Kto?
Jakub Winiarski
Głos Jakuba Winiarskiego w debacie "Dożynki 2008".
strona debaty
Dożynki 2008Kto w czasach jak zwykle dla literatury niełatwych umiał zebrać wystarczające fundusze i tak nimi dysponuje, że od wielu już lat wydaje i promuje skutecznie najwięcej książek poetyckich (a bywa, że także kilka prozatorskich i eseistycznych) w ciągu każdego roku?
Kto, przy pomocy krytyków znanych i mniej znanych, jest w stanie na swojej profesjonalnie prowadzonej stronie internetowej tygodniami prezentować jako wybitne, lub co najmniej interesujące, książki wydane przez siebie, zarówno te naprawdę bardzo dobre, jak i te, które wydane gdzie indziej, przeszłyby – i niekiedy słusznie – bez echa?
Kto organizuje największy w kraju, kilkudniowy festiwal literacki, na który zjeżdżają się zaproszeni goście z kraju i ze świata?
Kto zdołał zebrać plejadę autorów ciekawych, bardzo ciekawych i takich sobie i kto tym autorom i ich dziełom pomógł uzyskać rangę postaci i dzieł znanych i rozpoznawalnych, jaką dziś – na taką skalę – tylko dobry PR i marketing mogą pomóc uzyskać?
Kto aktywizuje środowisko poetyckie i tłumackie, wyłuskuje talenty, daje młodzieży szansę doskonalenia umiejętności pisarskich na profesjonalnie prowadzonych warsztatach?
Kto wydaje najciekawsze antologie poezji i stara się podtrzymać, czy wręcz rozbudzić zainteresowanie dziełami autorów często hermetycznych, trudnych, nie bardzo łatwo przyswajalnych?
Kto stał się swoistym „monopolistą” w dziedzinie publikowania poezji i ambitnej eseistyki, „monopolistą” najbardziej szanowanym, nielubianym i podziwianym jednocześnie?
Kto organizuje tę ankietę, wierząc, a przynajmniej sprawiając takie wrażenie, że ma ona sens i że warto o takie sprawy, jak „zjawiska literackie” czy „osobowości pisarskie” pytać?
Jeżeli na więcej niż trzy pytania odpowiedziałeś/odpowiedziałaś, że wrocławskie Biuro Literackie, nie powinno być dla ciebie zaskoczeniem, jeśli powiem, że za jeden z „kluczowych procesów”, które nie tylko w ubiegłym roku „wpływały na kształt pola literackiego w Polsce” uważam stały, wyraźny, niepowstrzymany wzrost znaczenia Biura Literackiego i jego inicjatyw od czasu jego powstania.
Reszta jest tłem.
Bo musi być jakieś tło.
O AUTORZE
Jakub Winiarski
Urodzony w 1974 roku. Poeta, prozaik i krytyk literacki. Wykładał gościnnie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2010 roku redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Fantastyka". Mieszka w Warszawie.