Poetyckie książki 2004
Redakcja biBLioteki
Wprowadzenie do debaty "Poetyckie książki 2004".
strona debaty
W 2004 roku ukazała się ponad setka tomików poetyckich. Które przysporzyły okazji do lekturowych przygód? Które rozczarowały? Czy pojawiły się niespodzianki? Intrygujące debiuty? Zaskakujące wolty? Prezentujemy – z konieczności niepełną – listę propozycji poetyckich opublikowanych w mijającym roku. Zapraszamy do nadsyłania wrażeń, ocen i podsumowań, a także zgłaszania książek nie uwzględnionych w zestawieniu.
1. Marcin Świetlicki 49 wierszy o wódce i papierosach
Rozszerzona i poprawiona wersja jednej z najpopularniejszych książek Świetlickiego. M.in. 12 premierowych wierszy i 6 fotografii z tajemniczą kobietą w tle autorstwa Andrzeja Pilichowskiego-Ragno.
2. Krystyna Miłobędzka Po krzyku
Wiersze Krystyny Miłobędzkiej niczemu nie służą. Wiersze Krystyny Miłobędzkiej niczego nie uczą. Wiersze Krystyny Miłobędzkiej zapierają dech w piersiach i odbierają głos.
3. Bohdan Zadura Kopiec kreta
Szybka wymiana ciosów ze światem, czyli z Polską. Dworcową, przystankowo-autobusową, supermarketową, niedorobioną, przekombinowaną, chybioną. Z językiem, czyli z wierszem. Wiersz doprowadzony pod ścianę.
4. Marta Podgórnik Długi maj
Znakomity zbiór wierszy gliwickiej poetki, kolejna odsłona jednego z najciekawszych projektów poetyckich na współczesnej scenie literackiej.
5. Bohdan Zadura (red.) Wiersze zawsze są wolne
220 wierszy 20 współczesnych poetów ukraińskich. Antologia Zadury choć nie ma ambicji, by przedstawić pełną panoramę współczesnej poezji ukraińskiej, jest jednak najobszerniejszą jak dotychczas w Polsce jej prezentacją.
6. Mariusz Grzebalski Słynne i świetne
Grzebalski, jakiego kochamy: nostalgiczny i melancholijny liryk o pięknym, oszczędnym obrazowaniu, potrafiący nawet prozaizm unieść do wymiaru poruszającej metafory. Bezlitośnie piękne to wiersze, i czujne, i zdradliwe.
7. Mariusz Grzebalski Negatyw
Zmieniona wersja debiutanckiej książki, za którą autor otrzymał otrzymał w 1994 roku nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Całość uzupełniona czterema niepublikowanymi w pierwszym wydaniu wierszami.
8. Julia Fiedorczuk Bio
„Te wiersze są trochę jak podwodne bajki. Może spotkać się w nich i Królowa Śniegu, i Mała Syrenka.” Zachęcamy do nabrania powietrza w płuca i uważnej lektury tomiku.
9. Krzysztof Siwczyk W państwie środka
Jedna z premier tej jesieni -„dzieło pośmiertne” Krzysztofa Siwczyka. Najlepszy zbiór w dorobku autora Dzikich dzieci.
10. Andrzej Sosnowski Nouvelles impressions d’ Amérique
Wznowienie jednej z najciekawszych książek lat 90., po raz pierwszy z wszystkimi rysunkami Henri – A. Zo. Poetyckie prozy pisane w Stanach i Kandzie między 1989 a 1991 rokiem. Dla wielu najważniejsza książka Sosnowskiego.