Strona A, strona B nr 109: Biurowe książki 2024 roku
Artur Burszta
Strona cyklu
Strona A, strona BArtur Burszta
Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.
Świąteczno-noworoczne spotkanie w Biurze Literackim. Tym razem, zamiast autorek i autorów składających życzenia, dobrym słowem raczą nas czytelnicy i czytelniczki książek. Jakub Skurtys, Agnieszka Waligóra, Mariusz Mieczakowski, Michał Dziedzic, Zuzanna Sala, Józef Olejniczak, Marcin Zegadło, Krzysztof Katkowski, Aleksandra Gratka i Karol Maliszewski wybierają tytuły, które poruszyły ich najbardziej.
Spoglądamy na literaturę 2024 roku przez pryzmat różnych wrażliwości. Śledzimy ścieżki najważniejszych poetyckich i prozatorskich głosów, odkrywając ich siłę, emocje i tematy, które rezonowały z odbiorcami. Sprawdzamy, czy literatura może jeszcze inspirować, kształtować postrzeganie świata, budować mosty. Zanurzamy się w słowach, które prowokują, zmieniają perspektywy i przekraczają granice gatunków.
W 2024 roku w Biurze Literackim ukazało się dwadzieścia osiem premierowych książek. Wśród nich dziesięć przekładów publikacji reprezentujących serię „Nowy europejski kanon literacki”. Do tego obszerne wybory wierszy Hiromi Itō i Jona Fossego, a także powrót poezji Ezry Pounda. Razem szesnaście publikacji poetyckich, osiem prozatorskich, dwie w serii Szkice, jedna w serii Rozmowy oraz ostatni w historii almanach z Połowu.
Rekordowe siedem debiutów, trzy prozą i cztery wierszem. Siedemnaście książek autorek i autorów, którzy nie wydawali wcześniej w Biurze. Jedenaście tytułów od twórczyń i twórców, którzy powierzyli nam swoje dzieła po raz kolejny. Mieszanka literatury polskiej i światowej, poezji i prozy, nowych głosów oraz twórców o ugruntowanej pozycji. Które z tych książek mają szansę pozostać z czytelnikami i czytelniczkami na dłużej?
Pomiędzy wypowiedziami pojawią się fragmenty wspomnianych publikacji czytane przez autorki i autorów. Pod koniec życzenia od naszej biurowej ekipy (od Oli, Asi, Jakuba, Kasi, Klaudyny, Julii, drugiej Oli, Karoliny, Damiana, Dawida, Kamila, Kuby, Tomka i Izy). A na sam finał książka, która przez zaproszone do audycji osoby będzie wymieniana najczęściej. Co to za książka? Słuchajcie od początku do końca – bo naprawdę warto!
BIUROWE KSIĄŻKI 2024 ROKU
Nowy europejski kanon literacki / dzieci
♦ Rūta BRIEDE Pies, który rozweselił smutki [przekład Agnieszka Smarzewska]
Nowy europejski kanon literacki / poezja
♦ Dimityr KENAROW Zwierzęta apokryficzne [Magdalena Pytlak]
♦ Doireann NÍ GHRÍOFA Skry na mrok [Jerzy Jarniewicz]
♦ Ieva TOLEIKYTĖ Czerwony śliski pałac [Dominika Jagiełka]
Nowy europejski kanon literacki / proza
♦ Rumena BUŽAROVSKA Mój pan mąż [Dorota Jovanka Ćirlić]
♦ Lisa KRÄNZLER Poniewczasie [Dorota Stroińska]
♦ Bjørn RASMUSSEN Skóra jest elastyczną powłoką, która otacza całe ciało [Bogusława Sochańska]
Pozostałe przekłady
♦ Jon FOSSE Pies i anioł [Elżbieta Frątczak-Nowotny]
♦ Hiromi ITŌ Zabić Kanoko [Anna Zalewska]
Rozszerzone lub poprawione wznowienia
♦ Ezra POUND Wiersze, poematy i pieśni [Leszek Engelking]
Almanachy
♦ Karol BRZOZOWSKI, Magdalena GENOW, Aleksandra GÓRECKA, Julia JANKOWSKA, Aleksandra KASPRZAK, Małgorzata KOŚLA, Edyta OŁDAK, Kamil PLICH, Maciej WNUK, Łukasz WOŹNIAK
Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2023
Debiuty prozą
♦ Aleksandra KASPRZAK Wydrąż mi rodzinę w serze
♦ Krzysztof SIWCZYK Na przecięciu arterii
♦ Maciej WNUK Miejsca odległe
Debiuty wierszem
♦ Jakub BELINA-BRZOZOWSKI córka tańczy
♦ Aleksandra GÓRECKA Reguła trzech
♦ Jakub GRABIAK Pomyśl ciało jako czółno, które płonie
♦ Ola LEWANDOWSKA jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata
Seria Poezje
♦ Roman HONET pamięć niczyja, ciało moje
♦ Przemysław OWCZAREK Katawotra
♦ Jakub PSZONIAK karnister
♦ Tadeusz RÓŻEWICZ Wiersze ostatnie
♦ Antonina TOSIEK żertwy
♦ Bohdan ZADURA Zmiana czasu
Seria Proza
♦ Krzysztof JAWORSKI Jak pisałem powieść kryminalną (w tym biednym kraju)
Seria Rozmowy
♦ Jerzy JARNIEWICZ Przezrocza. Rozmowy z Jerzym Jarniewiczem
Seria Szkice
♦ Inga IWASIÓW Widok z okna w podróży służbowej
♦ Joanna ROSZAK Poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa