Okręt
Piotr Sommer
Głos Piotra Sommera w debacie „Kroniki osobiste”.
strona debaty
Kroniki osobisteLegnica to był duży nakręt, przyjacielskość i kupa radości. Mnie się chyba zaczęło od Szeherezady Jaworka (czułem, że dałbym wielki popis, gdyby mnie tylko obsadzono) i od poety fizycznego, Petra Vásy (z powodu różnicy języków też nie wypadało się dołączyć). W udziale przypadł mi jeden naleśnik Bohdana. Stół był z lekka nieformatowy, a wynik meczu ponoć ukartowany z góry. Chyba nie będzie już okazji rozegrać innej partii.
Pewnego razu Artur zaciągnął nas wszystkich do Urzędu Miasta. Był, zdaje się, zdania, że jeśli tylko kierownik od kultury znajdzie wolną chwilę, to tak się wzruszy naszą kulturą wewnętrzną, że jak ręką odjął skończą się kłopoty. Dostaliśmy nawet kawę z cukrem i ciasteczkiem, tyle że my w zasadzie byliśmy bardzo kulturalni. Arturze, czy od tej kultury było mniej kłopotów?
Marcinów zamustrowało co niemiara: jeden, drugi, trzeci, potem czwarty. Lubiłem pierwszy biały T‑shirt ze wszystkimi nazwiskami, a potem dwa czarne, ze Zbyszkiem i Adamem. Jeszcze Jurek miał swój, ale przyjeżdżał z Łodzi, chyba w czarnym golfie. A myśmy przyjeżdżali punktualnie co rok o 14:44 i wyjeżdżali mniej systematycznie.
Grzebala było mało, Edziego to ominęło. W Legnicy została moja kobieta z tektury. Andrzej zgubił buty? Maciek zgubił buty? Pożegnania były długie, potem się skróciły. Ciąg dalszy będzie pewnie inny.
23 X 2003
O AUTORZE

Piotr Sommer
Jest m.in. autorem wierszy, przekładów wierszy, szkiców o wierszach. W ostatniej dekadzie opublikował m.in. książkę prozatorską Środki do pielęgnacji chmur (2024), zbiór wierszy Lata praktyki (2022), tom szkiców Kolekcja wiosenna (2020), poemat dydaktyczny Ładne rzeczy (2020), a z przekładów: antologię poezji amerykańskiej O krok od nich (2018, wyd. II rozszerzone), Tysiąc sztuk awangardowych Kennetha Kocha (2019) i powieść Charlesa Reznikoffa Muzykant (2024, wspólnie z Marcinem Szustrem). Ułożył i zredagował antologię szkiców o przekładzie O nich tutaj (2016), a tom Ucieczka w bok (2016, wyd. II rozszerzone) przynosi wybór opublikowanych z nim rozmów. We wznowieniach ukazały się także dwa tomy jego wcześniejszych szkiców o poezji: Smak detalu (2015) i Po stykach (2018, wyd. zmienione i rozszerzone). Tom Siedemdziesiąt siedem (2025) uwzględnia wiersze z jego wcześniejszych książek poetyckich. Jest laureatem m.in. Silesiusa (2010, 2023), Gdyni (2020) i Nagrody m.st. Warszawy (2022).