Przewodnik po literaturze
Mariola i Piotr Kwietniowie
Głos Marioli i Piotra Kwietniów w debacie „Księgarnia z poezją”.
strona debaty
Księgarnia z poezjąJak sprawić, by księgarnie nie były jedynie sklepami z książkami, ale też ośrodkami skupiającymi życie kulturalne miejscowości, w których funkcjonują?
Księgarnia, prawdziwa księgarnia, nigdy nie jest „jedynie sklepem z książkami”, księgarnia to mikroświat zamknięty w pewnych fizycznych ramach, którego zasięg zależy tylko i wyłącznie od księgarzy i otwartości Czytelników. W naszym rozumieniu, księgarnia nie powinna być obarczana ciężarem tworzenia i skupiania życia kulturalnego miejscowości, natomiast jak najbardziej może tworzyć jego podstawy, rozpalać wyobraźnię i potrzeby u Czytelników, dzięki którym kultura naturalnie będzie się rozwijać. Oczywiście w małych miejscowościach, w których często jedyny kontakt z kulturą zapewniają książki, rola księgarni jest inna, poniekąd spoczywa na niej odpowiedzialność za kontakt z kulturą i wspieranie mieszkańców, którzy potrzebują tego kontaktu.
Jak sprawić, by księgarnie stacjonarne (zwłaszcza kameralne i autorskie) broniły się na rynku zdominowanym przez duże sieci handlowe oraz księgarnie internetowe?
Pomijając kwestie ekonomiczne, czyli brak możliwości konkurowania cenami w obliczu rozchwiania rynku i monopolu największych sieci oraz polityce rabatowej niektórych Wydawnictw i cenach proponowanych przez internet (gdzie często cena końcowa jest niższa niż cena hurtowa proponowana księgarni stacjonarnej), przy jednoczesnym braku lub minimalnym wsparciu dla księgarń stacjonarnych, należy zauważyć brak świadomości samych Czytelników. Z jednej strony oczekują jak największych rabatów / wiecznych wyprzedaży, kupują książki przez internet, w supermarketach itd., a księgarnie stacjonarne traktują jak punkty wystawowe, z drugiej strony są zdziwieni ich malejącą liczbą… Należy uświadamiać Czytelników, jak ważne i cenne jest spotkanie z księgarzem, dla którego książki to pasja i który potrafi polecić dobrą książkę, wybierając w gąszczu przeciętnych wydawnictw i zalewie grafomańskich nowości tytuły, które naprawdę warto przeczytać.
Czy księgarnia jest dzisiaj atrakcyjnym miejscem pracy?
Księgarnia może i powinna być atrakcyjnym miejscem pracy, ale tylko księgarnia rozumiana jako miejsce spotkania z dobrą literaturą, które tworzą zarówno księgarze, jak i odwiedzający ją Czytelnicy. Księgarnie istniejące na rynku często nie spełniają tego warunku, tworzone od podstaw jako zwykłe sklepy handlujące towarem, rozumianym tak samo, jak chipsy, piwo lub AGD, stają się kolejnym bezdusznym miejscem zatrudnienia.
Jaka powinna być rola i zawodowa specyfika pracy współczesnych księgarzy? Czy może udać się przedłużanie tradycyjnej roli doradcy czytelnika w jego lekturowych wyborach?
Księgarz powinien pomagać w wyborze dobrej książki, zachęcać do czytania i służyć za przewodnika w świecie literatury, a same książki mogą mieć w szerokim rozumieniu pozytywny wpływ na życie Czytelników.
Na czym polega erudycja księgarza? Jakie wykształcenie i jakie cechy osobowości księgarzy mogą temu służyć?
Miłość do książek wyniesiona z domu i kultywowana przez całe życie jest najlepszą podstawą do bycia księgarzem, podstawą, którą można wesprzeć innymi umiejętnościami i wykształceniem. Pasja oraz wiedza księgarza powinna być zaraźliwa i pomocna w tworzeniu więzi z Czytelnikami odwiedzającymi księgarnię, dając im szansę podążania zupełnie nowymi literackimi ścieżkami, a kolejne pokolenia uczyć tego, jak wielki wpływ mają na nas książki i jak cudowne jest czytanie książek.
Jakie są główne problemy, z którymi borykają się dzisiaj księgarze?
Ciągła, nużąca walka o przetrwanie, zarówno w warstwie ekonomicznej, jak i zmaganie się ze smutną codziennością, na jaką wpływa pauperyzacja społeczeństwa i umniejszanie roli czytania oraz książek w wychowaniu i w życiu, ta przygnębiająca rzeczywistość potrafi „zabić” radość bycia księgarzem…
Księgarz to przewodnik po literaturze, w takim rozumieniu, w jakim przewodnik prowadzi odwiedzających muzeum, dzieląc się swoją wiedzą, pokazując to, co często umyka lub tak zwyczajnie to, czego nie jesteśmy sami w stanie dostrzec, poszerzając nasze horyzonty, odkrywając tajemnice skrywane przez książki, zachęcając nas do czytania i myślenia, pokazując nam książki, po które normalnie byśmy nie sięgnęli, dając nam szansę porozmawiania o książkach i podzielenia się własnymi literackimi odkryciami.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
O AUTORZE
Mariola i Piotr Kwietniowie
założyciele i właściciele księgarni Książka dla Ciebie, mieszczącej się w Krzywym Domku w Sopocie, którego nietypowy i łatwo rozpoznawalny charakter starają się wzbogacić swoją obecnością. Doświadczeniem zebranym w trakcie prowadzenia księgarni, w otoczeniu morza tytułów i różnorodnych opinii czytelników, starają się dzielić z klientami, dlatego też wszyscy, którzy lubią czytać, znajdą tu coś dla siebie i będą mieli okazję, by odetchnąć atmosferą dobrej książki i muzyki jazzowej.