debaty / ankiety i podsumowania

Czytam naturalnie 2017: wprowadzenie

Artur Burszta

Wprowadzenie do debaty "Czytam naturalnie 2017".

strona debaty

Jak czy­tać współ­cze­sne książ­ki? Pro­za­tor­skie oraz te, któ­re sta­wia­ją przed czy­tel­ni­ka­mi jesz­cze więk­sze wyzwa­nie, czy­li tomi­ki poetyc­kie? Jak dobie­rać swo­je lek­tu­ry? Czy­tać nowo­ści czy się­gać po kla­sy­kę? Czy podą­żać za zesta­wie­nia­mi best­sel­le­rów? A może pole­gać na biblio­te­ka­rzach? Jakim kry­ty­kom i mediom ufać?

Co zro­bić, by lek­tu­ra była przy­jem­no­ścią? Czy­tać w domu czy w podró­ży? Z rana albo wie­czo­rem? Zaczy­na­jąc od koń­ca, czy jed­nak od począt­ku? Z kim i gdzie dzie­lić się swo­imi wra­że­nia­mi z lek­tu­ry? Czy kupo­wać tra­dy­cyj­ne książ­ki, czy też e‑booki? Co robić z książ­ka­mi, któ­re się już prze­czy­ta? Jak zacho­wać się w towa­rzy­stwie bar­dziej oczy­ta­nych osób?

Zapra­sza­my do udzia­łu w waka­cyj­nej deba­cie, któ­rej finał prze­wi­dzie­li­śmy pod­czas Sta­cji Lite­ra­tu­ra 22 w Stro­niu Ślą­skim oraz Sien­nej (8 i 9 wrze­śnia 2017 roku) w ramach „Pra­cow­ni otwar­tej”. Na te i inne pyta­nia spró­bu­ją tak­że opo­wie­dzieć z per­spek­ty­wy czy­tel­ni­ków oraz auto­rów ksią­żek: Justy­na Bar­giel­ska („Jak czy­tać pro­zę”) i Andrzej Sosnow­ski („Jak czy­tać poezję”).

O AUTORZE

Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.