Wiersz polski średniej długości
dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzyZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Darka Foksa, Krzysztofa Jaworskiego, Zbigniewa Macheja i Tomasza Majerana podczas Portu Wrocław 2007.
WięcejFragmenty książki Historia kina polskiego Darka Foksa, która ukazała się 7 grudnia 2015 roku nakładem Biura Literackiego.
Profesor podciągnął zasikane kalesony i ruszył z wykładem:
– Wszyscy filmowcy popełniają błąd, uznając, że tak zwany normalny pełnometrażowy film fabularny (oraz jego pochodna w rodzaju tak zwanej normalnej fabularnej krótkometrażówki) to przede wszystkim środek rozrywki i chwilowej refleksji. Jest on bowiem, ten film, podstawowym ucieleśnieniem pewnej idei szczęścia, którą rozwinięty kapitalizm usiłuje narzucić całemu społeczeństwu. Film fabularny jako naczelne dobro wyobcowanego życia i – co musi iść w parze – jako flagowy produkt kapitalistycznego rynku kultury znajduje się w samym centrum jednakowej globalnej propagandy. Ostatnio niemal obiegową formułą stało się przeświadczenie, że dalszy gospodarczy rozwój Unii Europejskiej zależy od tego, czy slogan „Dwa filmy fabularne na rodzinę” odniesie sukces. To ściśle wiąże się z czasem trwania filmu. Czas trwania, jak słusznie zauważył Robert Bresson, stanowi dodatkową pracę idei, im jest dłuższy, tym dłuższy w ciągu dnia staje się tak zwany czas wolny. Kto nie pragnie dokonać odnowy filmu fabularnego, a jednocześnie zamierza dostosować się do obecnej pasożytniczej sytuacji kultury w Europie, ten powinien w tej chwili opuścić tę salę. Ci, którzy zostaną, a niewielu ich będzie, obejrzą ze mną pewien czarno-biały film.
Frajerzy i moja dziewczyna wyszli.
Miałem dziewczynę, kurwa mać. I pomyśleć, że na Bressona ją wyrwałem.
Zgasło światło.
Skacowany kinooperator odpalił sprzęt.
Profesor był wyraźnie podkurwiony, ale dawał radę:
– Czy nowe kino polskie jest wyrazem nihilizmu? Myślę, że odrzuca ono rolę, którą chętnie by mu wyznaczono w całym tym politycznym spektaklu, a przecież nawet delikatnie niszcząc czy choćby omijając polityczny spektakl, radzi sobie z tym całym nihilizmem, czyli usuwa go z pola sztuki. Wszystko to, co będzie powstawać i rozwijać się w ramach spektaklu politycznego, runie samoczynnie, bez pomocy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. A jak wszyscy wiemy, można budować tylko na ruinach. Niektórzy młodzi filmowcy są filmowcami właśnie dlatego, że nie są już filmowcami. Są artystami. Reszta to tylko i wyłącznie politycy do wynajęcia.
Wkurw wyraźnie mu mijał, a my próbowaliśmy zrozumieć, o co mu chodzi.
Profesor zapalił, zadymił pół sali wykładowej i rzekł:
– I właśnie dlatego nasze nowe filmy są nudne jak życie, które próbują pokazać. Oddalamy się coraz bardziej od natury, przystając na to, że postęp techniczny wyszykował nam przyszłość. Dlatego przedstawię wam propozycję nowego kina, odpowiadającego nowym modelom przezwyciężania nudy permanentnej. Światło, kolor, forma, dźwięk, wszystko, tylko nie aktorzy. Aktorzy to ludzie, a to właśnie życie ludzi jest nudne. Natura się nie nudzi. Człowiek się nudzi, bo nie jest stąd.
Odpalił drugiego od pierwszego, zadymił drugą połowę sali i dodał:
– Zapalcie sobie, odpocznijcie chwilę, bo wygląda na to, że musimy jeszcze raz przerobić historię kina polskiego, więc przed północą stąd nie wyjdziecie.
Zapaliliśmy. Zagęściliśmy dym w sali. Śmierdziało coraz bardziej. Niektórzy z nas wyraźnie poczuli, że nie są stąd.
Urodzony w Skierniewicach. Poeta, prozaik, redaktor i scenarzysta. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, ukończył scenopisarstwo w łódzkiej Filmówce. Laureat m.in. głównej nagrody Konkursu na Brulion Poetycki (1993), Nagrody im. Natalii Gall (1999), Nagrody TVP Kultura (2006) za książkę Co robi łączniczka (przygotowaną wraz ze Z. Liberą), nominowaną również do Nagrody Literackiej Gdynia (2006). Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2014) za całokształt twórczości. Dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki (2000, 2004). Redaktor działu prozy w „Twórczości”. Mieszka w Skierniewicach.
Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Darka Foksa, Krzysztofa Jaworskiego, Zbigniewa Macheja i Tomasza Majerana podczas Portu Wrocław 2007.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Urszuli Kozioł, Ryszarda Krynickiego, Bohdana Zadury, Piotra Sommera, Jerzego Jarniewicza, Zbigniewa Macheja, Andrzeja Sosnowskiego, Tadeuszy Pióry, Darka Foksa, Wojciecha Bonowicza, Marcina Sendeckiego, Dariusza Suski, Mariusza Grzebalskiego, Dariusza Sośnickiego, Krzysztofa Siwczyka, Marty Podgórnik i Jacka Dehnela podczas Portu Wrocław 2007.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Darka Foksa, Marty Podgórnik, Dagmary Sumary, Adama Zdrodowskiego i Tadeusza Pióry podczas Portu Wrocław 2005.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego Jurija Andruchowycza, Andrija Bondara, Nazara Honczara, Mykoły Riabczuka, Ostapa Slywynskiego, Serhija Żadana, Darka Foksa oraz Bohdan Zadury podczas Portu Legnica 2004.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego poświęconego twórczości Rafała Wojaczka podczas Portu Legnica 2004.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego Darka Foksa i Macieja Malickiego podczas Portu Legnica 2003.
WięcejSzkic Darka Foksa opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
WięcejZapis całego potkania autorskiego Darka Foksa i Marty Podgórnik podczas Portu Legnica 2000.
WięcejPort Wrocław 2009: wypowiedzi Dariusza Nowackiego, Piotra Śliwińskiego, Justyny Sobolewskiej, Piotra Czerniawskiego, Darka Foksa, Krzysztofa Jaworskiego, Bohdana Zadury, Romana Honeta.
WięcejCo poezji po wulgaryzmach? Odpowiadają Wojciech Wilczyk, Marcin Świetlicki, Darek Foks i Andrzej Sosnowski.
WięcejMityczne pytanie o klasycystów i barbarzyńców zadane Darkowi Foksowi, Tadeuszowi Piórze, Adamowi Wiedemannowi i Bohdanowi Zadurze.
WięcejWiersze z tomu Tablet taty, zarejestrowane podczas spotkania „Barbarzyńcy i nie” na festiwalu Port Wrocław 2015.
WięcejProgram telewizyjny „Poeci”, w którym Justyna Sobolewska rozmawia z Darkiem Foksem.
WięcejArchiwalne nagranie z udziałem Krzysztofa Jaworskiego, Darka Foksa, Grzegorza Wróblewskiego.
WięcejDarek Foks na scenie Teatru im. Modrzejewskiej. Wieczór autorski „Bitwa o Legnicę” w ramach Fortu Legnica 1999.
WięcejKomentarz Darka Foksa do motta z książki Historia kina polskiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 7 grudnia 2015 roku.
WięcejRozmowa Grzegorza Tomickiego z Darkiem Foksem, towarzysząca premierze książki Historia kina polskiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 7 grudnia 2015 roku.
WięcejAutorski komentarz Darka Foksa do wiersza „Weronika” z książki Tablet taty, która ukazała się 9 marca nakładem Biura Literackiego.
WięcejRozmowa Zuzanny Witkowskiej z Darkiem Foksem o książce Tablet taty, która ukazała się 10 marca 2015 roku nakładem Biura Literackiego.
WięcejRozmowa Darka Foksa z Bohdanem Zadurą o jego nowej książce Kropka nad i, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 22 września 2014 roku.
WięcejGłos Darka Foksa w debacie „Wakacje z książkami”.
WięcejEsej Darka Foksa towarzyszący premierze książki Dancing Dagmary Sumary.
WięcejGłos Darka Foksa w debacie „Książka 2008”.
WięcejRecenzja Darka Foksa towarzysząca premierze dwutomowej edycji Szkiców, recenzji, felietonów Bohdana Zadury, wydanej przez Biuro Literackie 4 czerwca 2007 roku.
WięcejAutorski komentarz Darka Foksa poświęcony książce Przecena map.
WięcejAutorski komentarz Darka Foska do książki Mer Betlejem, która ukazała się w Biurze Literackim.
WięcejRecenzja Marka Olszewskiego z książek Susza i Tablet taty, która ukazała się w czasopiśmie „Nowe Książki”.
WięcejKomentarz Darka Foksa do motta z książki Historia kina polskiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 7 grudnia 2015 roku.
WięcejEsej Klaudii Mucy towarzyszący premierze książki Darka Foksa Historia kina polskiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 7 grudnia 2015 roku.
WięcejRozmowa Grzegorza Tomickiego z Darkiem Foksem, towarzysząca premierze książki Historia kina polskiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 7 grudnia 2015 roku.
WięcejRecenzja Moniki Piotrowskiej-Wegner z książki Darka Foksa Tablet taty, która ukazała się na blogu monweg.
WięcejRecenzja Marka Olszewskiego z książek Susza i Tablet taty, która ukazała się w czasopiśmie „Nowe Książki”.
WięcejEsej Klaudii Mucy towarzyszący premierze książki Darka Foksa Historia kina polskiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 7 grudnia 2015 roku.
WięcejRecenzja Sylwii Sekret z książki Darka Foksa Tablet taty, która ukazała się na stronie Lubimyczytać.pl
WięcejRecenzja Karoliny Górniak z książki Tablet taty Darka Foksa, która ukazała się 30 kwietnia 2015 roku w portalu Xiegarnia.pl.
WięcejEsej Piotra W. Lorkowskiego z książki Tablet taty Darka Foksa, która ukazała się 9 marca 2015 roku nakładem Biura Literackiego.
WięcejKomentarze Agnieszki Wolny-Hamkało, Jacka Bieruta, Karola Pęcherza i Krzysztofa Siwczyka.
WięcejEsej Karola Maliszewskiego poświęcony książce Przecena map Darka Foksa.
Więcej