Strona A, strona B nr 86: Kurs na Kołobrzeg
Artur Burszta
Strona cyklu
Strona A, strona BArtur Burszta
Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.
Odcinek dla wszystkich wybierających się na TransPort Literacki 28 oraz dla osób, które chcą dowiedzieć się, na czym polega fenomen festiwalu, który od ponad dwóch dekad jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich wydarzeń kulturalnych na świecie.
O dawnym Forcie, Porcie, Stacji, a obecnym TransPorcie opowiadają: Bohdan Zadura, Inga Iwasiów, Filip Łobodziński, Aleš Šteger, Lynn Suh i Mirosław Kulisz.
Na tegoroczne wydarzenia zapraszają: Kacper Bartczak, Kim Hyesoon, Edward Pasewicz, Miłosz Fleszar, Radmila Petrović i Benedek Totth.
Całości towarzyszy muzyka Resiny, która jest autorką oprawy wszystkich tegorocznych czytań oraz muzyczne nowości z ostatnich dni i tygodni, w tym nowa płyta Nicka Cave’a, który był jednym z głównych bohaterów ubiegłorocznej edycji imprezy.
Poznajemy festiwalowe niuanse, zasady działania, powody dla których równie ważne obok zajęć są poszczególne punkty programu, a także co stoi za decyzjami dotyczącymi publikacji książek w Biurze Literackim.
Dowiadujemy się także co jest sednem festiwalu, czym różni się on od innych tego typu wydarzeń, co zyskujemy biorąc w nim czynny udział.
Nie brakuje także najświeższych wiadomości na temat tego jak dotrzeć z drugiego końca Polski do Kołobrzegu, gdzie znaleźć nocleg.
Czyli wszystko to, co trzeba wiedzieć wybierając się na tegoroczny festiwal.
Dobrego słuchania!
Zobacz pełny program festiwalu
Dołącz do TransPortowej grupy
Poznaj opinie, które zebrała pierwsza kołobrzeska edycja festiwalu