Czas wysoce skonwencjonalizowanych kontaktów
Krzysztof Siwczyk
Głos Krzysztofa Siwczyka w debacie "Z Fortu do Portu".
strona debaty
Z Fortu do PortuOkres ostatnich 10 lat Fortowo-Portowych festiwali to czas wysoce skonwencjonalizowanych kontaktów między artystami a publicznością (spowiedź, warsztaty). Był to powrót do poważnego i sprawdzonego myślenia o poezji czy, szerzej, sztuce.
Obserwacja ta pozwala twierdzić, że warstwa anegdotyczna, czyli tzw. legenda festiwalowa lub apokryf, może być jedynie obiektem domniemań i ryzykownych hipotez. Pamięć ludzka jest zawodna, a bezpośrednie zaangażowanie w życie festiwalowe nie pozwala mi (po prostu nie mogę, Boże Drogi) zobiektywizować faktów, które dla przyszłego funkcjonowania kultury słowa w Polce będą miały prawdopodobnie znaczenie zasadnicze i wiodące. 10 lat zmagań i prób odnowienia oblicza tej ziemi – to dużo i mało. Przed nami jeszcze ogrom pracy, biorąc pod uwagę ekspansję festiwali o proweniencji awangardowej: Spotkania Poetów Wschodu i Zachodu w Krakowie, liczne Slam Poetry oraz Turnieje Jednego Wiersza rozsiane i szalejące po całym kraju – naszym, kochanym kraju – Polsce! Niemniej warto podjąć wyzwanie, w imię utrzymania tradycji przy życiu, a wiersza w pionie. Jak uczył jeden z najwybitniejszych egzegetów, Ojciec Założyciel, Brat Foks: z prawej i z lewej równo i bez zbędnej, postmodernistycznej teorii, proszę Państwa.
O AUTORZE
Krzysztof Siwczyk
Ur. 1977. Polski poeta, eseista i krytyk literacki, autor osiemnastu tomów poetyckich oraz licznych książek krytyczno-literackich. Debiutował w 1995 roku zbiorem wierszy Dzikie dzieci. W kolejnych latach wydał m.in. Wiersze dla palących(2001), Centrum likwidacji szkód (2008), Gody (2012) oraz trylogię Krematoria (2021-2022). Jego twórczość była tłumaczona na wiele języków, w tym niemiecki, francuski i włoski. Jest również autorem kilku książek eseistycznych –Ulotne obiekty ataku (2010) i Bezduch (2018). Laureat Nagrody Fundacji Kościelskich, Nagrody Literacka Gdynia i Nagrody Silesius. Był także finalistą francuskiej nagrody Prix de la revue NUNC oraz laureatem międzynarodowej Nagrody Václava Buriana. Ostatnio jego wiersze wybrane A Calligraphy of Days zostały wydane przez Seagull Books (Londyn). Regularnie pisuje felietony do tygodnika „Polityka” i zasiada w jury Nagrody Nike. Mieszka w Gliwicach.