książki / PROZA

Historia kina polskiego

Darek Foks

Fragmenty książki Historia kina polskiego Darka Foksa, która ukazała się 7 grudnia 2015 roku nakładem Biura Literackiego.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Z rozdziału pierwszego

Pro­fe­sor pod­cią­gnął zasi­ka­ne kale­so­ny i ruszył z wykła­dem:
– Wszy­scy fil­mow­cy popeł­nia­ją błąd, uzna­jąc, że tak zwa­ny nor­mal­ny peł­no­me­tra­żo­wy film fabu­lar­ny (oraz jego pochod­na w rodza­ju tak zwa­nej nor­mal­nej fabu­lar­nej krót­ko­me­tra­żów­ki) to przede wszyst­kim śro­dek roz­ryw­ki i chwi­lo­wej reflek­sji. Jest on bowiem, ten film, pod­sta­wo­wym ucie­le­śnie­niem pew­nej idei szczę­ścia, któ­rą roz­wi­nię­ty kapi­ta­lizm usi­łu­je narzu­cić całe­mu spo­łe­czeń­stwu. Film fabu­lar­ny jako naczel­ne dobro wyob­co­wa­ne­go życia i – co musi iść w parze – jako fla­go­wy pro­dukt kapi­ta­li­stycz­ne­go ryn­ku kul­tu­ry znaj­du­je się w samym cen­trum jed­na­ko­wej glo­bal­nej pro­pa­gan­dy. Ostat­nio nie­mal obie­go­wą for­mu­łą sta­ło się prze­świad­cze­nie, że dal­szy gospo­dar­czy roz­wój Unii Euro­pej­skiej zale­ży od tego, czy slo­gan „Dwa fil­my fabu­lar­ne na rodzi­nę” odnie­sie suk­ces. To ści­śle wią­że się z cza­sem trwa­nia fil­mu. Czas trwa­nia, jak słusz­nie zauwa­żył Robert Bres­son, sta­no­wi dodat­ko­wą pra­cę idei, im jest dłuż­szy, tym dłuż­szy w cią­gu dnia sta­je się tak zwa­ny czas wol­ny. Kto nie pra­gnie doko­nać odno­wy fil­mu fabu­lar­ne­go, a jed­no­cze­śnie zamie­rza dosto­so­wać się do obec­nej paso­żyt­ni­czej sytu­acji kul­tu­ry w Euro­pie, ten powi­nien w tej chwi­li opu­ścić tę salę. Ci, któ­rzy zosta­ną, a nie­wie­lu ich będzie, obej­rzą ze mną pewien czar­no-bia­ły film.
Fra­je­rzy i moja dziew­czy­na wyszli.
Mia­łem dziew­czy­nę, kur­wa mać. I pomy­śleć, że na Bres­so­na ją wyrwa­łem.
Zga­sło świa­tło.
Ska­co­wa­ny kino­ope­ra­tor odpa­lił sprzęt.


Z rozdziału czwartego

Pro­fe­sor był wyraź­nie pod­kur­wio­ny, ale dawał radę:
– Czy nowe kino pol­skie jest wyra­zem nihi­li­zmu? Myślę, że odrzu­ca ono rolę, któ­rą chęt­nie by mu wyzna­czo­no w całym tym poli­tycz­nym spek­ta­klu, a prze­cież nawet deli­kat­nie nisz­cząc czy choć­by omi­ja­jąc poli­tycz­ny spek­takl, radzi sobie z tym całym nihi­li­zmem, czy­li usu­wa go z pola sztu­ki. Wszyst­ko to, co będzie powsta­wać i roz­wi­jać się w ramach spek­ta­klu poli­tycz­ne­go, runie samo­czyn­nie, bez pomo­cy Pol­skie­go Insty­tu­tu Sztu­ki Fil­mo­wej. A jak wszy­scy wie­my, moż­na budo­wać tyl­ko na ruinach. Nie­któ­rzy mło­dzi fil­mow­cy są fil­mow­ca­mi wła­śnie dla­te­go, że nie są już fil­mow­ca­mi. Są arty­sta­mi. Resz­ta to tyl­ko i wyłącz­nie poli­ty­cy do wyna­ję­cia.
Wkurw wyraź­nie mu mijał, a my pró­bo­wa­li­śmy zro­zu­mieć, o co mu cho­dzi.


Z rozdziału dziewiątego

Pro­fe­sor zapa­lił, zady­mił pół sali wykła­do­wej i rzekł:
– I wła­śnie dla­te­go nasze nowe fil­my są nud­ne jak życie, któ­re pró­bu­ją poka­zać. Odda­la­my się coraz bar­dziej od natu­ry, przy­sta­jąc na to, że postęp tech­nicz­ny wyszy­ko­wał nam przy­szłość. Dla­te­go przed­sta­wię wam pro­po­zy­cję nowe­go kina, odpo­wia­da­ją­ce­go nowym mode­lom prze­zwy­cię­ża­nia nudy per­ma­nent­nej. Świa­tło, kolor, for­ma, dźwięk, wszyst­ko, tyl­ko nie akto­rzy. Akto­rzy to ludzie, a to wła­śnie życie ludzi jest nud­ne. Natu­ra się nie nudzi. Czło­wiek się nudzi, bo nie jest stąd.
Odpa­lił dru­gie­go od pierw­sze­go, zady­mił dru­gą poło­wę sali i dodał:
– Zapal­cie sobie, odpocz­nij­cie chwi­lę, bo wyglą­da na to, że musi­my jesz­cze raz prze­ro­bić histo­rię kina pol­skie­go, więc przed pół­no­cą stąd nie wyj­dzie­cie.
Zapa­li­li­śmy. Zagę­ści­li­śmy dym w sali. Śmier­dzia­ło coraz bar­dziej. Nie­któ­rzy z nas wyraź­nie poczu­li, że nie są stąd.

O autorze

Darek Foks

Urodzony w Skierniewicach. Poeta, prozaik, redaktor i scenarzysta. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, ukończył scenopisarstwo w łódzkiej Filmówce. Laureat m.in. głównej nagrody Konkursu na Brulion Poetycki (1993), Nagrody im. Natalii Gall (1999), Nagrody TVP Kultura (2006) za książkę Co robi łączniczka (przygotowaną wraz ze Z. Liberą), nominowaną również do Nagrody Literackiej Gdynia (2006). Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2014) za całokształt twórczości. Dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki (2000, 2004). Redaktor działu prozy w „Twórczości”. Mieszka w Skierniewicach.

Powiązania

Wiersz polski średniej długości

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Dar­ka Fok­sa, Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Zbi­gnie­wa Mache­ja i Toma­sza Maje­ra­na pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Rozbiórka

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Urszu­li Kozioł, Ryszar­da Kry­nic­kie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Pio­tra Som­me­ra, Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Andrze­ja Sosnow­skie­go, Tade­uszy Pió­ry, Dar­ka Fok­sa, Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Dariu­sza Suski, Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Dariu­sza Sośnic­kie­go, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Mar­ty Pod­gór­nik i Jac­ka Deh­ne­la pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Lament na dancingu

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Dar­ka Fok­sa, Mar­ty Pod­gór­nik, Dag­ma­ry Suma­ry, Ada­ma Zdro­dow­skie­go i Tade­usza Pió­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2005.

Więcej

Piosenki dla martwego koguta

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Juri­ja Andru­cho­wy­cza, Andri­ja Bon­da­ra, Naza­ra Hon­cza­ra, Myko­ły Riab­czu­ka, Osta­pa Sly­wyn­skie­go, Ser­hi­ja Żada­na, Dar­ka Fok­sa oraz Boh­dan Zadu­ry pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Rafał Wojaczek, który jest

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go poświę­co­ne­go twór­czo­ści Rafa­ła Wojacz­ka pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Mer Betlejem i 60% słów

dzwieki / WYDARZENIA Darek Foks Maciej Malicki

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Dar­ka Fok­sa i Macie­ja Malic­kie­go pod­czas Por­tu Legni­ca 2003.

Więcej

Poematy taty

recenzje / ESEJE Darek Foks

Szkic Dar­ka Fok­sa opu­bli­ko­wa­ny w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Sonet drogi i Paradiso

dzwieki / WYDARZENIA Darek Foks Marta Podgórnik

Zapis całe­go potka­nia autor­skie­go Dar­ka Fok­sa i Mar­ty Pod­gór­nik pod­czas Por­tu Legni­ca 2000.

Więcej

Dyskusja „Barbarzyńcy czy nie. Dwadzieścia lat po przełomie”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Port Wro­cław 2009: wypo­wie­dzi Dariu­sza Nowac­kie­go, Pio­tra Śli­wiń­skie­go, Justy­ny Sobo­lew­skiej, Pio­tra Czer­niaw­skie­go, Dar­ka Fok­sa, Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Roma­na Hone­ta.

Więcej

Dyskusja „Poezja a język niski”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Co poezji po wul­ga­ry­zmach? Odpo­wia­da­ją Woj­ciech Wil­czyk, Mar­cin Świe­tlic­ki, Darek Foks i Andrzej Sosnow­ski.

Więcej

Dyskusja „Co to jest barbarzyństwo w poezji?”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Mitycz­ne pyta­nie o kla­sy­cy­stów i bar­ba­rzyń­ców zada­ne Dar­ko­wi Fok­so­wi, Tade­uszo­wi Pió­rze, Ada­mo­wi Wie­de­man­no­wi i Boh­da­no­wi Zadu­rze.

Więcej

Tablet taty: fragmenty

dzwieki / RECYTACJE Darek Foks

Wier­sze z tomu Tablet taty, zare­je­stro­wa­ne pod­czas spo­tka­nia „Bar­ba­rzyń­cy i nie” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Barbarzyńcy i nie

nagrania / z fortu do portu Darek Foks Grzegorz Wróblewski Krzysztof Jaworski

Archi­wal­ne nagra­nie z udzia­łem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Dar­ka Fok­sa, Grze­go­rza Wró­blew­skie­go.

Więcej

Haiku Birkenau

nagrania / z fortu do portu Darek Foks

Darek Foks na sce­nie Teatru im. Modrze­jew­skiej. Wie­czór autor­ski „Bitwa o Legni­cę” w ramach For­tu Legni­ca 1999.

Więcej

Komentarz Darka Foksa do krótszego motta

recenzje / KOMENTARZE Darek Foks

Komen­tarz Dar­ka Fok­sa do mot­ta z książ­ki Histo­ria kina pol­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 7 grud­nia 2015 roku.

Więcej

Panie i panowie, powtarzamy

wywiady / o książce Darek Foks Grzegorz Tomicki

Roz­mo­wa Grze­go­rza Tomic­kie­go z Dar­kiem Fok­sem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Histo­ria kina pol­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 7 grud­nia 2015 roku.

Więcej

Komentarz do wiersza „Weronika”

recenzje / KOMENTARZE Darek Foks

Autor­ski komen­tarz Dar­ka Fok­sa do wier­sza „Wero­ni­ka” z książ­ki Tablet taty, któ­ra uka­za­ła się 9 mar­ca nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Wymyślanie drwala

wywiady / o książce Darek Foks Zuzanna Witkowska

Roz­mo­wa Zuzan­ny Wit­kow­skiej z Dar­kiem Fok­sem o książ­ce Tablet taty, któ­ra uka­za­ła się 10 mar­ca 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Tylko nie mów, że była bez

wywiady / o pisaniu Bohdan Zadura Darek Foks

Roz­mo­wa Dar­ka Fok­sa z Boh­da­nem Zadu­rą o jego nowej książ­ce Krop­ka nad i, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 22 wrze­śnia 2014 roku.

Więcej

Negocjacje próbne

recenzje / IMPRESJE Darek Foks

Esej Dar­ka Fok­sa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Dan­cing Dag­ma­ry Suma­ry.

Więcej

Ważne dokumenty

recenzje / NOTKI I OPINIE Darek Foks

Recen­zja Dar­ka Fok­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze dwu­to­mo­wej edy­cji Szki­ców, recen­zji, felie­to­nów Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej przez Biu­ro Lite­rac­kie 4 czerw­ca 2007 roku.

Więcej

WNP: Warszawa – Nieborów – Polska

recenzje / KOMENTARZE Darek Foks

Autor­ski komen­tarz Dar­ka Fok­sa poświę­co­ny książ­ce Prze­ce­na map.

Więcej

Mer Betlejem, Orlę (fragmenty)

recenzje / KOMENTARZE Darek Foks

Autor­ski komen­tarz Dar­ka Foska do książ­ki Mer Betle­jem, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Szlifowane chropawym pumeksem

recenzje / ESEJE Marek Olszewski

Recen­zja Mar­ka Olszew­skie­go z ksią­żek Susza i Tablet taty, któ­ra uka­za­ła się w cza­so­pi­śmie „Nowe Książ­ki”.

Więcej

Komentarz Darka Foksa do krótszego motta

recenzje / KOMENTARZE Darek Foks

Komen­tarz Dar­ka Fok­sa do mot­ta z książ­ki Histo­ria kina pol­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 7 grud­nia 2015 roku.

Więcej

Polska szkoła montażu literackiego. Przypadek Darka Foksa

recenzje / IMPRESJE Klaudia Muca

Esej Klau­dii Mucy towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Dar­ka Fok­sa Histo­ria kina pol­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 7 grud­nia 2015 roku.

Więcej

Panie i panowie, powtarzamy

wywiady / o książce Darek Foks Grzegorz Tomicki

Roz­mo­wa Grze­go­rza Tomic­kie­go z Dar­kiem Fok­sem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Histo­ria kina pol­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 7 grud­nia 2015 roku.

Więcej

Tablet taty

recenzje / ESEJE Monika Piotrowska-Wegner

Recen­zja Moni­ki Pio­trow­skiej-Wegner z książ­ki Dar­ka Fok­sa Tablet taty, któ­ra uka­za­ła się na blo­gu mon­weg.

Więcej

Szlifowane chropawym pumeksem

recenzje / ESEJE Marek Olszewski

Recen­zja Mar­ka Olszew­skie­go z ksią­żek Susza i Tablet taty, któ­ra uka­za­ła się w cza­so­pi­śmie „Nowe Książ­ki”.

Więcej

Polska szkoła montażu literackiego. Przypadek Darka Foksa

recenzje / IMPRESJE Klaudia Muca

Esej Klau­dii Mucy towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Dar­ka Fok­sa Histo­ria kina pol­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 7 grud­nia 2015 roku.

Więcej

Liryczne migawki

recenzje / ESEJE Sylwia Sekret

Recen­zja Syl­wii Sekret z książ­ki Dar­ka Fok­sa Tablet taty, któ­ra uka­za­ła się na stro­nie Lubimyczytać.pl

Więcej

Ach, gdzie są niegdysiejsze foldery!

recenzje / ESEJE Karolina Górniak

Recen­zja Karo­li­ny Gór­niak z książ­ki Tablet taty Dar­ka Fok­sa, któ­ra uka­za­ła się 30 kwiet­nia 2015 roku w por­ta­lu Xiegarnia.pl.

Więcej

Że zapytam

recenzje / IMPRESJE Piotr Lorkowski

Esej Pio­tra W. Lor­kow­skie­go z książ­ki Tablet taty Dar­ka Fok­sa, któ­ra uka­za­ła się 9 mar­ca 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

O Ustaleniach z Maastricht

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło, Jac­ka Bie­ru­ta, Karo­la Pęche­rza i Krzysz­to­fa Siw­czy­ka.

Więcej

Czapajew wypłynął, czyli nowe klejenie starych map

recenzje / IMPRESJE Karol Maliszewski

Esej Karo­la Mali­szew­skie­go poświę­co­ny książ­ce Prze­ce­na map Dar­ka Fok­sa.

Więcej