debaty / ankiety i podsumowania

Wszyscy są już w ziemi

Marta Podgórnik

Odpowiedzi Marty Podgórnik na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.

strona debaty

Kwestionariusz 2022

Czy lite­ra­tu­ra jest wiru­sem czy prze­ciw­nie – szcze­pion­ką?

Z całym sza­cun­kiem, lite­ra­tu­ra nie daje się spro­wa­dzić do (mniej lub bar­dziej) bie­żą­cych odnie­sień. 

Jakie­mu zwie­rzę­ciu poświę­ci­ła­byś wiersz lub opo­wia­da­nie?

Z zasa­dy nie poświę­cam niczego/nikogo niczemu/nikomu. 

Czy myśla­łaś kie­dyś „jak góra” lub „jak morze”?

Nie bar­dzo wiem, jak „myśli” góra, morze, pod­jazd dla kare­tek, świe­żo sko­szo­ny traw­nik czy asfal­to­wa ścież­ka rowe­ro­wa, więc chy­ba „myślę” tyl­ko (cóż za ogra­ni­cze­nie) Mar­tą Pod­gór­nik.

Gdy­byś mia­ła wybrać arty­stę, któ­ry napi­sał­by muzy­kę do two­je­go wier­sza lub opo­wia­da­nia i wyko­nał go na sce­nie, był­by to…?

Dru­ży­na marzeń, wszy­scy są już w zie­mi. 

Jaka była naj­lep­sza rada „poetyc­ka” lub „pro­za­tor­ska”, jakiej ci udzie­lo­no?

„Czy­taj”.

Wol­ność, rów­ność, bra­ter­stwo – z któ­rą z tych war­to­ści poezja lub pro­za mają naj­wię­cej wspól­ne­go?

To może napi­szę za młod­sze rocz­ni­ki (są teraz bar­dzo zaję­ci pisa­niem dwu­dzie­stu ksią­żek rocz­nie): „Wol­ność” – czy­li nie trze­ba trzy­mać się for­my, jakie to wygod­ne, gdy się for­my nie chcia­ło nawet liznąć. „Rów­ność” – bo moż­na wyma­zy­wać i nad­pi­sy­wać, mając wszyst­ko w tyle. „Bra­ter­stwo” – bo w szta­fe­cie nie­do­czy­ta­nych, nie­do­prze­ży­tych, ale napa­lo­nych na druk – raź­niej; miło jest w szat­ni pokle­pać się po rachi­tycz­nych ramion­kach. Tym­cza­sem lite­ra­tu­ra jest samot­nicz­ką, jest mara­ton­ką, nie szta­fe­cist­ką. 

Dla­cze­go ludzie nie czy­ta­ją poezji i ambit­nej pro­zy?

Trze­ba by spy­tać ludzi.

O AUTORZE

Marta Podgórnik

Ur. w 1979 r., poetka, krytyczka literacka, redaktorka. Laureatka Nagrody im. Jacka Bierezina (1996), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nominowana do Paszportu „Polityki” (2001), laureatka Nagrody Literackiej Gdynia (2012) za zbiór Rezydencja surykatek. Za tomik Zawsze nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej (2016) oraz do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2016). W 2017 r. wydała nakładem Biura Literackiego tom Zimna książka, który również nominowany był do tych samych nagród. Książka Mordercze ballady przyniosła autorce Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike. Mieszka w Gliwicach.