28/12/22

Usługi dla ludności

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Pro­po­nu­ję dzi­siaj podróż przez dzie­sięć ksią­żek: „żywe linie nowe usta”, „Ina­czej nie będzie”, „stresz­cze­nie pie­śni”, „Myja”, „Wszyst­ko dobrze”, „cierp­kie”, „lorem ipsum”, 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny”, „Komu­nizm, gów­no i może cię kocham”, „żal, może on”.

Kła­niać się będą świad­czą­cy  spe­cjal­ne usłu­gi:  Mar­cin Mokry, Euge­niusz Tka­czy­szyn-Dyc­ki, Julek Rosiń­ski, Jakub Wiśniew­ski, Maria Krzyw­da, Mar­le­na Nie­miec, Jakub Pszo­niak, Iry­na Ciłyk i Joan­na Muel­ler, Marian­na Kija­now­ska i Aga­ta Jabłoń­ska, Hały­na Kruk i Mar­ta Pod­gór­nik, Ołek­sandr Irwa­neć i Boh­dan Zadu­ra, Ołek­sandr Gor­don i Jerzy Jar­nie­wicz, Tomek Gro­mad­ka i Roman Honet oraz opra­wia­ją­cy wszyst­ko muzycz­nie Artur Bursz­ta.

Wszy­scy świad­czy­my bar­dzo spe­cja­li­stycz­ne „usłu­gi dla lud­no­ści”. Robi­my to, mimo że „lud­ność miast i wsi nie zawsze chce korzy­stać z tych dobro­dziejstw, jak­by były wciąż luk­su­sem, a nie wspól­nym dobrem”. Wam aku­rat nie trze­ba mówić, że nasza dzia­łal­ność nie jest luk­su­sem, tyl­ko „wspól­nym dobrem”. I tą nie­speł­na godzin­ną podró­żą, tym, co mamy Wam naj­lep­sze­go do zaofe­ro­wa­nia, chce­my Wam za to podzię­ko­wać. Wszy­scy goto­wi?

Może­my zaczy­nać?