13/12/21

Święta z Biurem Literackim 2021

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Na świą­tecz­ny i nowo­rocz­ny czas „Stro­na A, stro­na B” przy­go­to­wa­ła wyjąt­ko­wy pre­zent – spe­cjal­ną audy­cję, w trak­cie któ­rej Pre­zy­dent Koło­brze­gu Anna Miecz­kow­ska oraz sie­dem­na­ścio­ro auto­rek i auto­rów pre­mie­ro­wych ksią­żek przy­go­to­wy­wa­nych na przy­szło­rocz­ną 27. edy­cję festi­wa­lu, któ­ry jako Trans­Port Lite­rac­ki odbę­dzie się mię­dzy 22 a 25 wrze­śnia w tej gościn­nej nad­mor­skiej miej­sco­wo­ści, skła­da­ją oso­bi­ste życze­nia.

War­to jest się wsłu­chać, ale też wczy­tać w gło­sy: Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, Kata­rzy­ny Jaku­biak, Jaku­ba Korn­hau­se­ra, Lau­ry Osiń­skiej, Julia­na Rosiń­skie­go, Alek­san­dry Byr­skiej, Tom­ka Gro­mad­ki, Karo­li­ny Sał­dec­kiej, Jaku­ba Pszo­nia­ka, Jaku­ba Wiśniew­skie­go, Krzysz­to­fa Chro­now­skie­go, Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go, Marii Krzyw­dy, Mar­ci­na Jurzy­sty, Mar­ci­na Mokre­go, Ali­cji Sawic­kiej i Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Wspa­nia­le, gdy­by w tych wyjąt­ko­wych gru­dnio­wych dniach i w nowym roku czy­ta­nie nie było dla nas jedy­nie świę­tem. Oby­śmy potra­fi­li na książ­ki, nie tyl­ko te z Biu­ra, znaj­do­wać wię­cej cza­su. Przed rokiem mówi­li­śmy sobie, żeby­śmy w tym samym gro­nie, wol­ni od pan­de­mii, mogli ponow­nie skła­dać sobie życze­nia. Pan­de­mia nie odpusz­cza, te świę­ta zno­wu nie będą takie jak daw­niej. Niech cho­ciaż te naj­bliż­sze dni pozwo­lą przy­wró­cić to, co dla nas naj­waż­niej­sze, co może być jakąś sta­łą, do któ­rej war­to wra­cać, choć­by raz do roku.