Fragmenty książki Briana Pattena Skaczący Myszka w przekładzie Piotra Sommera, wydanej w Biurze Literackim 28 kwietnia 2011 roku.
Biuro Literackie
Wśród korzeni potężnego drzewa żyła sobie kiedyś liczna mysia rodzina. Myszy mieszkały w półmroku, gdyż grube gałęzie zasłaniały im światło, a one, zabiegane wokół własnych spraw, rzadko kiedy odważały się wyjść na zewnątrz. Kiedy na niebie pokazywały się gwiazdy, myszy spały, a kiedy słońce próbowało rozjaśnić ich ciemny dom, myszkowały zapamiętale, wtykając swoje małe łebki do otworów i patrząc, czy nie ma tam czegoś do zjedzenia. Zbierały ziarenka, różne kłaczki i gałązki, które przenosiły potem z jednego miejsca na drugie. Ciągle były okropnie zabiegane.
Jedna spośród nich, a właściwie jeden bez przerwy słyszał jakiś szumiący pogłos. Kiedy pytał o ten hałas inne myszy, odpowiadały mu zawsze tak:
– To z pewnością tylko twoja wyobraźnia, my nie słyszymy żadnego szumu.
A im częściej Myszka zadawał to pytanie, tym bardziej pozostałe myszy upierały się, że żadnego hałasu nie ma. Myszka wracał do krzątaniny wśród korzeni i próbował zapomnieć o szumiącym pogłosie. Nie było to jednak łatwe. Nocą leżał niespokojnie na mchu pod drzewem i przez liście patrzył na gwiazdy. Szum do tego stopnia nie dawał mu spokoju, że nie mógł spać. Zastanawiał się, czym też ten hałas może być, ale ponieważ nigdy nie wyściubił nosa poza korzenie, nie potrafił nawet wyobrazić sobie, co to takiego.
Próbował zatkać sobie łapkami uszy, żeby nie słyszeć więcej szumu. Ale szum nie chciał ustąpić. Przez palce sączył się prosto do uszu. Piękny, donośny i straszliwy szum.
O autorach i autorkach
Brian Patten
Urodził się w 1946 roku. Najwyżej ceniony poeta grupy liverpoolskiej, zaliczany do nurtu poezji pop i performance. Debiutował tomem "Little Johnny’s Confession" (1967). Następnie wydał sześć książek poetyckich: "Notes to the Hurrying Man" (1969), "The Irrelevant Song" (1971), "Vanishing Trick" (1976), "Grave Gossip" (1979), "Storm Damage" (1988), "Armada" (1996) oraz tomy wierszy wybranych "Selected Poems" (2007) i "Love Poems" (2007). Napisał wiele książek dla dzieci i młodzieży. Dwie z nich ostatnio opublikowało Biuro Literackie: "Słoń i kwiat "(2009) oraz "Skaczący Myszka" (2011). Jest członkiem Królewskiej Akademii Literatury i honorowym obywatelem miasta Liverpool.
Piotr Sommer
Jest m.in. autorem wierszy, przekładów wierszy, szkiców o wierszach. W ostatniej dekadzie opublikował m.in. książkę prozatorską Środki do pielęgnacji chmur (2024), zbiór wierszy Lata praktyki (2022), tom szkiców Kolekcja wiosenna (2020), poemat dydaktyczny Ładne rzeczy (2020), a z przekładów: antologię poezji amerykańskiej O krok od nich (2018, wyd. II rozszerzone), Tysiąc sztuk awangardowych Kennetha Kocha (2019) i powieść Charlesa Reznikoffa Muzykant (2024, wspólnie z Marcinem Szustrem). Ułożył i zredagował antologię szkiców o przekładzie O nich tutaj (2016), a tom Ucieczka w bok (2016, wyd. II rozszerzone) przynosi wybór opublikowanych z nim rozmów. We wznowieniach ukazały się także dwa tomy jego wcześniejszych szkiców o poezji: Smak detalu (2015) i Po stykach (2018, wyd. zmienione i rozszerzone). Tom Siedemdziesiąt siedem (2025) uwzględnia wiersze z jego wcześniejszych książek poetyckich. Jest laureatem m.in. Silesiusa (2010, 2023), Gdyni (2020) i Nagrody m.st. Warszawy (2022).
Rozmowa Jerzego Jarniewicza i Piotra Sommera z Markiem Fordem opublikowana w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.