debaty / ankiety i podsumowania

Rozregulowany rynek książki w Polsce

Jacek Dargiewicz

Odpowiedzi Jacka Dargiewicza z Cafe NOWA Księgarnia na pytania zawarte w raporcie „Autorskie księgarnie w Polsce 2023”.

strona debaty

Autorskie księgarnie w Polsce – raport 2023: wprowadzenie

1/ Jaki typ lite­ra­tu­ry sprze­da­je się dzi­siaj naj­le­piej w Two­jej księ­gar­ni?

Jako jedy­na księ­gar­nia autor­ska w Nowej Hucie speł­nia­my waż­ną rolę w budo­wa­niu spo­łecz­no­ści lokal­nej. Naj­le­piej sprze­da­je się lite­ra­tu­ra lokal­na – pół­ka nowo­huc­ka cie­szy się dużym powo­dze­niem i nie­waż­ne, czy to Bestia­riusz nowo­huc­ki Eli Łap­czyń­skiej, czy Hal­ny Igo­ra Jar­ka.

Dobrze sprze­da­ją nam się tak­że repor­ta­że i książ­ki dla dzie­ci.

2/ Kto przy­cho­dzi dzi­siaj do księ­garń po książ­ki? Co moż­na powie­dzieć o tych oso­bach? Czy nastą­pi­ła w ostat­nich dwóch, trzech latach jakaś zmia­na w tym zakre­sie?

Naj­czę­ściej przy­cho­dzą do nas sąsie­dzi, ludzie z Nowej Huty, któ­rzy chcą wspie­rać swo­ją księ­gar­nię. Nie ma zna­cze­nia wykształ­ce­nie, zamoż­ność czy płeć. Być może wię­cej jest u nas czy­ta­ją­cych rodzi­ców z dzieć­mi, bo wizy­ta u nas zała­twia dwie potrze­by naraz.

3/ Co lub kto Two­im zda­niem wpły­wa dzi­siaj naj­bar­dziej na lite­rac­kie wybo­ry czy­tel­ni­ków, prze­kła­da­ją­ce się na zaku­py w księ­gar­niach?

Z tego, co widzę, coraz więk­sze zna­cze­nie ma blo­gos­fe­ra i book­sta­gram. Na pew­no tak­że my, nasza zało­ga księ­gar­ni, ma duży wpływ na wybo­ry naszych klien­tów, bo czę­sto ufa­ją naszym reko­men­da­cjom.

4/ Jakie ini­cjo­wa­ne przez wła­dze dzia­ła­nia, któ­re prze­ło­ży­ły­by się na wzrost czy­tel­nic­twa i więk­sze zain­te­re­so­wa­nie książ­ka­mi, były­by obec­nie naj­bar­dziej sku­tecz­ne?

Każ­da kam­pa­nia pro­czy­tel­ni­cza jest dobra. Na pew­no spo­tka­nia autor­skie i warsz­ta­ty czy­tel­ni­cze dla dzie­ci.

5/ Co naj­bar­dziej zagra­ża dzi­siaj autor­skim księ­gar­niom w Pol­sce?

Roz­re­gu­lo­wa­ny rynek książ­ki w Pol­sce, w któ­rym wydaw­nic­two, hur­tow­nia czy sklep inter­ne­to­wy to zależ­ne od sie­bie wła­ści­ciel­sko pod­mio­ty. Czę­sto na tym ryn­ku te duże pod­mio­ty trak­tu­ją księ­gar­nie autor­skie jak show­ro­omy, w któ­rych książ­ki są, a decy­zje zaku­po­we odby­wa­ją się poprzez ich kana­ły sprze­da­żo­we.

O AUTORZE

Jacek Dargiewicz

Osoba z kilkunastoletnim doświadczeniu w kreowaniu i zarządzaniu projektami społeczno- kulturowymi. Wlaściciel nowohuckiej księgarni NOWA i fundator Fundacji Faktor Kultura. Od piętnastu lat kreuje, realizuje i koordynuje projekty społeczno-kulturowe w Nowej Hucie. Współtworzył, realizował i koordynował m.in trzy edycje Nowego Bulwar[t]u Sztuki realizowanego w partnerstwie z Teatrem Łaźnia Nowa – projektu animującego wakacyjne życie społeczno-kulturalne mieszkańców Nowej Huty poprzez organizację blisko 100 różnorodnych wydarzeń w 100 dni wakacji (angażujących ponad 50 artystów, trzydziestoosobowy zespół techniczny, 20 wolontariuszy). Organizował wiele wydarzeń kulturalnych na skalę miejską, m.in. kreując i realizując cztery edycje wydarzenia Wianki Święto Muzyki w Nowej Hucie, realizowanego we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Dzięki wieloletniej pracy jako lokalny animator społeczny posiada olbrzymie doświadczenie w angażowaniu społeczności w działania budujące i rozwijające ich potencjał.