Nie ogarnia się całości
Karol Maliszewski
Głos Karola Maliszewskiego w debacie "Poetyckie książki 2004".
strona debaty
Poetyckie książki 2004Nie ogarnia się całości, zostaje się przy prowizorycznym centrum i wciąż powtarza się te same nazwiska. Odnosi się wrażenie, że świat (i trzeźwa ocena) kończy się na Biurze Literackim. Ale trudno o inne odczucie, skoro tyle wartościowych tomików tu wyszło. To pierwsza rzecz, która mnie zastanawia. Arkusze poetyckie z Niemczy czy Mielca nie mają szans przy podsumowaniach, statystykach i budowaniu hierarchii. Mówię o „dyskursie wiodącym”, o dopuszczonych i odrzuconych, o torach, po których tak wygodnie i bezproblemowo się poruszać.
Nie ogarnia się całości i z tego względu, że jeszcze pojawią się jakieś tomiki z datą 2004, tomiki spóźnione. Nikt na przykład nie wymienia zbioru Radosława Kobierskiego Południe. Wart jest zauważenia z wielu przyczyn. I to naprawdę nie wina autora, że jego książka ukazała się w listopadzie, wykluczając się w jakiś sposób z pełnego zaistnienia, bo recenzenci już czytają i omawiają książki z datą 2005, nie mając czasu na „niedobitki” minionego-mijającego roku wydawniczego. Wypowiadający się tutaj właściwie też zatrzymują się na jesieni. Ale zostawmy to. Teraz już krótko, bo więcej o zauważonych książkach pisałem w recenzjach. Najważniejszym dla mnie doświadczeniem czytelniczym mijającego roku była lektura tomiku Krystyny Miłobędzkiej pt. Po krzyku. Chciałbym też zwrócić uwagę na zbiory takie, jak: Lida Roberta Króla, Kalipso Adama Wiedemanna, Wiersze Tomasza Różyckiego, Słynne i świetne Mariusza Grzebalskiego, Ciechozimek Tomasza Gerszberga, Kopiec kreta Bohdana Zadury, Długi maj Marty Podgórnik, Wiersze dla Róży Filipowicz Edwarda Pasewicza. Kończę, sygnalizując prowizoryczność i doraźność tych pierwszych prób podsumowywania czegokolwiek. Chodzą mi po głowie inne jeszcze tytuły i inne nazwiska, ale o tym już kiedy indziej i gdzie indziej.
O AUTORZE
Karol Maliszewski
Urodzony w 1960 roku w Nowej Rudzie. Poeta, prozaik, krytyk literacki. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Założyciel Noworudzkiego Klubu Literackiego „Ogma”. Laureat nagrody im. Marka Jodłowskiego (1994), nagrody im. Barbary Sadowskiej (1997), nagrody im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno (1999). Nominowany do NIKE za zbiór krytyk literackich Rozproszone głosy. Notatki krytyka (2007). Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieszka w Nowej Rudzie.