kartoteka 25 / Tekstowo

Kartoteka 25: Portrety (3)

Elżbieta Lempp

Trzeci odcinek cyklu Elżbiety Lempp „Kartoteka 25: Portrety”.

W 2011 roku doświad­czy­łam sta­nu per­fect timing w związ­ku z Mar­tą Pod­gór­nik. Któ­re­goś dnia z koper­ty wyję­łam tomik Rezy­den­cja sury­ka­tek przy­sła­ny mi, jako egzem­plarz autor­ski, z Biu­ra Lite­rac­kie­go. Na okład­ce było zdję­cie, któ­re zro­bi­łam w Darm­stadt w roku 1989. Nazy­wam je Przy­szłe mat­ki. Przed­sta­wia Marie – naszą małą sąsiad­kę z kamie­ni­cy – i jej kole­żan­kę pod­czas zaba­wy lal­ka­mi na tara­sie. Podo­ba­ło mi się zesta­wie­nie foto­gra­fii z tytu­łem tomi­ku. O samych sury­kat­kach wie­dzia­łam nie­wie­le, ale tego dnia dowie­dzia­łam się dużo, bo kie­dy włą­czy­łam tele­wi­zor, wła­śnie szedł doku­ment o sury­kat­kach. W kwiet­niu 2011 roku robi­łam zdję­cia w Aresz­cie Śled­czym w Kato­wi­cach do moje­go pro­jek­tu Sztu­ka za krat­ki w ramach sty­pen­dium Pro Helve­tii. Swo­je wier­sze przed osa­dzo­ny­mi czy­ta­ła Mar­ta. Cykl foto­gra­fii, któ­ry wte­dy powstał, zaty­tu­ło­wa­łam Sztu­ka w pudle.


Mar­cin Świe­tlic­ki pozo­sta­nie dla mnie na zawsze mło­dym poetą. Zdję­cie zro­bi­łam w stycz­niu 1993 roku na kra­kow­skich Plan­tach nie­da­le­ko redak­cji „Tygo­dni­ka Powszech­ne­go”. W kalen­da­rzy­ku z 2006 roku pod koniec grud­nia zapi­sa­łam „Świe­tlic­ki – księg. hisz­pań­ska”. Pamię­tam, że w tym cza­sie szu­ka­łam przy Ryn­ku w Kra­ko­wie takiej księ­gar­ni, ale jej nie zna­la­złam. Kolej­ne podej­ście do nowe­go por­tre­tu zro­bi­łam w maju następ­ne­go roku w War­sza­wie. W kalen­da­rzy­ku z 2007 roku pod datą 23 maja zapi­sa­łam: „11.00 – Ama­tor­ska Nowy Świat Mar­cin Świe­tlic­ki”. Obok dopi­sa­łam „– nie zja­wił się cze­ka­łam 1h”. Krą­ży­łam wte­dy mię­dzy Ama­tor­ską a halą na tyłach kawiar­ni dla spraw­dze­nia, czy dobre świa­tło, któ­re wcze­śniej zna­la­złam, wciąż tam jest. Świa­tło było, nie było poety, któ­re­go twarz mia­ło uwiecz­nić.

 

 

O autorze

Elżbieta Lempp

ur. w 1957 r. w Będzinie. Fotografka z zamiłowania, slawistka z wykształcenia. Fotografuje od połowy lat 80. XX wieku. Głównie ludzi kultury, w szczególności pisarzy, którym poświęciła album Krajobrazy literackie. Fotografia 1985‒2007 / Literary Landscapes. Photography 1985-2007 z posłowiem Marka Bieńczyka (Universitas, Kraków 2009). Ponadto wydała: Rozbiórka (Biuro Literackie 2007), Wielka ciekawość (BoSz 2006). Współpracuje z wydawnictwami literackimi oraz portalami internetowymi www.culture.pl oraz www.instytutksiazki.pl. Jej prace ukazują się w licznych pismach, gazetach i periodykach. Wystawia w kraju i zagranicą.

Powiązania