kartoteka 25 / Filmowo

Muzyka słowa: Skóra byka

Dominik Strycharski

Filip Łobodziński

Salvador Espriu

Filip Łobodziński w towarzystwie Dominika Strycharskiego czyta utwory z książki Skóra byka Salvadora Espriu. Nagranie zrealizowano w ramach projektu Kartoteka 25.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Insty­tu­tu Ramo­na Llul­la.

 
 
 

belka_2

 

O autorach i autorkach

Dominik Strycharski

ur. w 1975 roku. Kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer i publicysta. Koncertuje i nagrywa z prowadzonymi przez siebie zespołami Pulsarus, Organic Panic oraz Prophetic Fall. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych m.in. dla Narodowego Starego Teatru w Krakowie, Teatru Powszechnego w Warszawie, Teatru Współczesnego we Wrocławiu, Teatru Polonia czy Ateneum. Nagrodzony za twórcze wykorzystanie nowych technologii w realizacji dźwięku spektaklu. „Janosik. Naprawdę prawdziwa historia” na XVII Międzynarodowym Festiwalu Lalek Spotkania w Toruniu.

Filip Łobodziński

Ur. w 1959 r. Iberysta, dziennikarz, muzyk i tłumacz z języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, katalońskiego, portugalskiego oraz ladino. Laureat Nagrody Instytutu Cervantesa w Warszawie w 2005 r. za najlepszy przekład literacki. Przez lata pracował jako dziennikarz (TVP, Polsat News, Trójka, Inforadio, „Non Stop”, „Rock’n’Roll”, „Machina”, „Przekrój”, „Newsweek”), a obecnie współprowadzi program telewizyjny „Xięgarnia”. Współzałożyciel Zespołu Reprezentacyjnego (od 1983, sześć płyt) oraz dylan.pl (od 2014, jedna płyta), specjalizującego się w wykonywaniu przekładów piosenek Boba Dylana. W Biurze Literackim ukazały się przetłumaczone przez niego książki Dylana: Duszny kraj (2016) oraz Tarantula (2018), Patti Smith: Tańczę boso i Nie gódź się oraz Salvadora Espriu Skóra byka. Mieszka w Warszawie.

Salvador Espriu

Urodzony w 1913 roku. Poeta, prozaik i dramatopisarz, jeden z najważniejszych katalońskich twórców XX wieku. Początkowo pisał modernistyczne powieści (m.in. El doctor Rip z 1931) i dramaty (m.in. Antígona). Później pod wpływem francuskiego impresjonizmu i hiszpańskiego baroku zaczął tworzyć poezje pełne biblijnych i mitologicznych nawiązań, które służyły do alegorycznego przedstawienia rzeczywistości. Zmarł w 1985 roku w Barcelonie.

Powiązania