Strona A, strona B nr 116: Smak detalu
Artur Burszta
Strona cyklu
Strona A, strona B
Artur Burszta
Menadżer kultury i społecznik.
W 116. odcinku „Strony A, strony B” podróżujemy przez literackie obrazy, które z niezwykłą precyzją rejestrują ulotne momenty, emocje i sytuacje. Tematem przewodnim jest „Smak detalu” – opowieść o czterech książkach, różniących się formą i stylem, ale połączonych wspólną cechą: mistrzowskim uchwyceniem tego, co drobne i pozornie nieistotne, a zarazem kluczowe dla całej historii.
W Też się o ciebie boję Miry Suchowiejko zmysłowe opisy ciała stają się kluczem do zrozumienia choroby, lęków i konfrontacji z systemem. Poetycka dokładność w ukazywaniu detali codzienności w Siedemdziesiąt siedem Piotra Sommera angażuje nas do wspólnego wędrowania przez pamięć, w której „serce opukuje świat”, a czas staje się miejscem spotkania przeszłości z teraźniejszością.
Ida Börjel w Telefonie do domu wnikliwie przekształca rozmowy wojenne w język poetycki, odsłaniając brutalność i absurd konfliktów. Z kolei Pozytywki i marienbadki Andrzeja Sosnowskiego to zbiór wierszy i próz, które uciekają od konwencji, wybuchają i rozpraszają się, wymuszając na czytelniku nową formę lektury, wykraczającą poza tradycyjne oczekiwania.
W stronie muzycznej dziewięć nowych płyt. Każda z nich to starannie skonstruowana przestrzeń, w której drobne, niemal niedostrzegalne szczegóły tworzą pełnię emocji i wrażeń. W audycji oprócz tego kolejne bardzo ważne festiwalowe informacje, tym razem dotyczące podróżowania do Kołobrzegu, transportu do Rogowa oraz rozpoczętych właśnie zajęć w Pracowniach.
Posłuchaj poprzednich odcinków o nowych książkach Biura Literackiego
Strona A, strona B nr 114: Języki pamięci
Magdalena GENOW: Złodziejka matek, Perrine LE QUERREC: Warglify, Piotr MATYWIECKI: Epika
Strona A, strona B nr 112: Tożsamość
Adam JAWORSKI: Baśń o zwichnięciu stawu biodrowego, Marta CARNICERO Hernanz: Matrioszki, Laura OSIŃSKA: Jaw
Strona A, strona B nr 110: Parcele ze słów
Łukasz WOŹNIAK: Umalmu, Serhij ŻADAN: Skrypnykówka, Marcin SENDECKI: Węgierskie morze
Strona A, strona B nr 107: Odkrywanie wieloznaczności
Aleksandra GÓRECKA: Reguła trzech, Jon FOSSE: Pies i anioł, Krzysztof JAWORSKI: Jak pisałem powieść kryminalną (w tym biednym kraju)
Strona A, strona B nr 106: Koniec literatury
Maciej WNUK: Miejsca odległe, Antonina TOSIEK: żertwy, Jerzy JARNIEWICZ: Przezrocza. Rozmowy z Jerzym Jarniewiczem, Ezra POUND: Wiersze, poematy i pieśni
Strona A, strona B nr 105: Co dalej?
Jakub BELINA-BRZOZOWSKI: córka tańczy, Jakub PSZONIAK: Karnister, Bohdan ZADURA: Zmiana czasu
Strona A, strona B nr 103: Kasprzak, Siwczyk, Różewicz
Aleksandra KASPRZAK: Wydrąż mi rodzinę w serze, Krzysztof SIWCZYK: Na przecięciu arterii, Tadeusz RÓŻEWICZ: Wiersze ostatnie