat­ka i Karol Mali­szew­ski wybie­ra­ją tytu­ły, któ­re poru­szy­ły ich naj­bar­dziej.

Spo­glą­da­my na lite­ra­tu­rę 2024 roku przez pry­zmat róż­nych wraż­li­wo­ści. Śle­dzi­my ścież­ki naj­waż­niej­szych poetyc­kich i pro­za­tor­skich gło­sów, odkry­wa­jąc ich siłę, emo­cje i tema­ty, któ­re rezo­no­wa­ły z odbior­ca­mi. Spraw­dza­my, czy lite­ra­tu­ra może jesz­cze inspi­ro­wać, kształ­to­wać postrze­ga­nie świa­ta, budo­wać mosty. Zanu­rza­my się w sło­wach, któ­re pro­wo­ku­ją, zmie­nia­ją per­spek­ty­wy i prze­kra­cza­ją gra­ni­ce gatun­ków.

W 2024 roku w Biu­rze Lite­rac­kim uka­za­ło się dwa­dzie­ścia osiem pre­mie­ro­wych ksią­żek. Wśród nich dzie­sięć prze­kła­dów publi­ka­cji repre­zen­tu­ją­cych serię „Nowy euro­pej­ski kanon lite­rac­ki”. Do tego obszer­ne wybo­ry wier­szy Hiro­mi Itō i Jona Fos­se­go, a tak­że powrót poezji Ezry Poun­da. Razem szes­na­ście publi­ka­cji poetyc­kich, osiem pro­za­tor­skich, dwie w serii Szki­ce, jed­na w serii Roz­mo­wy oraz ostat­ni w histo­rii alma­nach z Poło­wu.

Rekor­do­we sie­dem debiu­tów, trzy pro­zą i czte­ry wier­szem. Sie­dem­na­ście ksią­żek auto­rek i auto­rów, któ­rzy nie wyda­wa­li wcze­śniej w Biu­rze. Jede­na­ście tytu­łów od twór­czyń i twór­ców, któ­rzy powie­rzy­li nam swo­je dzie­ła po raz kolej­ny. Mie­szan­ka lite­ra­tu­ry pol­skiej i świa­to­wej, poezji i pro­zy, nowych gło­sów oraz twór­ców o ugrun­to­wa­nej pozy­cji. Któ­re z tych ksią­żek mają szan­sę pozo­stać z czy­tel­ni­ka­mi i czy­tel­nicz­ka­mi na dłu­żej?

Pomię­dzy wypo­wie­dzia­mi poja­wią się frag­men­ty wspo­mnia­nych publi­ka­cji czy­ta­ne przez autor­ki i auto­rów. Pod koniec życze­nia od naszej biu­ro­wej eki­py (od Oli, Asi, Jaku­ba, Kasi, Klau­dy­ny, Julii, dru­giej Oli, Karo­li­ny, Damia­na, Dawi­da, Kami­la, Kuby, Tom­ka i Izy). A na sam finał książ­ka, któ­ra przez zapro­szo­ne do audy­cji oso­by będzie wymie­nia­na naj­czę­ściej. Co to za książ­ka? Słu­chaj­cie od począt­ku do koń­ca – bo napraw­dę war­to!


BIUROWE KSIĄŻKI 2024 ROKU

 

Nowy euro­pej­ski kanon lite­rac­ki / dzie­ci

♦ Rūta BRIEDE Pies, któ­ry roz­we­se­lił smut­ki [prze­kład Agniesz­ka Sma­rzew­ska]

 

Nowy euro­pej­ski kanon lite­rac­ki / poezja

♦ Dimi­tyr KENAROW Zwie­rzę­ta apo­kry­ficz­ne [Mag­da­le­na Pytlak]

♦ Doire­ann NÍ GHRÍOFA Skry na mrok [Jerzy Jar­nie­wicz]        

♦ Ieva TOLEIKYTĖ Czer­wo­ny śli­ski pałac [Domi­ni­ka Jagieł­ka] 

 

Nowy euro­pej­ski kanon lite­rac­ki / pro­za

♦ Rume­na BUŽAROVSKA Mój pan mąż [Doro­ta Jovan­ka Ćir­lić]          

♦ Lisa KRÄNZLER Ponie­wcza­sie [Doro­ta Stro­iń­ska]

♦ Bjørn RASMUSSEN Skó­ra jest ela­stycz­ną powło­ką, któ­ra ota­cza całe cia­ło [Bogu­sła­wa Sochań­ska]

 

Pozo­sta­łe prze­kła­dy

♦ Jon FOSSE Pies i anioł [Elżbieta Frątczak-Nowotny]

♦ Hiro­mi ITŌ Zabić Kano­ko [Anna Zalew­ska]               

 

Roz­sze­rzo­ne lub popra­wio­ne wzno­wie­nia

♦ Ezra POUND Wier­sze, poema­ty i pie­śni [Leszek Engel­king]

 

Alma­na­chy

♦ Karol BRZOZOWSKI, Mag­da­le­na GENOW, Alek­san­dra GÓRECKA, Julia JANKOWSKA, Alek­san­dra KASPRZAK, Mał­go­rza­ta KOŚLA, Edy­ta OŁDAK, Kamil PLICH, Maciej WNUK, Łukasz WOŹNIAK

Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2023              

 

Debiu­ty pro­zą

♦ Alek­san­dra KASPRZAK Wydrąż mi rodzi­nę w serze                                                  

♦ Krzysz­tof SIWCZYK Na prze­cię­ciu arte­rii     

♦ Maciej WNUK Miej­sca odle­głe

 

Debiu­ty wier­szem

♦ Jakub BELINA-BRZOZOWSKI cór­ka tań­czy 

♦ Alek­san­dra GÓRECKA Regu­ła trzech

♦ Jakub GRABIAK Pomyśl cia­ło jako czół­no, któ­re pło­nie

♦ Ola LEWANDOWSKA  jeste­śmy pierw­szą ciem­no­ścią tego lata          

 

Seria Poezje

♦ Roman HONET pamięć niczy­ja, cia­ło moje     

♦ Prze­my­sław OWCZAREK Kata­wo­tra 

♦ Jakub PSZONIAK kar­ni­ster

♦ Tade­usz RÓŻEWICZ Wier­sze ostat­nie                                                           

♦ Anto­ni­na TOSIEK żer­twy

♦ Boh­dan ZADURA Zmia­na cza­su

 

Seria Pro­za

♦ Krzysz­tof JAWORSKI Jak pisa­łem powieść kry­mi­nal­ną (w tym bied­nym kra­ju)

 

Seria Roz­mo­wy

♦ Jerzy JARNIEWICZ Prze­zro­cza. Roz­mo­wy z Jerzym Jar­nie­wi­czem

 

Seria Szki­ce

♦ Inga IWASIÓW Widok z okna w podró­ży służ­bo­wej    

♦ Joan­na ROSZAK Poezja w odcin­kach. Wier­sze w cza­sach Net­fli­xa