12/12/22

Święta z Biurem Literackim 2022

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Już po raz trze­ci Biu­ro Lite­rac­kie, wraz z autor­ka­mi i auto­ra­mi oraz tłu­macz­ka­mi i tłu­ma­cza­mi pre­mie­ro­wych ksią­żek wyda­nych lub przy­go­to­wy­wa­nych na kolej­ną edy­cję Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go, jak w dużej wie­lo­po­ko­le­nio­wej rodzi­nie sie­dzą­cej przy wspól­nym sto­le, tak­że z naszy­mi naj­bliż­szy­mi przy­ja­ciół­mi, dobro­dzie­ja­mi i wła­dza­mi samo­rzą­do­wy­mi, zapra­sza na świą­tecz­no-nowo­rocz­ne par­ty, pod­czas któ­re­go każ­da gości­ni i każ­dy gość będą tak samo waż­ni.

Choć w mija­ją­cym 2022 roku były pięk­ne chwi­le, to nie­jed­na i nie­je­den z nas chce o tym roku jak naj­szyb­ciej zapo­mnieć. Pan­de­mia, woj­na, kry­zys – nie tyl­ko ten eko­no­micz­ny, ale też ten ducho­wy – dopa­dły wie­lu z nas. Nie pamię­ta­my takiej koń­ców­ki grud­nia, w któ­rej tak mało było­by rado­ści, wia­ry i nadziei. Te dzie­więć­dzie­siąt minut spró­bu­je wyrwać nas z letar­gu. Na nowo zwró­cić ku sobie. Przy­po­mnieć, że jeste­śmy lite­rac­ką rodzi­ną, w któ­rej nie bra­ku­je przy­ja­ciół.

Zacznie­my od Mar­szał­ka Woje­wódz­twa Zachod­nio­po­mor­skie­go Olgier­da Geble­wi­cza. Potem będzie Mar­cin Gar­dzie­lik z Cof­fe­edesk. Następ­nie głos prze­ka­że­my autor­kom i auto­rom, tłu­macz­kom i tłu­ma­czom. Zacznie Jerzy Jar­nie­wicz i Inga Iwa­siów, wszyst­ko zamknie Andrzej Sosnow­ski. Muzycz­nie też będzie cie­ka­wie. Poza drob­ny­mi wyjąt­ka­mi wszyst­kie nagra­nia będą abso­lut­ny­mi nowo­ścia­mi.

Mija­ją­ce mie­sią­ce były dla mnie cza­sem okrą­głych uro­dzin i okrą­głej rocz­ni­cy pra­cy. Jestem w lite­ra­tu­rze od ponad trzech dekad. Widzia­łem i doświad­czy­łem wie­le. Sta­ram się nie dopusz­czać do sie­bie myśli, że „lepiej już było”. Gdy myślę o tym, co uda­ło się nam wspól­nie w tym roku osią­gnąć, jakim wiel­kim, wspól­no­to­wym prze­ży­ciem była pierw­sza koło­brze­ska edy­cja nasze­go festi­wa­lu, to z rado­ścią, wia­rą i nadzie­ją myślę o tym, co jesz­cze przede mną, co jesz­cze przed nami.