06/02/23

TransPort Literacki 28: Kapusta, Pidzik, Pieszczoch

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Ponad pół tysią­ca zgło­szeń napły­nę­ło w tego­rocz­nym nabo­rze do pro­jek­tów wydaw­ni­czych Biu­ra Lite­rac­kie­go. Wię­cej było poezji czy pro­zy? Co teraz dzie­je się z nade­sła­ny­mi tek­sta­mi? Kie­dy może­my spo­dzie­wać się wyni­ków? Do któ­rych pro­jek­tów został prze­dłu­żo­ny ter­min wysy­ła­nia pro­po­zy­cji? Mię­dzy inny­mi o tym usły­szy­cie w 80. odcin­ku „Stro­ny A, stro­ny B”.

Tego, że pra­cow­nie towa­rzy­szą­ce festi­wa­lo­wi Trans­Port Lite­rac­ki w Koło­brze­gu dzia­ła­ją i przy­no­szą coraz wspa­nial­sze owo­ce, dowo­dzą trzy wyda­ne wła­śnie książ­ki: „fuzja bor­do”, „ruń” oraz „(miej­sca ich jesio­ny)” Karo­li­ny Kapu­sty, Klau­dii Piesz­czoch i Pau­li­ny Pidzik, lau­re­atek pro­jek­tów „Pierw­sza książ­ka wier­szem” i „Dru­ga książ­ka wier­szem”. Autor­ki są gości­nia­mi dzi­siej­szej audy­cji.

Obok opra­wy muzycz­nej wier­szy, któ­ra nie­zmien­nie spra­wia mi wiel­ką fraj­dę, w zesta­wie reko­men­do­wa­nych pre­mie­ro­wych płyt i utwo­rów uwzględ­niam tym razem nastę­pu­ją­cą dzie­siąt­kę arty­stek i arty­stów: Acid Arab, Dha­fer Yous­sef, et . nu, Gem­ma Ray & The Death Bell Gang, Król Słoń­ce, Le Cri Du Caire, Mar­le­ne Ribe­iro, Ruha­il Qaisar, Tru­pa Tru­pa i Young Fathers.