debaty / ankiety i podsumowania

Wahadło Bromboszcza

Paweł Kozioł

Głos Pawła Kozioła w debacie "Książka 2008".

strona debaty

Książka 2008

Wska­za­nie: Roman BROMBOSZCZ digital.prayer

Zgła­szać książ­kę, któ­rą się reda­go­wa­ło, to ponie­kąd szczyt pry­wa­ty. Na swo­je uspra­wie­dli­wie­nie mam tyl­ko tyle, że pro­ces redak­cji był dłu­go­trwa­ły i bole­sny, że tomik dziw­nie dłu­go nie chciał się zło­żyć i domknąć – wszyst­ko więc wska­zy­wa­ło na to, że nale­ży dać spo­kój.

Jeże­li to nie nastą­pi­ło, win­ne są wier­sze. Ich roz­strze­le­nie for­mal­ne i tema­tycz­ne, trud­ne w redak­tor­skiej obsłu­dze, obie­cu­je czy­tel­ni­ko­wi przy­naj­mniej tyle, że nie natra­fi na kolej­ny tomik, któ­ry jest grzecz­ny, skład­ny i w kon­se­kwen­cji mdły. Roman Brom­boszcz jest jed­nym z nie­wie­lu poetów, któ­rzy goto­wi są podej­mo­wać ryzy­ko wypo­wia­da­nia wła­snej kon­cep­cji twór­czo­ści. Kon­cep­cja jest w dodat­ku „cyber­ne­tycz­na” i autor ste­ru­je tek­stem zgod­nie z zale­ce­nia­mi tej zapo­zna­nej wie­dzy (cyber­ne­ty­kę defi­niu­je się wła­śnie jako naukę o ste­ro­wa­niu). Wśród roz­wią­zań szcze­gó­ło­wych skut­ku­je to nie tyl­ko akcep­ta­cją dla zja­wi­ska „szu­mu”, ale i chę­cią, by ów szum wyko­rzy­sty­wać jako narzę­dzie komu­ni­ka­cji.

Taki zamiar nie musi być wewnętrz­nie sprzecz­ny. Bo jest tak, że sam szum nie zawie­ra tre­ści, ponie­waż jest nie­prze­wi­dy­wal­ny, lecz z dru­giej stro­ny peł­na prze­wi­dy­wal­ność, czy­li nie­moż­ność doko­ny­wa­nia wybo­rów, rów­nież skut­ku­je bra­kiem tre­ści (to tak, jak gdy­by pisać tek­sty uży­wa­jąc tyl­ko jed­nej lite­ry). Że zaś wie­le ksią­żek, któ­re czy­ta­łem w tym roku, jest bar­dzo bli­sko bie­gu­na prze­wi­dy­wal­no­ści, to wybio­rę Brom­bosz­cza, ponie­waż on wychy­la waha­dło w dru­gą stro­nę.

O AUTORZE

Paweł Kozioł

Urodzony w 1979 roku. Poeta, krytyk literacki, badacz literatury i kultury dawnej. Współredaktor kwartalnika literackiego „Wakat”, współpracownik miesięcznika „Lampa”. Opublikował arkusz poetycki Koma (SDK 2002) oraz tomiki Czarne kwiaty dla wszystkich (SDK 2003), Wpław (SDK 2005), Uwaga, nie ma takiej fali (SDK 2008) oraz Metale ciężkie (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, Poznań 2010). Mieszka w Warszawie.