debaty / ankiety i podsumowania

Biblioteka z poezją: wprowadzenie

Redakcja biBLioteki

Wprowadzenie do debaty „Biblioteka z poezją”.

strona debaty

W cza­sach nowych mediów słu­żą­cych lek­tu­rze i w okre­sie wiel­kich prze­mian kul­tu­ry czy­tel­ni­czej, a tak­że w sytu­acji, gdy spa­da zain­te­re­so­wa­nie lek­tu­rą ksią­żek i cza­so­pism, zapra­sza­my uczest­ni­ków pro­jek­tu Biblio­te­ka z poezją do dys­ku­sji na temat spo­łecz­nej roli biblio­tek.

Czy biblio­te­ki powin­ny być ośrod­ka­mi sku­pia­ją­cy­mi życie kul­tu­ral­ne miej­sco­wo­ści, w któ­rych funk­cjo­nu­ją, czy raczej mają pogłę­biać swo­ją funk­cję czy­tel­ni­czą, kon­cen­tro­wać się na niej? Czy powin­ny roz­bu­dzać szla­chet­ny sno­bizm obco­wa­nia z kul­tu­rą wyso­ką, choć­by z poezją, czy sta­wiać na popu­la­ry­zo­wa­nie tego, co łatwiej przy­swa­jal­ne czy­tel­ni­czo?

Jaka powin­na być rola i zawo­do­wa spe­cy­fi­ka pra­cy współ­cze­snych biblio­te­ka­rzy? Czy może udać się prze­dłu­ża­nie tra­dy­cyj­nej roli dorad­cy czy­tel­ni­ka w jego lek­tu­ro­wych wybo­rach? Jakie wykształ­ce­nie i jakie cechy oso­bo­wo­ści biblio­te­ka­rzy mogą temu słu­żyć? Czy biblio­te­ka jest dzi­siaj atrak­cyj­nym miej­scem pra­cy?

Jakie są pożą­da­ne for­my współ­pra­cy biblio­tek zin­ny­mi insty­tu­cja­mi kul­tu­ry, ze związ­ka­mi twór­czy­mi, z tele­wi­zją, radiem, cza­so­pi­sma­mi, wydaw­nic­twa­mi oraz auto­ra­mi? Czy aktu­al­ne pro­gra­my wspie­ra­nia biblio­tek (mini­ste­rial­ne i samo­rzą­do­we) umoż­li­wia­ją ich dal­szy roz­wój? Jakie są głów­ne pro­ble­my, z któ­ry­mi bory­ka­ją się dzi­siaj biblio­te­ka­rze?

Odpo­wie­dzi na te i inne pyta­nia nale­ży prze­sy­łać na adres aolszewska@biuroliterackie.pl. Nade­sła­ne tek­sty będą punk­tem wyj­ścia do dys­ku­sji pod­czas spo­tka­nia w Gdań­sku w dniach 29 listo­pa­da – 1 grud­nia reali­zo­wa­ne­go przez Biu­ro Lite­rac­kie wraz z Insty­tu­tem Kul­tu­ry Miej­skiej oraz Woje­wódz­ką i Miej­ską Biblio­te­ką Publicz­ną w Gdań­sku.

Pro­jekt reali­zo­wa­ny jest dzię­ki wspar­ciu Mini­ster­stwa Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go w ramach pro­gra­mu Part­ner­stwo dla książ­ki.