debaty / ankiety i podsumowania

Biurowe książki roku 2013

Przemysław Rojek

Wprowadzenie do debaty "Biurowe książki roku 2013".

strona debaty

Koń­czą­cy się rok w Biu­rze Lite­rac­kim obfi­to­wał w sze­reg waż­nych wyda­rzeń. Naj­istot­niej­sze było dla nas jed­nak wyda­wa­nie ambit­nej lite­ra­tu­ry – poezji i pro­zy, dzieł pol­skich i tłu­ma­czo­nych, szki­ców i doko­nań z pogra­ni­cza sztu­ki sło­wa i obra­zu. Co z naszych zeszło­rocz­nych trzy­dzie­stu czte­rech pro­po­zy­cji naj­bar­dziej przy­pa­dło Pań­stwu do gustu?

Czy były to kolej­ne tomy przy­po­mi­na­ją­ce wiel­kich kla­sy­ków (Jaro­sła­wa Iwasz­kie­wi­cza, Anny Kamień­skiej, Anny Świrsz­czyń­skiej), czy może raczej moc­ne gło­sy debiu­tan­tów (Mar­ty­ny Buli­żań­skiej, Szy­mo­na Słom­czyń­skie­go)? A może naj­więk­szym wyda­rze­niem był trze­ci i czwar­ty tom dzieł zebra­nych (z nie­zna­ny­mi i nie­pu­bli­ko­wa­ny­mi utwo­ra­mi) Tymo­te­usza Kar­po­wi­cza?

Któ­re z prze­kła­do­wych ksią­żek będą mia­ły szan­sę na nagro­dę w Gdy­ni (Ilse Aichin­ger, W.H. Aude­na, Jorie Gra­ham, Her­ty Mül­ler), a któ­re Ange­lu­sa (Ołek­san­dra Irwan­ćia, Andrie­ja Lub­ki)? Jakie wra­że­nie zro­bi­ły na nas inne książ­ki z serii „Pro­za”? Arab­skie (Hasa­na Bla­si­ma i Rabie­go Dża­bi­ra), ame­ry­kań­skie (Edmun­da White’a), czy rów­nie cie­ka­we pol­skie (Andrze­ja Fal­kie­wi­cza i Krzysz­to­fa Jawor­skie­go)?

A może jesz­cze coś inne­go? Śmia­ła ini­cja­ty­wa doce­nie­nia lite­rac­kiej war­to­ści tek­stów pio­se­nek (Bart­ka „Fisza” Waglew­skie­go, Krzysz­to­fa „Gra­ba­ża” Gra­bow­skie­go, Lecha Janer­ki)? Pierw­szy Biu­ro­wy komiks z wier­sza­mi uczest­ni­ków legen­dar­ne­go cyklu „Bar­ba­rzyń­cy i nie”? Albo kolej­ny alma­nach „Poło­wu” z wier­sza­mi naj­cie­kaw­szych auto­rów przed debiu­tem?

A może pięk­na reflek­sja o lite­ra­tu­rze i macie­rzyń­stwie zamknię­ta w szki­cach Joan­ny Muel­ler? Sześć godzin lek­cyj­nych o poezji Andrze­ja Sosnow­skie­go albo myśli do słów Pio­tra Maty­wiec­kie­go? I wresz­cie pre­mie­ro­we książ­ki z serii „Poezje” (Justy­ny Bar­giel­skiej, Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Jac­ka Deh­ne­la, Bogu­sła­wa Kier­ca, Ryszar­da Kry­nic­kie­go, Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go i Fili­pa Zawa­dy)?

Pro­szę opo­wie­dzieć nam o swo­ich ulu­bio­nych książ­kach wyda­nych przez Biu­ro w 2013 roku. Chęt­nie usły­szy­my też – jeśli Pań­stwo wolą – opo­wie­ści o jed­nej kon­kret­nej książ­ce, a nawet o jed­nym wier­szu (bo być może zda­rzy­ło się i tak, że to wła­śnie tych kil­ka, kil­ka­na­ście lini­jek – i nie­wie­le wię­cej – zro­bi­ło na Pań­stwu szcze­gól­nie moc­ne wra­że­nie).

A jak­by ktoś chciał się podzie­lić reflek­sją o swo­im spo­tka­niu z jed­nym zda­niem zapi­sa­nym pro­zą, jed­nym cel­nym roz­po­zna­niem odna­le­zio­nym w któ­rymś tomie szki­ców – rów­nież będzie to dla nas cen­ne. Podob­nie uważ­nie będzie­my słu­chać tych z Pań­stwa, któ­rzy podej­mą się bar­dziej syn­te­tycz­ne­go omó­wie­nia jakiejś ogól­niej­szej ten­den­cji, któ­rą zauwa­ża­cie Pań­stwo w prak­ty­ce wydaw­ni­czej Biu­ra.

W pokor­nym prze­świad­cze­niu, że nie jeste­śmy dosko­na­li, wdzięcz­ni będzie­my rów­nież za wszel­kie uwa­gi kry­tycz­ne. Pro­szę pamię­tać, że swo­imi gło­sa­mi wpły­wa­ją Pań­stwo na nasze myśle­nie o tym, co war­to (i cze­go nie war­to) wyda­wać w przy­szło­ści. Wszyst­kich też zachę­ca­my do gło­so­wa­nia w pro­wa­dzo­nej rów­no­le­gle son­dzie, w któ­rej wybie­ra­my Biu­ro­wą książ­kę 2013 roku.

O AUTORZE

Przemysław Rojek

Nowohucianin z Nowego Sącza, mąż, ojciec, metafizyk, capoeirista. Doktor od literatury, nauczyciel języka polskiego w krakowskim Liceum Ogólnokształcącym Zakonu Pijarów, nieudany bloger, krytyk literacki. Były redaktor w sieciowych przestrzeniach Biura Literackiego, laborant w facebookowym Laboratorium Empatii, autor – miedzy innymi – książek o poezji Aleksandra Wata i Romana Honeta.