02/05/22

Za 127 dni rusza 27. TransPort Literacki

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Za 127 dni rusza 27. Trans­Port Lite­rac­ki. To dobra oka­zja, żeby zacząć odli­czać dni do „naj­star­sze­go metry­kal­nie, ale też naj­młod­sze­go duchem festi­wa­lu lite­rac­kie­go w Pol­sce”, któ­ry prze­pro­wa­dził się z gór nad morze i mię­dzy 22 a 25 wrze­śnia odbę­dzie się po raz pierw­szy w Koło­brze­gu. Zmia­na nazwy festi­wa­lu nie jest przy­pad­ko­wa. Trans to nie tyl­ko doda­tek do Por­tu, a Trans­Port nie jest jed­nym sło­wem. O tym wszyst­kim pod­czas inau­gu­ra­cji festi­wa­lu powie pro­fe­sor Tade­usz Sła­wek, któ­ry współ­two­rzy z nami nasz Trans­owy mani­fest.

W tym odcin­ku pod­ca­stu uru­cha­mia­my nabo­ry do pię­ciu kolej­nych pra­cow­ni – czy­tel­ni­czej, księ­gar­skiej i trzech prze­kła­do­wych, zdra­dza­my nazwi­ska pro­wa­dzą­cych, opo­wia­da­my o tym, w jaki spo­sób moż­na jesz­cze zapew­nić sobie występ na festi­wa­lo­wej sce­nie. Mowa jest też o pro­ble­mach, jakie musie­li­śmy poko­nać, by festi­wal mógł się odbyć, i prze­szko­dach, któ­re jesz­cze przed nami. Przy­bli­ża­my też bazę noc­le­go­wą, któ­ra ulo­ko­wa­na jest tuż przy pla­ży, co daje moż­li­wość, żeby na zaję­cia przy­cho­dzić zaraz po „roz­ru­chu wyobraź­ni”.

Ale to jesz­cze nie wszyst­ko! Ten odci­nek to też jeden muzycz­ny boha­ter, któ­re­go pozna­je­my poprzez trzy­na­ście utwo­rów z tyluż płyt. Każ­dy krą­żek poka­zu­je jego roz­licz­ne talen­ty i moż­li­wo­ści. Na koniec muzyk ten odwie­dza naszą audy­cję i opo­wia­da m.in. o rela­cjach sło­wa z dźwię­ka­mi. Od Kor­mo­ra­nów, przez Pust­ki, po Paw­ła Szam­bur­skie­go i Domi­ni­ka Stry­char­skie­go, trwa na naszym festi­wa­lu szta­fe­ta. Kogo zare­ko­men­do­wał do muzycz­nej opra­wy 27. edy­cji festi­wa­lu Wacław Zim­pel? Kto jest boha­te­rem tego odcin­ka?

Słu­chaj­cie, poda­waj­cie dalej i szy­kuj­cie się na Trans­Port Lite­rac­ki 27!

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry – pań­stwo­we­go fun­du­szu celo­we­go