Slam Poetry
Paweł Piotrowicz
Głos Pawła Piotrowicza w debacie "Slam Poetry".
strona debaty
Slam PoetrySLAM – gatunek poezji mówionej, nazwa zapożyczona z terminologii sportowej oznaczająca starcie, niekonwencjonalna rywalizacja poetycka nacechowana ekspresywnością, w której istotną rolę pełni umiejętność nawiązania kontaktu z publicznością; to swoisty powrót do korzeni teatru greckiego, przeciwwaga dla poezji akademickiej kojarzonej z nudą i wyrafinowaniem *
* – definicja zamieszczona na plakacie reklamującym I Slam Poetry we Wrocławiu
Mało kto wie, że coś na podobieństwo slamu odbywało się we Wrocławiu już ładnych kilka lat temu w Czarnym Salonie przy zasłużonym Studiu Literackim i związanym ze Studiem „konkursem jednego wiersza”. Poeci czytali teksty, a zwycięzcą zostawał ten, kogo nazwisko najczęsciej pojawialo się na kartkach rozdawanych wśród publiczności. Taka metoda głosowania szybko doprowadziła do sytuacji, w której występujący przyprowadzali ze sobą tabuny ludzi – kto ściągnął ich więcej, wygrywał. Sytuacja budzi skojarzenia z programem Idol, gdzie uczestnicy moblilizują rodziny i krąg najbliższych do „wysyłania na nich esemesów”.
Slam przyciąga ludzi, którzy nie pojawiają się na „normalnych” wieczorach poetyckich. Lansuje wizję poety – kuglarza za wszelką cenę starającego się uwieść publiczność i przeciwko takiej wizji coś się we mnie buntuje.
Slam to w swej istocie konkurs nie na tekst, ale na jego interpretację – między innymi dlatego nie stanowi dla poezji zagrożenia. Przewiduję, że za kilka lat o tym „gatunku poezji mówionej” nikt nie będzie pamiętał.