Kiedy debiutować? Czy debiutować?
Krzysztof Siwczyk
Głos Krzysztofa Siwczyka w debacie "Kiedy debiutować?".
strona debaty
Kiedy debiutować?Podejrzewam, że pytanie o dogodny moment na debiut pisarski jest de facto pytaniem o samopoczucie debiutanta, jakie udziela się w momencie opublikowania swojej pierwszej książeczki i jedynie o samopoczuciu mogę co bądź powiedzieć.
W wieku lat osiemnastu samopoczucie na ogół bywa wypadkową naiwności i rozpaczy. Większość moich wierszy z tamtego czasu spokojnie lokuję jako literalne świadectwa samopoczucia osiemnastolatka. Nie ma w tym oczywiście nic złego, natomiast naonczas obca mi była kalkulacja strat i zysków, która ewentualnie mogła zaciążyć na mojej krótkiej, pisarskiej historii. Wtedy wszystko wydawało mi się skończone, a „bycie autorem” jeszcze wzmacniało to przekonanie. Nie mogłem wyobrazić sobie książek kolejnych. Zwarty druk stawiał kropkę nad „i” własnym iluzjom, potwierdzał bezzasadność podejmowania kolejnych prób, bo przecież ten debiutancki tomik w całości wyczerpał moją młodocianą wyobraźnię, pomimo że czytałem wtedy stosunkowo dużo.
Tak więc nie tyle „kiedy debiutować?”, ile „czy debiutować?” Podejrzewam, że nie przemyślałem wystarczająco tej kwestii w swoich początkach, o czym zaświadczają następne książki. Jedno pozostaje dla mnie jasne: zaczynać tak, aby w początkach znać zakończenia, startować w przekonaniu o tym, że dystans okaże się zbyt długi, co przynajmniej pozwala śmiać się z tych, którzy wierzą w jakiś pisarski czy nie daj Boże życiowy sukces. Wszak spotkamy się na innej mecie?
O AUTORZE
Krzysztof Siwczyk
Ur. 1977. Polski poeta, eseista i krytyk literacki, autor osiemnastu tomów poetyckich oraz licznych książek krytyczno-literackich. Debiutował w 1995 roku zbiorem wierszy Dzikie dzieci. W kolejnych latach wydał m.in. Wiersze dla palących(2001), Centrum likwidacji szkód (2008), Gody (2012) oraz trylogię Krematoria (2021-2022). Jego twórczość była tłumaczona na wiele języków, w tym niemiecki, francuski i włoski. Jest również autorem kilku książek eseistycznych –Ulotne obiekty ataku (2010) i Bezduch (2018). Laureat Nagrody Fundacji Kościelskich, Nagrody Literacka Gdynia i Nagrody Silesius. Był także finalistą francuskiej nagrody Prix de la revue NUNC oraz laureatem międzynarodowej Nagrody Václava Buriana. Ostatnio jego wiersze wybrane A Calligraphy of Days zostały wydane przez Seagull Books (Londyn). Regularnie pisuje felietony do tygodnika „Polityka” i zasiada w jury Nagrody Nike. Mieszka w Gliwicach.