debaty / ankiety i podsumowania

Poetyckie książki 2004

Redakcja biBLioteki

Wprowadzenie do debaty "Poetyckie książki 2004".

strona debaty

W 2004 roku uka­za­ła się ponad set­ka tomi­ków poetyc­kich. Któ­re przy­spo­rzy­ły oka­zji do lek­tu­ro­wych przy­gód? Któ­re roz­cza­ro­wa­ły? Czy poja­wi­ły się nie­spo­dzian­ki? Intry­gu­ją­ce debiu­ty? Zaska­ku­ją­ce wol­ty? Pre­zen­tu­je­my – z koniecz­no­ści nie­peł­ną – listę pro­po­zy­cji poetyc­kich opu­bli­ko­wa­nych w mija­ją­cym roku. Zapra­sza­my do nad­sy­ła­nia wra­żeń, ocen i pod­su­mo­wań, a tak­że zgła­sza­nia ksią­żek nie uwzględ­nio­nych w zesta­wie­niu.

 1. Mar­cin Świe­tlic­ki 49 wier­szy o wód­ce i papie­ro­sach

Roz­sze­rzo­na i popra­wio­na wer­sja jed­nej z naj­po­pu­lar­niej­szych ksią­żek Świe­tlic­kie­go. M.in. 12 pre­mie­ro­wych wier­szy i 6 foto­gra­fii z tajem­ni­czą kobie­tą w tle autor­stwa Andrze­ja Pili­chow­skie­go-Ragno.

 2. Kry­sty­na Miło­będz­ka Po krzy­ku

Wier­sze Kry­sty­ny Miło­będz­kiej nicze­mu nie słu­żą. Wier­sze Kry­sty­ny Miło­będz­kiej nicze­go nie uczą. Wier­sze Kry­sty­ny Miło­będz­kiej zapie­ra­ją dech w pier­siach i odbie­ra­ją głos.

3. Boh­dan Zadu­ra Kopiec kre­ta

Szyb­ka wymia­na cio­sów ze świa­tem, czy­li z Pol­ską. Dwor­co­wą, przy­stan­ko­wo-auto­bu­so­wą, super­mar­ke­to­wą, nie­do­ro­bio­ną, prze­kom­bi­no­wa­ną, chy­bio­ną. Z języ­kiem, czy­li z wier­szem. Wiersz dopro­wa­dzo­ny pod ścia­nę.

4. Mar­ta Pod­gór­nik Dłu­gi maj

Zna­ko­mi­ty zbiór wier­szy gli­wic­kiej poet­ki, kolej­na odsło­na jed­ne­go z naj­cie­kaw­szych pro­jek­tów poetyc­kich na współ­cze­snej sce­nie lite­rac­kiej.

5. Boh­dan Zadu­ra (red.) Wier­sze zawsze są wol­ne

220 wier­szy 20 współ­cze­snych poetów ukra­iń­skich. Anto­lo­gia Zadu­ry choć nie ma ambi­cji, by przed­sta­wić peł­ną pano­ra­mę współ­cze­snej poezji ukra­iń­skiej, jest jed­nak naj­ob­szer­niej­szą jak dotych­czas w Pol­sce jej pre­zen­ta­cją.

6. Mariusz Grze­bal­ski Słyn­ne i świet­ne

Grze­bal­ski, jakie­go kocha­my: nostal­gicz­ny i melan­cho­lij­ny liryk o pięk­nym, oszczęd­nym obra­zo­wa­niu, potra­fią­cy nawet pro­za­izm unieść do wymia­ru poru­sza­ją­cej meta­fo­ry. Bez­li­to­śnie pięk­ne to wier­sze, i czuj­ne, i zdra­dli­we.

7. Mariusz Grze­bal­ski Nega­tyw

Zmie­nio­na wer­sja debiu­tanc­kiej książ­ki, za któ­rą autor otrzy­mał otrzy­mał w 1994 roku nagro­dę im. Kazi­mie­ry Iłła­ko­wi­czów­ny. Całość uzu­peł­nio­na czte­re­ma nie­pu­bli­ko­wa­ny­mi w pierw­szym wyda­niu wier­sza­mi.

8. Julia Fie­dor­czuk Bio

„Te wier­sze są tro­chę jak pod­wod­ne baj­ki. Może spo­tkać się w nich i Kró­lo­wa Śnie­gu, i Mała Syren­ka.” Zachę­ca­my do nabra­nia powie­trza w płu­ca i uważ­nej lek­tu­ry tomi­ku.

9. Krzysz­tof Siw­czyk W pań­stwie środ­ka

Jed­na z pre­mier tej jesie­ni -„dzie­ło pośmiert­ne” Krzysz­to­fa Siw­czy­ka. Naj­lep­szy zbiór w dorob­ku auto­ra Dzi­kich dzie­ci.

10. Andrzej Sosnow­ski Nouvel­les impres­sions d’ Améri­que

Wzno­wie­nie jed­nej z naj­cie­kaw­szych ksią­żek lat 90., po raz pierw­szy z wszyst­ki­mi rysun­ka­mi Hen­ri – A. Zo. Poetyc­kie pro­zy pisa­ne w Sta­nach i Kan­dzie mię­dzy 1989 a 1991 rokiem. Dla wie­lu naj­waż­niej­sza książ­ka Sosnow­skie­go.