Poetycka książka trzydziestolecia: wprowadzenie
Redakcja biBLioteki
Wprowadzenie do debaty „Poetycka książka trzydziestolecia”.
strona debaty
W przyszłym roku minie trzydzieści lat od tzw. przełomu. W nowym ustroju i nowej rzeczywistości w polskiej poezji swoje debiutanckie tomiki zaczęło wydawać młode pokolenie autorów, a starzy mistrzowie w kolejnych latach zapewniali czytelnikom książki, które potwierdzały (choćby Nagrodą Nobla z 1996 roku) międzynarodową opinię, że Polska to kraj wybitnych poetów i autorów najlepiej napisanych wierszy.
Od dawna trwają spory, które z książek wywarły największe wrażenie i wpływ na współczesną literaturę polską. Ilu krytyków i czytelników, tyle typów i wyborów. Różnorodność i wielogłos są wspaniałymi cechami polskiej poezji. Doskonale to widać w ostatnim dziesięcioleciu, gdy jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać nowe nagrody literackie, których werdykty najczęściej manifestowały bogactwo poetyckiego urodzaju.
Dostrzegając potrzebę choćby częściowego uporządkowania wiedzy na temat najważniejszych tytułów, która mogłaby być pomocna dla osób zaczynających przygodę z poezją, proponujemy wybór „Poetyckiej książki trzydziestolecia”. W pierwszym etapie poznamy szeroką listę rekomendowanych książek, w drugim – finałową trzydziestkę. Finał debaty zaplanowaliśmy podczas 24. edycji Stacji Literatura w 2019 roku.