debaty / ankiety i podsumowania

Kwestionariusz 2022

Redakcja biBLioteki

Słowo od redakcji do „Kwestionariusza 2022”.

strona debaty

W 2004 roku, chwi­lę po prze­pro­wadz­ce nasze­go festi­wa­lu z Legni­cy do Wro­cła­wia, do auto­rek i auto­rów z Biu­ra Lite­rac­kie­go tra­fił kwe­stio­na­riusz z pyta­nia­mi przy­go­to­wa­ny­mi przez Grze­go­rza Dydu­cha. Odpo­wie­dzi m.in. Julii Fie­dor­czuk, Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Kry­sty­ny Miło­będz­kiej, Edwar­da Pase­wi­cza, Mar­ty Pod­gór­nik, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Mar­ci­na Świe­tlic­kie­go i Boh­da­na Zadu­ry ide­al­nie odda­wa­ły stan ducha ówcze­snych boha­te­rek oraz boha­te­rów legnic­kich wyda­rzeń, a jed­no­cze­śnie twór­czyń i twór­ców ksią­żek przy­go­to­wy­wa­nych na pierw­szą wro­cław­ską edy­cję.

Po osiem­na­stu latach festi­wal zno­wu jest w podob­nej sytu­acji. Po sze­ściu edy­cjach prze­no­si się ze Stro­nia Ślą­skie­go do Koło­brze­gu, wraz z nowy­mi autor­ka­mi i auto­ra­mi z pra­cow­ni i pro­jek­tów wydaw­ni­czych reali­zo­wa­nych w ramach Sta­cji Lite­ra­tu­ra, a tak­że gru­pą twór­czyń i twór­ców pamię­ta­ją­cych legnic­kie, wro­cław­skie i stroń­skie cza­sy. Nie tyl­ko więc zmie­nił się zestaw boha­te­rek i boha­te­rów, ale inne jest rów­nież życie lite­rac­kie w Pol­sce. Te dwie deka­dy to tak­że duże zmia­ny spo­łecz­ne i oby­cza­jo­we. Dzi­siaj ton w sztu­ce i kul­tu­rze nada­ją już nowe poko­le­nia.

Z tego powo­du posta­no­wi­li­śmy w pierw­szym tego­rocz­nym nume­rze Maga­zy­nu Lite­rac­kie­go biBLio­te­ka przy­po­mnieć nie­pu­bli­ko­wa­ne nigdy w sie­ci (moż­na je zna­leźć w papie­ro­wym „Dzien­ni­ku Por­to­wym” nr 11) odpo­wie­dzi z 2004 roku, a od dru­gie­go nume­ru roz­po­cząć pre­zen­ta­cje odpo­wie­dzi na nowe pyta­nia z „Kwe­stio­na­riu­sza 2022 roku”, któ­re przy­go­to­wał pro­fe­sor Tade­usz Sła­wek, uczest­nik i obser­wa­tor kil­ku stroń­skich edy­cji festi­wa­lu. Poniż­sze pyta­nia zosta­ły roze­sła­ne w tym samym cza­sie, tak by autor­ki i auto­rzy udzie­la­ły i udzie­la­li odpo­wie­dzi bez zna­jo­mo­ści pozo­sta­łych tek­stów.

1. Czy lite­ra­tu­ra jest wiru­sem czy prze­ciw­nie – szcze­pion­ką?
2. Jakie­mu zwie­rzę­ciu poświęciłabyś/poświęciłbyś wiersz lub opo­wia­da­nie?
3. Czy myślałeś/myślałaś kie­dyś „jak góra” lub „jak morze”?
4. Gdy­byś miał/miała wybrać arty­stę, któ­ry napi­sał­by muzy­kę do two­je­go wier­sza lub opo­wia­da­nia i wyko­nał go na sce­nie, był­by to…?
5. Jaka była naj­lep­sza rada „poetyc­ka” lub „pro­za­tor­ska”, jakiej ci udzie­lo­no?
6. Wol­ność, rów­ność, bra­ter­stwo – z któ­rą z tych war­to­ści poezja lub pro­za mają naj­wię­cej wspól­ne­go?
7. Dla­cze­go ludzie nie czy­ta­ją poezji i ambit­nej pro­zy?

A oto odpo­wie­dzi, któ­re zosta­ły udzie­lo­ne w ankie­cie w 2022 roku.