debaty / ankiety i podsumowania

Opowieści Portowe: Legnica

Przemysław Rojek

Wprowadzenie do debaty "Opowieści Portowe: Legnica".

strona debaty

28 i 29 czerw­ca 1996 roku w Legni­cy odby­ła się impre­za, któ­rej peł­na nazwa brzmia­ła wów­czas Euro­pej­skie Spo­tka­nia Mło­dych Pisa­rzy. Wyda­rze­nie to było natu­ral­nym roz­wi­nię­ciem reali­zo­wa­nych w pierw­szej poło­wie lat 90. Nie­miec­ko-Pol­skich Spo­tkań Mło­dych Pisa­rzy, któ­rych to gro­no w 1996 roku posze­rzy­li twór­cy z Czech.

Czy kto­kol­wiek z głów­nych archi­tek­tów tam­te­go wyda­rze­nia – na cze­le z Artu­rem Bursz­tą – mógł przy­pusz­czać, że festi­wal będzie miał kolej­nych dzie­więt­na­ście odsłon? Że z cza­sem zmie­ni się z For­tu (nazwa uży­wa­na od dru­giej edy­cji), do któ­re­go w cokol­wiek dziw­nych dla kul­tu­ry latach 90. chro­ni­li się wiel­bi­cie­le nowej poezji, na Port (od roku 2000), z któ­re­go wypły­wać się będzie na coraz szer­sze wody?

Czy były pod­ów­czas jakie­kol­wiek wido­ki na to, że orga­ni­zu­ją­ce For­ty i Por­ty Biu­ro Lite­rac­kie wyda­wać będzie set­ki ksią­żek – pol­sko­ję­zycz­nych i  tłu­ma­czo­nych, wier­szy, pro­zy i dra­ma­tów, ese­jów i roz­mów, anto­lo­gii? Czy wyobra­ża­no sobie te tysią­ce gości, któ­re odwie­dzać będą Por­to­we spo­tka­nia autor­skie, kon­cer­ty i dys­ku­sje? Czy marzo­no o nagro­dach, któ­ry­mi wyróż­nia­ne będzie Biu­ro i jego publi­ka­cje?

Z oka­zji zbli­ża­ją­ce­go się dwu­dzie­sto­le­cia Por­tu Lite­rac­kie­go, zapra­sza­my uczest­ni­ków wyda­rzeń do deba­ty na temat tego, jakie zna­cze­nie miał (i ma) dla każ­de­go z nas festi­wal Biu­ra. W pierw­szej odsło­nie tej dys­ku­sji chcie­li­by­śmy snuć opo­wie­ści bio­rą­ce swój począ­tek jesz­cze w Legni­cy. Ponie­waż pyta­my bar­dzo kon­kret­ne i nie­przy­pad­ko­we oso­by, liczy­my na opo­wie­ści o pry­wat­nych doświad­cze­niach, o tym jak festi­wal zmie­niał ich życie.

O AUTORZE

Przemysław Rojek

Nowohucianin z Nowego Sącza, mąż, ojciec, metafizyk, capoeirista. Doktor od literatury, nauczyciel języka polskiego w krakowskim Liceum Ogólnokształcącym Zakonu Pijarów, nieudany bloger, krytyk literacki. Były redaktor w sieciowych przestrzeniach Biura Literackiego, laborant w facebookowym Laboratorium Empatii, autor – miedzy innymi – książek o poezji Aleksandra Wata i Romana Honeta.