debaty / ankiety i podsumowania

Przyszłość literatury: wprowadzenie

Artur Burszta

Wprowadzenie do debaty „Przyszłość literatury” autorstwa Artura Burszty.

strona debaty

Deba­ta „Przy­szłość lite­ra­tu­ry” będzie towa­rzy­szyć jubi­le­uszo­wi trzy­dzie­sto­le­cia naj­star­sze­go festi­wa­lu lite­rac­kie­go w Pol­sce. Cykl tek­stów spró­bu­je przy­bli­żyć przy­szłość, któ­ra cze­ka oso­by two­rzą­ce, ani­mu­ją­ce oraz czy­ta­ją­ce lite­ra­tu­rę. Z dys­ku­sji dowie­my się, co dalej z lite­ra­tu­rą pięk­ną, o czym pisać będą poet­ki i poeci oraz pro­za­icz­ki i pro­za­icy, jaka będzie rola twór­ców i twór­czyń lite­ra­tu­ry. Zapy­ta­my o to, jakie poja­wią się nowe for­my pro­pa­go­wa­nia lite­ra­tu­ry i jak roz­wi­jać się będą sek­to­ry kre­atyw­ne powią­za­ne z lite­ra­tu­rą. Kolej­ne zagad­nie­nie to kwe­stia tego, jak będą wyda­wa­ne książ­ki oraz czy kolej­ne poko­le­nie będzie czy­tać na ekra­nie czy na papie­rze. Dowie­my się tak­że, jaki wpływ na recen­zo­wa­nie ksią­żek będą mia­ły media spo­łecz­no­ścio­we i jaka jest przy­szłość kry­ty­ki lite­rac­kiej. Zapy­ta­my wresz­cie o przy­szłość uczel­ni kształ­cą­cych oso­by zaj­mu­ją­ce się lite­ra­tu­rą oraz o to, jak sztucz­na inte­li­gen­cja wpły­nie na przy­szłość lite­ra­tu­ry. Spró­bu­je­my pro­gno­zo­wać, co dalej z biblio­te­ka­mi i księ­gar­nia­mi oraz w jaki spo­sób będą finan­so­wa­ne festi­wa­le, nagro­dy i pro­jek­ty lite­rac­kie. Pod­su­mo­wa­nie deba­ty nastą­pi mię­dzy 6 a 9 czerw­ca pod­czas Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go w Koło­brze­gu, gdzie odbę­dzie się fina­ło­wa dys­ku­sja, a Inga Iwa­siów odczy­ta esej, w któ­rym nawią­że do głów­nych wąt­ków deba­ty.

Orga­ni­zo­wa­ny od poło­wy lat dzie­więć­dzie­sią­tych przez Biu­ro Lite­rac­kie festi­wal przy­czy­nił się do zmia­ny postrze­ga­nia poezji w Pol­sce. Wypro­mo­wał spo­re gro­no auto­rów i auto­rek, któ­rzy dzi­siaj nale­żą do naj­czę­ściej nagra­dza­nych w Pol­sce. Eks­pe­ry­men­ty z for­mą pre­zen­ta­cji lite­ra­tu­ry, łamią­ce czę­sto ste­reo­ty­po­we wyobra­że­nie o spo­tka­niach autor­skich, sta­ły się inspi­ra­cją dla orga­ni­za­to­rów wie­lu wyda­rzeń lite­rac­kich. To w ramach festi­wa­lu zosta­ła wymy­ślo­na i była wrę­cza­na Wro­cław­ska Nagro­da Poetyc­ka Sile­sius, w ofi­cy­nie powsta­wa­ły też pro­gra­my i fil­my lite­rac­kie dla tele­wi­zji publicz­nej. Biu­ro Lite­rac­kie stwo­rzy­ło ponad­to jed­ną z pierw­szych stron lite­rac­kich oraz księ­garń z książ­ka­mi w pol­skim inter­ne­cie, a już w 2001 roku festi­wal w cało­ści rela­cjo­no­wa­ny był w sie­ci. Impre­za od lat anga­żu­je się w inte­gra­cję euro­pej­skich śro­do­wisk lite­rac­kich, ini­cju­jąc i orga­ni­zu­jąc wyda­rze­nia z udzia­łem przed­sta­wi­cie­li róż­nych insty­tu­cji lite­rac­kich. W 2016 i 2017 roku festi­wal był gospo­da­rzem Euro­pej­skie­go Forum Lite­rac­kie­go. Na prze­kór przy­wią­za­niu do tra­dy­cji i zasad mar­ke­tin­go­wych impre­za zmie­nia nazwy oraz miej­sca wyda­rzeń, a mimo że wkrót­ce roz­pocz­nie czwar­tą deka­dę dzia­łal­no­ści, dzię­ki uni­kal­nej for­mu­le anga­żu­ją­cej publicz­ność ze wszyst­kich grup wie­ko­wych jest nazy­wa­na „naj­młod­szym duchem festi­wa­lem lite­rac­kim w Pol­sce”.

O AUTORZE

Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.