jesteś czysty wierszu
w przeciwieństwie do poety
otóż jesteś najczystszy
i najprawdziwszy z wszystkich
rzeczy których dotknąłem (wziąłem
do rąk lub do ust) choć zawsze bywam
najbliżej ciebie kiedy upadam
przeto kiedy upadam to z wielkiej
miłości do ciebie mój wierszu
przynajmniej dziś zechciej się odwzajemnić
(Boże Ciało, 4 VI 2015)
XV. Gwiazdy w obrotach
o śmierci nie mów tutaj nikomu
jakby jej nie było jakby jej
nie było wraz ze wschodem i zachodem
słońca które tylko nas się trzyma
kuśtyka za nami w polu (od jednej
czynności do drugiej) wraz ze wschodem
i zachodem słońca które tylko
nas nie opuszcza choć widziałem wielu
porzuconych w nocy ale i podkręconych
gdy ta swoim zwyczajem bierze
gwiazdy w obroty proszę ja ciebie nie mów
tego nikomu co wypatrzyłeś na niebie
XVI. Piosenka o gżegżółkach
nie dowiesz się ode mnie
czym jest przeszłość
spójrz na ptaki jeżeli chcesz
wiedzieć kim byłeś
lub kim będziesz i czytaj więcej
poezji skoro przestałeś się
modlić nie musisz jej uprawiać
od tego masz Pana Boga
który natchnął lepszych od ciebie
i nie popełnił błędu
spójrz na gżegżółki kuku kukułeczka
kuka czytaj więcej poezji
XIX. Fragment modlitwy
niech zatem będzie że mój
najlepszy nienapisany
wiersz jeden z wielu chodzi za mną
od lat i zaczyna się mniej
więcej tak “jesień już Panie
a ja nie mam domu” choć podobno
poezja niczego nie zapewnia
oprócz schronienia w samym sobie
w samym słowie niech zatem
będzie słowo które przylega
do rzeczy i staje się modlitwą
czymś co nas przetrwa
(14 IV 2015)
XXII. List
nie dam ci siebie w żadnej
postaci ani jako Ilnicki
ani jako Dycki nie wiem zresztą
który z nas jest bardziej
prawdomówny a który tylko pisze
wiersze i to na ketrelu
na setce ketrelu pisze mi się w natchnieniu
(nie myślę wówczas o zamuleniu
któremu podlegam) na czterech setkach ketrelu
jestem poeta wielki siusiam do butelki
(31 V 2015)
O autorze
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki
Ur. w 1962 r. w Wólce Krowickiej koło Lubaczowa. Poeta. Laureat m.in. Nagrody Literackiej im. Barbary Sadowskiej (1995), Nagrody Niemiecko-Polskich Dni Literatury w Dreźnie (1998), Huberta Burdy (2007), dwukrotnie Nagrody Literackiej Gdynia (2006 i 2009), Nagrody Literackiej Nike (2009) oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” (2012), którą otrzymał ponownie w 2020 r. za całokształt twórczości. Członek kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej. Mieszka w Warszawie.
Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Jacka Gutorowa, Piotra Matywieckiego i Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego podczas festiwalu Port Wrocław 2010.
Fragmenty zapowiadające książkę Inaczej nie będzie Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, która ukaże się w Biurze Literackim 14 listopada 2022 roku.
Fragmenty zapowiadające książkę Inaczej nie będzie Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, która ukaże się w Biurze Literackim 14 listopada 2022 roku.
Spotkanie wokół książek Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał i Sekcja zabójstw z udziałem Konrada Góry, Marty Podgórnik, Bohdana Zadury, Joanny Mueller i Karola Maliszewskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
Fragment zapowiadający książkę Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego Gdyby ktoś o mnie pytał, która ukaże się w Biurze Literackim 11 marca 2020 roku.
Wiersz z tomu Rzeczywiste i nierzeczywiste staje się jednym ciałem. 111 wierszy, zarejestrowany podczas spotkania „Brzegi, zdarte, nierzeczywiste” na festiwalu Port Wrocław 2010.
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki opowiada o swojej poezji. Filmowe etiudy do wierszy Tkaczyszyna-Dyckiego w reżyserii Anny Jadowskiej i Jolanty Kowalskiej.
Zapis spotkania autorskiego „Ambasadorzy Poezji” z Marcinem Sendeckim, Dariuszem Sośnickim i Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim w ramach 20. festiwalu literackiego Port Wrocław 2015.
Rozmowa Anny Podczaszy z Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim o jego nowej książce Kochanka Norwida, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 26 maja 2014 roku.
Zapis rozmowy z Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim przed Galą Literackiej Nagrody Nike 2009, towarzyszący premierze książki Oddam wiersze w dobre ręce (1988–2010).
Nie ma potrzeby po raz kolejny powtarzać, że pisze poezję klasycyzującą lub neoklasycyzującą. Nie w tym zawiera się, jak sądzę, atrakcyjność i nośność jego propozycji…
Fragment zapowiadający książkę Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego Gdyby ktoś o mnie pytał, która ukaże się w Biurze Literackim 11 marca 2020 roku.
Posłowie Jakuba Skurtysa z książki Inaczej nie będzie Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, która wydanej w Biurze Literackim 14 listopada 2022 roku.
Komentarz Krzysztofa Hoffmanna do wiersza „Piosenka o zielu” Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego z książki Oddam wiersze w dobre ręce (1988–2010).
Recenzja Piotra Śliwińskiego z książki Oddam wiersze w dobre ręce (1988–2010) Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, która ukazała się 5 stycznia 2010 roku na łamach „Gazety Wyborczej”.
Esej Piotra Kępińskiego towarzyszący premierze książkiPrzyczynek do nauki o nieistnieniuEugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego.