Nowy (polski) głos w Europie
Redakcja biBLioteki
Szukamy najciekawszego polskiego pisarza (wszystko jedno, czy poetę, czy prozaika, dramaturga, eseistę), który zadebiutował w ostatniej dekadzie (między styczniem 2006 a grudniem 2015), będącego literackim odkryciem, najciekawszym nowym głosem, którego twórczość zasługuje na międzynarodową karierę.
strona debaty
Zaprosiliśmy osobowości polskiej literatury do udziału w wyborze polskiego reprezentanta projektu „Nowe głosy z Europy”. Szukamy najciekawszego pisarza (wszystko jedno, czy poetę, czy prozaika, dramaturga, eseistę), który zadebiutował w ostatniej dekadzie (między styczniem 2006 a grudniem 2015), będącego literackim odkryciem, najciekawszym nowym głosem, którego twórczość zasługuje na międzynarodową karierę.
Projekt „Nowe głosy z Europy” realizowany jest przez 17 międzynarodowych instytucji zrzeszonych w platformie Literary Europe Live. Biuro Literackie jest jednym z inicjatorów powstania Platformy, polskim przedstawicielem w tej organizacji i pomysłodawcą projektu. Autorzy, którzy zaproszeni zostaną do udziału w projekcie, będą objęci specjalnym programem działań, w tym m.in. uczestnictwem w najważniejszych literackich festiwalach w Europie, a także w Chinach i Indiach.
Na początku poznamy szeroką listę nominowanych autorów, na której znajdą się twórcy z ponad trzydziestu europejskich krajów. W kwietniu podczas Targów Książki w Londynie ogłoszona zostanie finałowa dziesiątka. Zakończenie projektu i prezentacje wszystkich autorów przewidziane jest we wrześniu w Polsce. Kto zostanie polskim reprezentantem projektu Nowe głosy z Europy? Od tego numeru biBLioteki rozpoczynamy prezentacje kandydatów.