książki / PROZA

Psy pociągowe

Filip Zawada

Fragmenty książki Filipa Zawady Psy pociągowe, która ukazała się nakładem Biura Literackiego w serii "Proza" 10 lutego 2011 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

1.
W pocią­gach jest strasz­nie nud­no i wszyst­ko trze­ba robić z przy­mu­su. Podró­żu­jąc, nie ma się wyj­ścia. Trze­ba pozna­wać, roz­ma­wiać, a po wyj­ściu, na sta­cji, zapo­mnieć.
Nie przy­po­mi­nam sobie żad­nej oso­by, któ­rą pozna­łem w pocią­gu. Wszyst­kie koja­rzę tyl­ko w momen­cie, kie­dy z nimi roz­ma­wiam. Każ­da sta­cja słu­ży do tego, żeby zapo­mi­nać.
Wszyst­kie oso­by, któ­re spę­dza­ją na dwor­cach i sta­cjach wię­cej cza­su niż w domu, są nie­nor­mal­ne.
Wczo­raj pozna­łem dziad­ka, któ­ry pamię­ta cały roz­kład jaz­dy. Nikt nie zapro­po­no­wał mu, żeby pra­co­wał w infor­ma­cji PKP.


16.
Pierw­szy wagon – węgiel.
Dru­gi wagon – węgiel.
Trze­ci wagon – węgiel.
Itd.

Na czar­ny Śląsk uda­ło mi się dostać pocią­giem towa­ro­wym. To było bar­dzo daw­no temu, kie­dy podró­żo­wa­nie nie koja­rzy­ło się z męczar­nią, tyl­ko z adre­na­li­ną.
Zimą 1995 roku wszyst­kie stop­nie towa­row­ców były oblo­dzo­ne, a ja spa­dłem pod pociąg i cudem mi się nic nie sta­ło, cho­ciaż Kuba mówił, że powi­nie­nem nie mieć gło­wy. Śni mi się to do dzi­siaj. W nocy, kie­dy jest mgła, sły­szę, jak zapo­wia­da­ją odjaz­dy pocią­gów na Dwor­cu Głów­nym. Sły­szę je od zimy 1995 roku.
MGŁA JEST DOSKONAŁYM PRZEWODNIKIEM.


19.
W pocią­gach naj­czę­ściej porzu­ca­ne są gaze­ty.
Wczo­raj w jed­nym z takich nie­chcia­nych cza­so­pism prze­czy­ta­łem, że zani­ka­ją męskie geny. Z tego moż­na wywnio­sko­wać, że nie­dłu­go kobie­ty będą nas kocha­ły za to, za co my kocha­my je teraz.


27.
Noc. Roze­szły się wszyst­kie plot­ki z tanich dzien­ni­ków. Tyl­ko ja nic nie wiem, bo nie mia­łem kasy, żeby kupić gaze­tę, i nie mia­łem śmia­ło­ści od niko­go poży­czyć. Wszy­scy w prze­dzia­le śpią, a one leżą. Zakon­ni­ca czy­ta har­le­qu­ina opra­wio­ne­go w sza­ry papier. Tyl­ko ja się domy­ślam.


68.
Rze­ki róż­nią się od pocią­gów tyl­ko sta­nem sku­pie­nia. Prze­no­szą, prze­su­wa­ją się, śmier­dzą i nie moż­na się koło nich bawić.

W rze­kach odbi­ja się naj­wię­cej nie­ba, dla­te­go rze­ki mają dusze.

Naj­dłuż­sze dusze na świe­cie.


78.
Mistrz olim­pij­ski w zapa­sach wsia­da do prze­dzia­łu i sta­je mi na pal­ce, kie­dy śpię. Mówi prze­pra­szam, prze­glą­da się w lustrze, popra­wia nie­roz­sma­ro­wa­ny żel na wło­sach i sia­da. Ma duży zło­ty zega­rek, któ­re­go nikt nie da rady mu ukraść, i buty z kro­ko­dy­la, któ­re są podob­no bar­dzo wygod­ne. Jest tłok. Do prze­dzia­łu scho­dzą się dzie­cia­ki zro­bić sobie zdję­cie z mistrzem i pro­szą o auto­gra­fy. Wszyst­kie dep­czą mi po nogach i żad­ne nie powie prze­pra­szam. Kie­dy wszyst­ko się uspo­ka­ja, zapa­śnik zasy­pia. Zaj­mu­je pra­wie dwa miej­sca sie­dzą­ce. Nicze­go się nie boi, w prze­ci­wień­stwie do mnie. Nie boi się nawet o tor­bę, któ­rą zosta­wił na kory­ta­rzu.
Budzi się nagle przed Kato­wi­ca­mi i pyta: – Gdzie jest sędzia?
– Sędzia jest w nie­bie – odpo­wia­da mecha­nicz­nie zakon­ni­ca.

O autorze

Filip Zawada

Urodzony we Wrocławiu. Poeta, prozaik i muzyk. Grał w zespołach AGD, Pustki i Indigo Tree obecnie muzykuje sam w formacji ITOITO. Pisze bloga na www.filipitoito.com

Powiązania

Odsiecz

nagrania / z fortu do portu Filip Zawada Marta Podgórnik Roman Honet

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go „Odsiecz” z Roma­nem Hone­tem, Mar­tą Pod­gór­nik i Fili­pem Zawa­dą w ramach 20. edy­cji festi­wa­lu Port Lite­rac­ki 2015.

Więcej

Poeci: Filip ZAWADA

nagrania / między wierszami Filip Zawada

Pro­gram tele­wi­zyj­ny „Poeci”, w któ­rym Woj­ciech Bono­wicz roz­ma­wia z Fili­pem Zawa­dą.

Więcej

Rozmowa o książce Sposoby na zaśnięcie

wywiady / o książce Różni autorzy

Dzie­ci zada­ją pyta­nia auto­rom i autor­kom książ­ki Spo­so­by na zaśnię­cie, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 13 lip­ca 2015 roku.

Więcej

Tłumaczenie z polskiego na polski

recenzje / KOMENTARZE Filip Zawada

Komen­tarz Fili­pa Zawa­dy do frag­men­tu książ­ki Pod słoń­ce było, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 31 grud­nia 2014 roku.

Więcej

„Boże kobznij rozumku”*

wywiady / o książce Filip Zawada

Z oka­zji wyda­nia książ­ki Pod słoń­ce było jej boha­ter Filip Zawa­da roz­ma­wia ze swo­im tatą Fili­pem Zawa­dą, któ­ry tak­że jest boha­te­rem wspo­mnia­nej wyżej książ­ki.

Więcej

Wiersz w drodze

recenzje / KOMENTARZE Filip Zawada

Autor­ski komen­tarz do frag­men­tu tek­stu Trzy ścież­ki nad jed­ną rze­ką sumu­ją się.

Więcej

Jeśli to przez tę rozmowę w korytarzu

wywiady / o książce Filip Zawada Katarzyna Fetlińska

Z Fili­pem Zawa­dą o książ­ce Trzy ścież­ki nad jed­ną rze­ką sumu­ją się roz­ma­wia Kata­rzy­na Fetliń­ska.

Więcej

Telewizorowanie

recenzje / KOMENTARZE Filip Zawada

Komen­tarz Fili­pa Zawa­dy do książ­ki Świet­ne sowy, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 lute­go 2013 roku.

Więcej

Robin Hood z haiku

wywiady / o pisaniu Filip Zawada
Z Fili­pem Zawa­dą o książ­ce Świet­ne sowy roz­ma­wia Paweł Jarodz­ki.
Więcej

Testowane na dzieciach

recenzje / KOMENTARZE Filip Zawada

Komen­tarz Fili­pa Zawa­dy do książ­ki Ska­czą­cy Mysz­ka Bria­na Pat­te­na, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 28 kwiet­nia 2011 roku.

Więcej

Obojętny stukot kół

recenzje / ESEJE Rafał Rżany

Recen­zja Rafa­ła Rża­ne­go z książ­ki Psy pocią­go­we Fili­pa Zawa­dy, któ­ra uka­za­ła się na łamach „Nowych Ksią­żek”.

Więcej

W pociągu byle jakim

recenzje / ESEJE Magda Piekarska

Recen­zja Mag­dy Pie­kar­skiej z ksiaż­ki Psy pocią­go­we Fili­pa Zawa­dy.

Więcej

Pociąg do egzystencjalizmu

recenzje / ESEJE Wojciech Browarny

Recen­zja Woj­cie­cha Bro­war­ne­go z książ­ki Psy pocią­go­we Fili­pa Zawa­dy.

Więcej

Filip Zawada Pod słońce było

recenzje / ESEJE Magdalena Wołowicz

Recen­zja Mag­da­le­ny Woło­wicz z książ­ki Fili­pa Zawa­dy Pod słoń­ce było, któ­ra uka­za­ła się na blo­gu Kącik z książ­ka­mi.

Więcej

Opowieść o niezwyczajnym szaleństwie

recenzje / ESEJE Marcin Pawlik

Recen­zja Mar­ci­na Paw­li­ka z książ­ki Pod słoń­ce było Fili­pa Zawa­dy, któ­ra uka­za­ła 9 lute­go 2015 roku na stro­nie Popmoderna.pl.

Więcej

Terapia łukiem i piórem …czyli o Filipie, który znalazł wewnętrzny spokój

recenzje / ESEJE Mikołaj Marszycki

Recen­zja Miko­ła­ja Mar­szyc­kie­go z książ­ki Pod słoń­ce było Fili­pa Zawa­dy, któ­ra uka­za­ła  na blo­gu Miko­łaj Mar­szyc­ki: Na temat.

Więcej

Jak żyć, panie Zawada, jak żyć?

recenzje / ESEJE Barbara Englender

Recen­zja Bar­ba­ry Englen­der z książ­ki Pod słoń­ce było Fili­pa Zawa­dy, któ­ra uka­za­ła się 24 kwiet­nia w por­ta­lu Xiegarnia.pl.

Więcej

Czasem najlepiej widać, gdy się patrzy pod słońce

recenzje / ESEJE Dorota Olearczyk

Recen­zja Doro­ty Ole­ar­czyk z książ­ki Pod słoń­ce było Fili­pa Zawa­dy, któ­ra uka­za­ła się 18 stycz­nia 2015 roku na stro­nie pik.wroclaw.pl.

Więcej

Filip Zawada Pod słońce było

recenzje / ESEJE Ula Orlińska-Frymus

Recen­zja Uli Orliń­skiej-Fry­mus z książ­ki Pod słoń­ce było Fili­pa Zawa­dy, któ­ra uka­za­ła się 22 stycz­nia 2015 roku na stro­nie szuflada.net.

Więcej

Przeciwnikiem zawsze jesteś ty sam

recenzje / ESEJE Tymoteusz Milas

Recen­zja Tymo­te­usza Mila­sa z książ­ki Pod słoń­ce było Fili­pa Zawa­dy.

Więcej

Filip Zawada Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się

recenzje / ESEJE Ula Orlińska-Frymus

Recen­zja Uli Orliń­skiej-Fry­mus z książ­ki Trzy ścież­ki nad jed­ną rze­ką sumu­ją się Fili­pa Zawa­dy, któ­ra uka­za­ła się 27 listo­pa­da 2014 roku na stro­nie szuflada.net.

Więcej

Mały duży apokryf Filipa

recenzje / IMPRESJE Jacek Gutorow

Esej Jac­ka Guto­ro­wa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Pod słoń­ce było Fili­pa Zawa­dy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 31 grud­nia 2014 roku.

Więcej

Notatki o nowej książce Filipa Zawady

recenzje / IMPRESJE Karol Maliszewski

Esej Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Pod słoń­ce było Fili­pa Zawa­dy, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 31 grud­nia 2014 roku.

Więcej

Między poezją a prozą

recenzje / ESEJE Marta Dudek

Recen­zja Mar­ty Dudek z książ­ki Trzy ścież­ki nad jed­ną rze­ką sumu­ją się Fili­pa Zawa­dy, któ­ra uka­za­ła 19 mar­ca 2014 roku na stro­nie literatki.com.

Więcej

Kogucia mantra, świetna migawka i niesprawiedliwość

recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy

Recen­zja Prze­my­sła­wa Koniu­sze­go z książ­ki Świet­ne sowy Fili­pa Zawa­dy, któ­ra uka­za­ła się 29 kwiet­nia 2013 roku na stro­nie Biblio­te­ka Mło­de­go Czło­wie­ka.

Więcej

Koguto – człowiek pieje w noc

recenzje / ESEJE Marek Olszewski

Recen­zja Mar­ka Olszew­skie­go z książ­ki Świet­ne sowy Fili­pa Zawa­dy, któ­ra uka­za­ła się w lip­cu 2013 roku w Nowej Deka­dzie Kra­kow­skiej.

Więcej

Różnicowanie sumy

recenzje / IMPRESJE Przemysław Rojek

Esej Prze­my­sła­wa Roj­ka towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Trzy ścież­ki nad jed­ną rze­ką sumu­ją się Fili­pa Zawa­dy.

Więcej

Obojętny stukot kół

recenzje / ESEJE Rafał Rżany

Recen­zja Rafa­ła Rża­ne­go z książ­ki Psy pocią­go­we Fili­pa Zawa­dy, któ­ra uka­za­ła się na łamach „Nowych Ksią­żek”.

Więcej

W pociągu byle jakim

recenzje / ESEJE Magda Piekarska

Recen­zja Mag­dy Pie­kar­skiej z ksiaż­ki Psy pocią­go­we Fili­pa Zawa­dy.

Więcej

Pociąg do egzystencjalizmu

recenzje / ESEJE Wojciech Browarny

Recen­zja Woj­cie­cha Bro­war­ne­go z książ­ki Psy pocią­go­we Fili­pa Zawa­dy.

Więcej