debaty / ankiety i podsumowania

POETYCKA KSIĄŻKA TRZYDZIESTOLECIA: REKOMENDACJA NR 22

Sylwia Chutnik

Głos Sylwii Chutnik w debacie „Poetycka książka trzydziestolecia”.

strona debaty

Poetycka książka trzydziestolecia: wprowadzenie

Książ­ki poetyc­kie, do któ­rych wra­cam i któ­re mam całe poma­za­ne i poza­zna­cza­ne

W poezji szyb­ciej chwy­ta się poje­dyn­cze zda­nia niż w pro­zie. Goto­we zło­te myśli wyłusz­czo­ne są zwy­kle oddziel­nym wer­sem. Sprzy­ja to dez­or­ga­ni­za­cji wier­sza oraz wypa­tro­sze­nia go z sen­sów i kon­tek­stów. Czai się nie­bez­pie­czeń­stwo pocz­tów­kar­skie­go czy magne­so­we­go przed­się­bior­stwa Pau­la Coel­ho. Ale trud­no. Bazgrzę po książ­kach i polu­ję na takie skar­by, nic na to nie pora­dzę. Dla­te­go też mój ran­king zbu­do­wa­ny jest na książ­kach naj­bar­dziej pokre­ślo­nych i poza­zna­cza­nych. Jest to spra­wa intym­na, co się pod­kre­śli­ło, i nikt nie powi­nien tego widzieć, zwłasz­cza autor (raz mi się to zda­rzy­ło i do tej pory jest mi wstyd). Poza tym cza­sa­mi patrzy się na jakiś zazna­czo­ny wiersz i wzru­sza ramio­na­mi ‒ o co nam cho­dzi­ło, prze­cież tu nic nie ma? Skre­śle­nia to rów­nież pamięt­nik tego, co nam wiersz robił. Kie­dyś, teraz już nie­ko­niecz­nie.

1. Jacek Pod­sia­dło Wier­sze zebra­ne ‒ dwa tomy (ale zaczę­ło się od W luna­par­kach smut­ny, w lupa­na­rach śmiesz­ny)
2. Justy­na Bar­giel­ska Dwa fia­ty
3. Solist­ki. Anto­lo­gia poezji kobiet
4. Mar­cin Orliń­ski Środ­ki doraź­ne
5. Mar­cin Świe­tlic­ki Zim­ne kra­je
6. Cze­sław Miłosz Haiku (nie wiem, czy to się kwa­li­fi­ku­je, ale mia­łam 13 lat, gdy kupi­łam ten tomik, i jest on dla mnie waż­ny)
7. Ale skła­ma­ła­bym, gdy­bym nie doda­ła do tej wyli­czan­ki wydaw­nic­twa Gru­py Poetyc­kiej Zla­li Mi Się Do Środ­ka
8. Dla mnie tomi­kiem były też (chy­ba pirac­ko) wyda­ne tek­sty autor­stwa Krzysz­to­fa Gra­bow­skie­go (wte­dy jesz­cze tyl­ko z Pidża­my Por­no). Żało­wa­łam, że nigdy nie uka­za­ły się tek­sty Post Regi­men­tu, bo z pew­no­ścią zna­la­zły­by się w tym zesta­wie­niu.
9. Podob­no nie­ba­wem ma wyjść Anna Świrsz­czyń­ska ‒ wier­sze, bio­gra­fia? Mam jej sta­ry tom w sty­lu the best of, został wyda­ny daw­niej niż trzy­dzie­ści lat temu, ale musze wymie­nić jej nazwi­sko. Podob­nie jak Bar­ba­ry Sadow­skiej, ostat­nio przy­po­mnia­nej jako „mat­ka Grze­go­rza Prze­my­ka” w książ­ce Ceza­re­go Łaza­re­wi­cza. A wzno­wień poezji jak nie było, tak nie ma.

O AUTORZE

Sylwia Chutnik

Urodzona w 1979 roku. Pisarka, dramatopisarka, felietonistka kulturoznawczyni. Przewodniczka miejska po Warszawie. Członkini Związku Literatów Polskich. Działaczka na rzecz praw kobiet. Współprowadzi vlog „Barłóg literacki”. Debiutowała Kieszonkowym Atlasem Kobiet (Kraków, 2008). Potem ukazała się powieść Dzidzia (2009), Cwaniary (2012), zbiór opowiadań W krainie czarów (2014), Jolanta (2015), oparty na faktach kryminał Smutek cinkciarza (2016). Autorka przewodnika Warszawa kobiet (2011) oraz zbiór felietonów Mama ma zawsze rację (2012) i rozmów z zawodniczkami sportów walki Kobiety, które walczą (2017). Laureatka Paszportu Polityki 2008, trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike (w 2009, 2012 i 2015 roku). W 2010 roku dostała Społecznego Nobla Fundacji Ashoka. W 2011 roku została laureatką Nagrody Fundacji Polcul za działalność społeczną.

Inne głosy w debacie