książki / POEZJE

Powrót Barbarzyńców i nie

Adam Wiedemann

Andrzej Sosnowski

Darek Foks

Grzegorz Wróblewski

Karolina Zalewska

Katarzyna Balicka

Krzysztof Jaworski

Maciej Jasiński

Maciej Melecki

Marcin Baran

Marcin Sendecki

Marcin Świetlicki

Mariusz Grzebalski

Marta Kubiczek

Miłosz Biedrzycki

Fragmenty almanachu Powrót Barbarzyńców i nie z piętnastoma komiksami laureatów konkursu "Komiks wierszem", który ukazał się nakładem Biura Literackiego 6 lutego 2013 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Adam Wiedemann „Pożegnania”

Komiks autor­stwa Bru­no Altha­me­ra


Grzegorz Wróblewski „Nieporozumienie”

Komiks autor­stwa Kata­rzy­ny Balic­kiej


Maciej Melecki „Mat”

Komiks autor­stwa Mag­da­le­ny Choj­now­skiej


Dariusz Sośnicki „Nie”

Komiks autor­stwa Danie­la Grzesz­kie­wi­cza


Krzysztof Jaworski „Nieodwracalne skutki rusyfikacji”

Komiks autor­stwa Macie­ja Jasiń­skie­go


Marcin Świetlicki „Urbi et orbi”

Komiks autor­stwa Jaku­ba Koło­dzie­ja­ka


Marcin Świetlicki „M‑morderstwo”

Komiks autor­stwa Bere­ni­ki Koło­myc­kiej


Andrzej Sosnowski „Latem 1987”

Komiks autor­stwa Macie­ja Kotłow­skie­go


Maciej Melecki „Tamte strony”

Komiks autor­stwa Mar­ty Kubi­czek


Marcin Baran „Kobieta akcji”

Komiks autor­stwa Ewy O’Ne­ill


Mariusz Grzebalski „Morze”

Komiks autor­stwa Woj­cie­cha Paw­liń­skie­go


Darek Foks „Przestrzelone kolana”

Komiks autor­stwa Agniesz­ki Pik­sy


Marcin Sendecki „21 lipca”

Komiks autor­stwa Marii Pra­wel­skiej


Miłosz Biedrzycki „Massachusetts”

Komiks autor­stwa Hele­ny Sie­miń­skiej


Adam Wiedemann „Murzyn w podróży poślubnej”

Komiks autor­stwa Karo­li­ny Zalew­skiej

O autorach i autorkach

Adam Wiedemann

Poeta, prozaik, eseista, tłumacz. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze”, „Kresach”, „Nowym Wieku”, „Czasie Kultury”. Był stałym felietonistą w „Res Publice Nowej” i „Przekroju”. W 2008 r. otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia. Laureat Nagrody im. Kościelskich (1999), trzykrotnie nominowany do nagrody Nike. Mieszka w Warszawie.

Andrzej Sosnowski

Poeta, tłumacz. Pracownik redakcji "Literatury na Świecie". Laureat nagród: im. Kazimiery Iłłakowiczówny (1992), Fundacji Kultury (1994 i 1999), Kościelskich (1997), "Odry" za całokształt twórczości (1998), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2008) oraz Nagrody Literackiej Gdynia – specjalne wyróżnienie (2011). Mieszka w Warszawie.

Darek Foks

Urodzony w Skierniewicach. Poeta, prozaik, redaktor i scenarzysta. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, ukończył scenopisarstwo w łódzkiej Filmówce. Laureat m.in. głównej nagrody Konkursu na Brulion Poetycki (1993), Nagrody im. Natalii Gall (1999), Nagrody TVP Kultura (2006) za książkę Co robi łączniczka (przygotowaną wraz ze Z. Liberą), nominowaną również do Nagrody Literackiej Gdynia (2006). Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2014) za całokształt twórczości. Dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki (2000, 2004). Redaktor działu prozy w „Twórczości”. Mieszka w Skierniewicach.

Grzegorz Wróblewski

Urodzony w 1962 roku w Gdańsku. Poeta, prozaik, dramatopisarz i artysta wizualny. Autor wielu książek (poezja, dramat, proza); ostatnio m.in. Miejsca styku (2018), Runy lunarne (2019), Pani Sześć Gier (2019), Tora! Tora! Tora! (2020), Cukinie (2021), Letnie rytuały (2022), Niebo i jointy (2023), książka asemic writing Shanty Town (2022), tłumaczony na kilkanaście języków, m.in. na język angielski (Our Flying Objects - selected poems (2007), A Marzipan Factory - new and selected poems (2010), Kopenhaga - prose poems(2013), Let's Go Back to the Mainland (2014), Zero Visibility (2017), Dear Beloved Humans (2023). Dwukrotnie wyróżniony w Konkursie na Brulion Poetycki (1990, 1992). Stypendysta Duńskiej Rady Literatury i Duńskiej Państwowej Fundacji Sztuki. Należy do Duńskiego Związku Pisarzy (Dansk Forfatterforening). Od 1985 roku mieszka w Kopenhadze.

Karolina Zalewska

Katarzyna Balicka

Urodzona w 1990 roku. Studentka grafiki warsztatowej UAP w Poznaniu. Brała udział w wielu wystawach i konkursach na terenie Polski, Czech, Hiszpanii i Boliwii. Interesuje się owadami. Publikowała w drobnych wydawnictwach i zinach. Mieszka w Poznaniu.

Krzysztof Jaworski

Ur. 1966. Poeta, prozaik, dramaturg, scenarzysta, literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Publikuje od 1988 r.; jego utwory literackie ukazywały się w czasopismach polskich, takich jak „brulion”, „Twórczość” czy „Dialog” oraz amerykańskich (m.in. „The Literary Review”, „Better”, „Kenyon Review“, „Forklift”, „Plume”, „Two Lines”, „The Cincinnati Review”). Dotychczas wydał m.in. – książki poetyckie: Wiersze (1992), Kameraden (1994), Jesień na Marsie (1997), Czas triumfu gołębi (2000), Dusze monet (2007), Hiperrealizm świętokrzyski (1999), .byłem (2014), Ceremonia (2019), Ciąg Fibonacciego (2019), Jak pięknie (2021), 10 poematów elementarnych dla dzieci (2022); powieści i opowiadania: Pod prąd (1999), Batalion misiów (2001), Warzywniak (2009), Do szpiku kości. Ostatnia powieść awangardowa (2013) (nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, 2014). Autor monografii naukowych i prac edytorskich, m.in.: Niechciani futuryści. Zapomniana awangarda literacka dwudziestolecia międzywojennego (2022). Jego wiersze i opowiadania znajdują się również w wielu antologiach i wyborach poezji, także obcojęzycznych, m.in. w przekładach na angielski, duński, niemiecki, czeski czy węgierski.

Maciej Jasiński

Urodził się 12 maja 1977 roku. Dużo pisze, głównie o popkulturze i historii. Od 15 lat tworzy scenariusze komiksów, gier i filmów. Lubi czytać, fotografować i rysować. Sporo czasu spędza ze swoim dwuletnim synem i świetnie się z nim bawi jego zabawkami. Mieszka w Bydgoszczy.

Maciej Melecki

Urodzony w 1969 roku w Mikołowie. Poeta, redaktor, scenarzysta. Dyrektor Instytutu Mikołowskiego. Redaktor pisma literackiego „Arkadia”. Tłumaczony na angielski, niemiecki, słowacki, francuski, słoweński. Mieszka w Mikołowie.

Marcin Baran

Urodzony w roku 1963 w Krakowie. Poeta, eseista, dziennikarz. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. i 90. związany z „bruLionem”, w latach 2000-2003 z tygodnikiem „Przekrój”, ostatnio z „Dziennikiem Polskim”. Pracował w Instytucie Książki oraz TVP Kultura. Laureat Poetyckiej Nagrody Silesius (2013). Mieszka w Krakowie.

Marcin Sendecki

Urodzony w Gdańsku. Poeta. W latach 80. i 90. związany z pismem "brulion", a następnie z tygodnikiem "Przekrój". Za tom poetycki Przedmiar robót (2015) otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius.

Marcin Świetlicki

Urodzony 24 grudnia 1961 w Lublinie. Poeta, prozaik, wokalista Świetlików oraz Czarnych Ciasteczek. Współpracował również z grupą The Users, Mikołajem Trzaską i Cezarym Ostrowskim. Laureat m.in. Nagrody Fundacji Kościelskich (1996), Nagrody Literackiej Gdynia (2009). Trzykrotnie nominowany do Nagrody Nike. Mieszka w Krakowie.

Mariusz Grzebalski

Urodzony w 1969 roku w Łodzi. Poeta, prozaik, redaktor. Studiował polonistykę i filozofię w Poznaniu. Były redaktor naczelny Ogólnopolskiego Dwutygodnika Literackiego „Nowy Nurt”. Obecnie redaktor w Wydawnictwie WBPiCAK. Laureat m.in. nagrody literackiej im. Kazimiery Iłłakowiczówny (za Negatyw, 1994), nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (za Ulicę Gnostycką, 1997), nagrody Ericha Burdy (2002). Mieszka w Dąbrówce koło Poznania.

Marta Kubiczek

Miłosz Biedrzycki

Autor książek poetyckich pisanych w języku polskim; tłumacz, przeważnie poezji, ze słoweńskiego i angielskiego. Chodził tu, chodził tam, patrzała na niego kamera. Poznali się z Alešem Štegerem, kiedy obydwaj byli młodzi i pełni zapału, obecnie pozostał tylko ten ostatni. Mieszka w dzielnicy Nowa Wieś na trzecim piętrze.

Powiązania