kartoteka 25 / Filmowo

Muzyka słowa: świnia jest najlepszym pływakiem

Dominik Strycharski

Jakub Kornhauser

Miroljub Todorović

Jakub Kornhauser w towarzystwie Dominika Strycharskiego czyta utwory z książki świnia jest najlepszym pływakiem Miroljuba Todorovicia. Nagranie zrealizowano w ramach projektu Kartoteka 25.

 

belka_2

 

 

O autorach i autorkach

Dominik Strycharski

ur. w 1975 roku. Kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer i publicysta. Koncertuje i nagrywa z prowadzonymi przez siebie zespołami Pulsarus, Organic Panic oraz Prophetic Fall. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych m.in. dla Narodowego Starego Teatru w Krakowie, Teatru Powszechnego w Warszawie, Teatru Współczesnego we Wrocławiu, Teatru Polonia czy Ateneum. Nagrodzony za twórcze wykorzystanie nowych technologii w realizacji dźwięku spektaklu. „Janosik. Naprawdę prawdziwa historia” na XVII Międzynarodowym Festiwalu Lalek Spotkania w Toruniu.

Jakub Kornhauser

Urodził się w 1984 roku w Krakowie. Poeta, eseista, tłumacz, literaturoznawca. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor kilkunastu książek – tomów wierszy, zbiorów esejów, monografii naukowych poświęconych awangardzie. Redaktor serii wydawniczych, czasopism, antologii. Przekłada z francuskiego, rumuńskiego i serbskiego, m.in. książki Gherasima Luki, Henriego Michaux, Gellu Nauma, Miroljuba Todorovicia, ostatnio Claudiu Komartina. Laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom poematów prozą Drożdżownia (2015) i Nagrody Znaczenia za zbiór esejów rowerowo-krakowskich Premie górskie najwyższej kategorii (2020). Juror Nagrody Literackiej Gdynia.

Miroljub Todorović

ur. w 1940 r. w Skopju, najważniejszy neoawangardowy serbski poeta, prozaik, eseista, performer i artysta multimedialny. Od lat 60. do dziś związany z Belgradem, gdzie studiował i pracował jako redaktor w wydawnictwie, dziennikarz i urzędnik państwowy. Teoretyk sygnalizmu, nurtu artystyczno-literackiego rozwijanego od końca lat 60. w duchu konceptualizmu i poezji konkretnej. Założyciel magazynu „Signal”, w którym publikował liczne manifesty ruchu, propagujące poezję komputerową, permutacyjną, przedmiotową i gestualną, a także głosił postulaty zbliżenia sztuki i nauki. Odnowiciel dadaizmu i surrealizmu na gruncie literatury serbskiej. Autor kilkudziesięciu tomów poetyckich, prozatorskich, eseistycznych i antologii sygnalizmu, laureat wielu nagród literackich i artystycznych. Na polski tłumaczony przez Juliana Kornhausera (m.in. w antologii serbskiej neoawangardy Tragarze zdań) oraz Jakuba Kornhausera i Kingę Siewior.

Powiązania