książki / POEZJE

Niewidka i Zobaczysko

Joanna Łańcucka

Joanna Mueller

Fragmenty książki Niewidka i Zobaczysko Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, wydanej w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

W jed­nym z tych bia­łych, bia­łych pokoi, do któ­rych nigdy nie zaglą­da­li mile widzia­ni goście, za to czę­sto – wścib­scy sąsie­dzi z blo­ku naprze­ciw­ko, miesz­ka­ła dziew­czyn­ka. Samej sobie wyda­wa­ła się cał­kiem pokaź­na, ale wszy­scy inni prze­cho­dzi­li obok niej zawsze zbyt szyb­ko, patrząc przez nią jak przez szyb­kę, i to w dodat­ku przez taką szyb­kę, na któ­rej nawet para odde­chu zni­ka w mgnie­niu oka, a co dopie­ro napi­sa­ne pal­cem sło­wa. Nikt już nie pamię­tał, jak dziew­czyn­ka ma na imię i czy mia­ła je kie­dy­kol­wiek, więc nazy­wa­li ją po pro­stu Nie­wid­ką.

Nie zna­cie Wiel­kie­go Zoba­czy­ska!? Nie­wid­ka też nic o nim nie wie­dzia­ła, aż do dnia, kie­dy drzwi poko­ju otwar­ły się z impe­tem, a Oczy zasta­ły dziew­czyn­kę zasty­głą nad budow­lą nie z kloc­ków, lecz z wali­zy, lor­net­ki i cho­da­ków.

Na to roz­wrzesz­cza­ły się Usta:

– A cie­bie gdzie nie­sie?! Zapo­mnij! Moja dro­ga, za dro­ga jest dro­ga!


Dale­ki Wschód poja­wiał się cichut­ko, prze­my­kał bez­sze­lest­nie, a potem przy­cza­jał się na brzeż­ku dywa­nu, jak­by bał się zająć wię­cej miej­sca, i tyl­ko bez sło­wa zer­kał w oczy Nie­wid­ki. Za to uśmie­chał się na boga­to: tysią­cem nie­by­wa­łych wido­ków, któ­rych nigdy nie ujrzą ci, co ze stra­chu przed nie­zna­nym nazy­wa­li go Groź­nym Smo­kiem. I do razu, gdy tyl­ko na policz­kach gościa poja­wiał się nie­śmia­ły rumie­niec o bar­wie kwit­ną­cej wiśni, mię­dzy Dale­kim Wscho­dem a dziew­czyn­ką top­nia­ły lody, a wiel­ki mur obco­ści roz­pa­dał się w proch.

Pierw­sze lody prze­ła­my­wa­ła też Nie­wid­ka z Mroź­ną Pół­no­cą, któ­ra przy­cho­dzi­ła w gości­nę po cie­pło i zapa­chy. Pół­noc roz­sia­da­ła się wład­czo w fote­lu przy­tar­ga­nym na śro­dek dywa­nu, przy­kry­wa­ła kocem i łap­czy­wie wypi­ja­ła jed­ną po dru­giej aro­ma­tycz­ne her­bat­ki z mio­dem, imbi­rem, cytry­ną i mali­ną, ale wciąż jakoś nie mogła się roz­grzać. Mil­cząc, wrzu­ca­ła do kub­ka kolej­ne kost­ki cukru, któ­re mia­ły jej osło­dzić gorz­ką sła­wę Kró­lo­wej Lodu. Nie­wid­ka lubi­ła przy­cup­nąć wte­dy u jej stóp obu­tych w krysz­ta­ło­we pan­to­fel­ki i robić głu­pie miny do swo­je­go odbi­cia odwró­co­ne­go do góry noga­mi.


A na koniec w porząd­ku­ją­cym zapa­le wtar­gnę­ły Ręce z nie­od­łącz­ny­mi Seka­to­ra­mi i wyma­chu­jąc w powie­trzu rów­no­mier­nym „ciach-ciach!”, przy­cię­ły – jak żywo­płot, traw­nik i grzyw­kę – całą tę podróż­ną dys­ku­sję.

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry – pań­stwo­we­go fun­du­szu celo­we­go.

 

O autorach i autorkach

Joanna Łańcucka

Urodziła się w 1978 r w Skierniewicach. Studiowała na ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Maluje, rysuje, pisze. Autorka krótkich form komiksowych oraz ilustracji i grafik okładkowych – głównie do wydawnictw poetyckich. Współpracowała z czasopismami literackimi, oraz z kwartalnikiem „Przekrój”, tworząc minikomiksy do wierszy. Współautorka (wraz z poetką Joanną Mueller) poemiksu pt. Waruj (Biuro Literackie, 2019 r.), nominowanego do Nagrody Silesius oraz Nagrody im. W. Szymborskiej. W 2013 r. wydała powieść pt. Stara Słaboniowa i Spiekładuchy, pisze również opowiadania grozy. Mieszka w Warszawie.

Joanna Mueller

Urodzona w 1979 roku. Poetka, eseistka, redaktorka. Wydała tomy poetyckie: Somnambóle fantomowe (2003), Zagniazdowniki/Gniazdowniki (2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), Wylinki (2010), intima thule (2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i do Silesiusa), wspólnie z Joanną Łańcucką Waruj (2019, nominacje do Silesiusa i Nagrody im. W. Szymborskiej) oraz Hista & her sista (2021, nominacja do Silesiusa), dwie książki eseistyczne: Stratygrafie (2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i Powlekać rosnące(2013) oraz zbiór wierszy dla dzieci Piraci dobrej roboty (2017). Redaktorka książek: Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009) (2009, razem z Marią Cyranowicz i Justyną Radczyńską) oraz Warkoczami. Antologia nowej poezji (2016, wraz z Beatą Gulą i Sylwią Głuszak). Członkini grupy feministyczno-artystycznej Wspólny Pokój. Mieszka w Warszawie.

Powiązania