Strona A, strona B nr 115: Wysoko, głęboko
Artur Burszta
Strona cyklu
Strona A, strona B
Artur Burszta
Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.
Odtwarzacz plików dźwiękowych
Żyjemy w czasach, gdy zamiast zapowiadać wydarzenie, coraz częściej opowiadamy, co musiało się wydarzyć, żeby ono w ogóle mogło dojść do skutku. 115. odcinek to szczera opowieść o trzydziestu latach TransPortu Literackiego – o sile literatury i przeciwnościach, które musi ona stale pokonywać.
Zanim ujawnimy program jubileuszowej edycji festiwalu zdradzam tegoroczne hasło: „Wysoko, głęboko”. „Wysoko” – bo literatura sięga wyżej niż słowa. „Głęboko” – bo nie zatrzymuje się na powierzchni. „Wysoko” – bo od zawsze była dla Biura Literackiego przestrzenią odwagi, ambicji i bezkompromisowości. „Głęboko” – bo dociera do sedna, nie ucieka od tego, co trudne.
Przez trzy dekady nasz festiwal był miejscem spotkań, które sięgały głębiej: w pamięć, w język, w doświadczenie. Przestrzenią zanurzenia w literaturze, czasem płynięcia pod prąd, wbrew temu, co modne i łatwe. Opowieścią o twórczości, która przekracza granice przestrzeni, czasu, wyobraźni. Wydarzeniem, gdzie literatura nie tylko mówi, ale też działa w wielu językach, formach i mediach.
Co czeka osoby, które przyjadą do Kołobrzegu i na Pomorze Zachodnie między 8 a 11 maja? Jakie horyzonty zostaną przekroczone tym razem? W audycji opowiadam o projektach „Azja”, „Tu i teraz” oraz „Zoom Poland”, o programie „Kreatywna literatura”, o jubileuszowej, dwudziestej edycji „Połowu”, a także o powrotach autorek i autorów, którzy kiedyś stanowili serce tego wydarzenia.
Przybliżam także areny festiwalowych wydarzeń, odrębne, ale równie ważne przestrzenie, w których literatura będzie mogła istnieć w różnych formach. I wreszcie zdradzam, kto tym razem muzycznie oprawi 27 czytań, a kto „Rozmowy na koniec”, oraz co udało się uratować z planów, które mieliśmy na jubileuszową edycję.
Festiwal Biura zawsze był czymś więcej niż kolejnym cyklicznym wydarzeniem literackim. Poszukiwał nowych form, nowego języka i nowych twórców. Ewoluował z oblężonego fortu w otwarty port, ze stacji, z której można odjechać, w przystań, do której warto wracać. Przenosił się z Legnicy do Wrocławia, potem do Stronia Śląskiego, a dziś rozbrzmiewa nad Bałtykiem. Czy po raz ostatni?
Posłuchajcie opowieści o festiwalu, który miał być epizodem, a stał się częścią życia setek osób. O przestrzeni, w której zacierają się hierarchie, a wiersz i opowieść nie pytają o metrykę ani dorobek. Taki też jest najnowszy odcinek „Strony A, strony B”. Słuchajcie go, bo warto, i dołączcie do nas w maju nad morzem.