Kartoteka 25: Portrety (13)
felietony / cykle OKAZJONALNE Elżbieta Lempp13. odcinek cyklu „Kartoteka 25: Portrety” Elżbiety Lempp.
WięcejSzósty odcinek cyklu Elżbiety Lempp „Kartoteka 25: Portrety”.
Organizatorem programu „Venezia di Miłosz”, wspomnianego już festiwalu poezji we Włoszech, był prowadzony przez Jarosława Mikołajewskiego Instytut Polski w Rzymie, który znakomitym programem rozpoczął obchody Roku Miłosza w styczniu 2011 w Rzymie, gdzie na wystawie Miłosz. Miejsca postoju pokazałam trzydzieści fotografii. Do spotkania z Mikołajewskim w hallu nowego gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie w 2007 zaprowadziły mnie jego wiersze, projekt Rozbiórka Biura Literackiego, ale też powieść Herbata dla wielbłąda z 2004. Jeśli dobrze zapamiętałam naszą rozmowę z Rzymu, to pierwowzorem biblioteki – miejsca akcji kryminału, była Biblioteka Angelica w Rzymie, niedaleko Piazza Navona. Z małą salką dla czytelników, drewnianymi półkami z oprawionymi w skórę księgami i zapachem antyku.
Do fotografowania twarzy dochodziłam latami. Czas na twarze przyszedł, po blisko dziesięciu latach intensywnego robienia zdjęć, pod koniec lat 80. Niejako naturalnie. Deutsches Polen-Insitut w Darmstadt zapraszał pisarzy z Polski na spotkania autorskie. Z czasem zaczęłam ich sama odwiedzać. Adama Zagajewskiego fotografowałam w Paryżu w 1989. Umówiliśmy się na dworcu Gare du Nord i stamtąd przeszliśmy na pobliski skwer. Ten portret znalazł się na okładce wyboru wierszy Zagajewskiego Dzikie czereśnie wydanego przez Znak w 1992. To była wtedy nowość – twarz autora na okładce książki a do tego zdjęcie podpisane nazwiskiem fotografki. Na egzemplarzu mam jeszcze przyklejoną naklejkę z ceną – kilkanaście tysięcy – historyczny ślad transformacji. Po raz drugi na zdjęcia umówiłam się z Adamem w 2001 w Krakowie. Za tło posłużyły nam mury wzdłuż ulicy św. Krzyża.
ur. w 1957 r. w Będzinie. Fotografka z zamiłowania, slawistka z wykształcenia. Fotografuje od połowy lat 80. XX wieku. Głównie ludzi kultury, w szczególności pisarzy, którym poświęciła album Krajobrazy literackie. Fotografia 1985‒2007 / Literary Landscapes. Photography 1985-2007 z posłowiem Marka Bieńczyka (Universitas, Kraków 2009). Ponadto wydała: Rozbiórka (Biuro Literackie 2007), Wielka ciekawość (BoSz 2006). Współpracuje z wydawnictwami literackimi oraz portalami internetowymi www.culture.pl oraz www.instytutksiazki.pl. Jej prace ukazują się w licznych pismach, gazetach i periodykach. Wystawia w kraju i zagranicą.
13. odcinek cyklu „Kartoteka 25: Portrety” Elżbiety Lempp.
Więcej12. odcinek cyklu „Kartoteka 25: Portrety” Elżbiety Lempp.
Więcej11. odcinek cyklu „Kartoteka 25: Portrety” Elżbiety Lempp.
Więcej