debaty / ankiety i podsumowania

Wiersze i wojny istnieją obok siebie

Radmila Petrović

Głos Radmily Petrović w debacie „Czy próbujesz zmienić świat swoim pisaniem?”.

strona debaty

Czy próbujesz zmienić świat swoim pisaniem? Czy próbujesz zmienić świat swoim pisaniem?

Świat jest w sta­nie cią­głej trans­for­ma­cji, a lite­ra­tu­ra, któ­ra tych zmian nie odzwier­cie­dla, była­by kiep­ską lite­ra­tu­rą. Jed­nak czy świat był­by inny, gdy­by pew­ne książ­ki nie docze­ka­ły się publi­ka­cji? Jeśli pozo­sta­nie­my w obsza­rze lite­ra­tu­ry, trud­no było­by nam przy­wo­łać dzie­ło, któ­re rady­kal­nie zmie­ni­ło świat. Nie­któ­re z nich na pew­no coś zmie­ni­ły, ale w jakim stop­niu? Cięż­ko to zmie­rzyć. Dzia­łal­ność publicz­na poszcze­gól­nych pisa­rek i pisa­rzy zmie­ni­ła świat w bar­dziej widocz­nym stop­niu niż ich pro­jek­ty arty­stycz­ne.

Lite­ra­tu­ra zde­cy­do­wa­nie zmie­nia nas – oso­by ją two­rzą­ce. Wiem to na pew­no. A co z czy­tel­ni­ka­mi? Lite­ra­tu­ra posia­da moc, by posta­wić nas w sytu­acjach, w któ­rych znaj­du­ją się inni ludzie. Pogłę­bia tak­że naszą empa­tię. To pierw­szy i naj­waż­niej­szy krok w kie­run­ku trans­for­ma­cji, ponie­waż wszyst­ko to, co trze­ba zmie­nić, na dzień dzi­siej­szy nie funk­cjo­nu­je z powo­du bra­ku współ­czu­cia wobec osób słab­szych czy róż­nią­cych się od nas. Moż­na więc stwier­dzić, że lite­ra­tu­ra zmie­nia tak­że czy­tel­ni­ków. Czy żyli­by­śmy w lep­szym świe­cie, gdy­by wię­cej ludzi czy­ta­ło książ­ki? Czy oso­by czy­ta­ją­ce sta­no­wią mniej­szość? Czy jest to powo­dem, dla któ­re­go świa­tem rzą­dzi kłam­stwo i czy w związ­ku z tym przed lite­ra­tu­rą stoi jesz­cze trud­niej­sze zada­nie, zada­nie, by wal­czyć o praw­dę? Myślę, że tak! Piszę z czy­ste­go bun­tu, z chę­ci zmia­ny obec­nej sytu­acji. Piszę, bo to, o czym mil­cze­li­śmy, znisz­czy­ło nas bar­dziej niż woj­ny. Piszę, żeby­śmy mogli odzy­skać siły i ruszyć do przo­du, ponie­waż nie sta­nie się to, dopó­ki pew­ne rze­czy nie zosta­ną powie­dzia­ne. Piszę, bo woj­ny i moje wier­sze ist­nie­ją obok sie­bie.

Gdy­bym nie wie­rzy­ła, że poezja może ulep­szyć świat, nigdy nie napi­sa­ła­bym ani jed­ne­go sło­wa.

tłum. Klau­dia Cier­luk

 

belka_2

O AUTORZE

Radmila Petrović

Urodziła się w 1996 roku w Užicach, a dorastała w niewielkiej wiosce Stupčevici w zachodniej Serbii. W wieku szesnastu lat zwyciężyła w konkursie na najlepszy nieopublikowany tomik poetycki, dzięki czemu zadebiutowała zbiorem Miris zemlje (2014). Rok później jako zwyciężczyni konkursu poetyckiego im. Desanki Maksimović wydała tom Celulozni rokenrol (2015). Ogromnym sukcesem cieszył się jej zbiór Moja mama zna šta se dešava u gradovima (2020). Publikowała w licznych antologiach i czasopismach literackich, uczestniczyła w festiwalach poetyckich w całej Europie oraz rezydencjach artystycznych w Skopje, Berlinie i Wiedniu. Jej wiersze były tłumaczone m.in. na angielski, francuski, grecki, włoski, słoweński, hiszpański i hebrajski. Obecnie mieszka w Belgradzie, gdzie ukończyła studia z ekonomii.