Kwestionariusz 2022
Redakcja biBLioteki
Słowo od redakcji do „Kwestionariusza 2022”.
strona debaty
W 2004 roku, chwilę po przeprowadzce naszego festiwalu z Legnicy do Wrocławia, do autorek i autorów z Biura Literackiego trafił kwestionariusz z pytaniami przygotowanymi przez Grzegorza Dyducha. Odpowiedzi m.in. Julii Fiedorczuk, Mariusza Grzebalskiego, Krystyny Miłobędzkiej, Edwarda Pasewicza, Marty Podgórnik, Krzysztofa Siwczyka, Marcina Świetlickiego i Bohdana Zadury idealnie oddawały stan ducha ówczesnych bohaterek oraz bohaterów legnickich wydarzeń, a jednocześnie twórczyń i twórców książek przygotowywanych na pierwszą wrocławską edycję.
Po osiemnastu latach festiwal znowu jest w podobnej sytuacji. Po sześciu edycjach przenosi się ze Stronia Śląskiego do Kołobrzegu, wraz z nowymi autorkami i autorami z pracowni i projektów wydawniczych realizowanych w ramach Stacji Literatura, a także grupą twórczyń i twórców pamiętających legnickie, wrocławskie i strońskie czasy. Nie tylko więc zmienił się zestaw bohaterek i bohaterów, ale inne jest również życie literackie w Polsce. Te dwie dekady to także duże zmiany społeczne i obyczajowe. Dzisiaj ton w sztuce i kulturze nadają już nowe pokolenia.
Z tego powodu postanowiliśmy w pierwszym tegorocznym numerze Magazynu Literackiego biBLioteka przypomnieć niepublikowane nigdy w sieci (można je znaleźć w papierowym „Dzienniku Portowym” nr 11) odpowiedzi z 2004 roku, a od drugiego numeru rozpocząć prezentacje odpowiedzi na nowe pytania z „Kwestionariusza 2022 roku”, które przygotował profesor Tadeusz Sławek, uczestnik i obserwator kilku strońskich edycji festiwalu. Poniższe pytania zostały rozesłane w tym samym czasie, tak by autorki i autorzy udzielały i udzielali odpowiedzi bez znajomości pozostałych tekstów.
1. Czy literatura jest wirusem czy przeciwnie – szczepionką?
2. Jakiemu zwierzęciu poświęciłabyś/poświęciłbyś wiersz lub opowiadanie?
3. Czy myślałeś/myślałaś kiedyś „jak góra” lub „jak morze”?
4. Gdybyś miał/miała wybrać artystę, który napisałby muzykę do twojego wiersza lub opowiadania i wykonał go na scenie, byłby to…?
5. Jaka była najlepsza rada „poetycka” lub „prozatorska”, jakiej ci udzielono?
6. Wolność, równość, braterstwo – z którą z tych wartości poezja lub proza mają najwięcej wspólnego?
7. Dlaczego ludzie nie czytają poezji i ambitnej prozy?
A oto odpowiedzi, które zostały udzielone w ankiecie w 2022 roku.