03/04/23

Strona A, strona B nr 82: Wiersze na święta Wielkiej Nocy 2023

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Zgod­nie z bli­sko dwu­dzie­sto­pię­cio­let­nią tra­dy­cją na świę­ta Wiel­kiej Nocy, w imie­niu swo­im, współ­pra­cow­ni­czek i współ­pra­cow­ni­ków Biu­ra Lite­rac­kie­go, auto­rek i auto­rów, któ­rzy wyda­ją u nas swo­je książ­ki i wystę­pu­ją na koło­brze­skim festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki, prze­ka­zu­ję zamiast życzeń pre­mie­ro­we wier­sze lau­re­atek i lau­re­atów ostat­niej edy­cji Poło­wu: Miło­sza Fle­sza­ra, Ame­lii Żyw­czak, Jaku­ba Gutow­skie­go i Joan­ny Łępic­kiej.

Wszyst­kie oso­by podej­mu­ją temat trans­for­mu­ją­cej, trans­for­ma­cyj­nej i meta­mor­ficz­nej mocy lite­ra­tu­ry. Wycho­dzą od „Trans-por­to, por­ta-ae”, „drzwi i bram” przy­wo­ła­nych w „Pię­ciu ese­jach home­row­skich” Tade­usza Sław­ka, któ­re towa­rzy­szy­ły naszej prze­pro­wadz­ce z Dol­ne­go Ślą­ska na Pomo­rze Zachod­nie. Nie bez powo­du – w ten spo­sób czy­ni­my kolej­ny krok w stro­nę przy­go­to­wań do 28. edy­cji nasze­go festi­wa­lu.

Zja­wi­sko zmia­ny zawsze fascy­no­wa­ło i prze­ra­ża­ło. Dość wcze­śnie – na grun­cie alche­mii, a potem sztu­ki i lite­ra­tu­ry – zaczę­to fan­ta­zjo­wać na temat moż­li­wo­ści wywo­ła­nia trans­for­ma­cji za spra­wą same­go aktu twór­cze­go. Czy dzię­ki lite­ra­tu­rze i sztu­ce może wyda­rzyć się jesz­cze coś nowe­go – coś, co nie tyl­ko skło­ni nas do two­rze­nia nowych inter­pre­ta­cji świa­ta, ale też do jego prze­kształ­ce­nia?

Słu­chaj­cie i przy­go­to­wuj­cie się na wrze­śnio­we „Trans-por­to, por­ta-ae”. I miej­cie dobre świą­tecz­ne dni.