Wydaj książkę
Artur Burszta
Strona cyklu
Strona A, strona BArtur Burszta
Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.
Dzisiaj coś dla piszących wiersze, opowiadania, reportaże i powieści – dla osób, które od dawna marzą o znalezieniu wydawcy. O tym, na co mogą liczyć, czego się spodziewać oraz co mają szansę zyskać dzięki wysłaniu swojego zgłoszenia w kończącym się niebawem tegorocznym naborze Biura Literackiego, opowiedzą goście – prowadzący zajęcia, ale także laureaci poprzednich edycji: Anna Adamowicz, Kacper Bartczak, Agata Jabłońska, Radosław Jurczak, Adam Kaczanowski, Karolina Kapusta, Jakub Kornhauser, Karol Maliszewski, Joanna Mueller, Elżbieta Łapczyńska, Marta Podgórnik, Agata Puwalska, Jakub Pszoniak, Zuzanna Strehl, Przemysław Suchanecki, Katarzyna Szaulińska oraz Antonina Tosiek.
W czasach, w których najwięksi wydawcy rezygnują z publikowania książek debiutantów i mniej znanych autorów, Biuro wprowadza do literatury polskiej coraz więcej pierwszych książek poetów, prozaików oraz tłumaczy. To efekt unikalnego programu, który juror Nagrody im. W. Szymborskiej i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius Karol Maliszewski nazywa „najlepszym pomysłem ostatniego dwudziestolecia”. Niby projekt sygnowany jest przez BL, ale tak naprawdę współtworzy go grupa niezwykłych krytyków, redaktorów i autorów, którzy czują, że taka praca ma sens. A ta przynosi niesamowite efekty. Jeszcze nigdy się nie zdarzyło, by któryś z laureatów nie otrzymał nagrody albo nie był przynajmniej nominowany do jakiegoś wyróżnienia.
W równolegle prowadzonej muzycznej opowieści dwanaście krajowych piosenek ze świetnymi tekstami, angażujących się po lewej, prawej, a czasami po prostu po ludzkiej stronie. Rozrzut gatunkowy, jak przystało na „Stronę A, stronę B”, będzie wyjątkowo szeroki. Usłyszymy utwory takich wykonawców, jak: Bluszcz, Dezerter, Fisz Emade Tworzywo, Hiob Dylan, Nagrobki & Mikołaj Trzaska, Pidżama Porno, Siksa, Słoń, The Pau, Waglewski Fisz Emade, Włodi, Zuzanna Wrońska. Niczego tym wyborem nie chcę manifestować, za niczym się nie opowiadam. Chcę jedynie powiedzieć, że słowa w piosence są po coś, mają swoją siłę i potrafią nie pozostawiać nas obojętnymi.
Mam nadzieję, że ten odcinek nikogo nie pozostawi obojętnym!