Romantyczność 2022
transPort Literacki Różni autorzyCzytanie z książki Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.
WięcejTłumacze opowiadają o książkach Żółte popołudnie Wallace'a Stevensa, Tomasz Mroczny. Szaleństwo dnia Maurice'a Blanchota oraz Dokumenty mające służyć za kanwę Raymonda Roussela. Nagranie zrealizowano podczas festiwalu Port Wrocław 2009
Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.
Dziennikarka, redaktorka, historyk teatru. Od 1990 roku pracuje w TVP. Od wielu lat współpracuje z Teatrem Telewizji. Zrealizowała wiele widowisk artystycznych, filmów dokumentalnych, reportaży i cykli programowych. Jest stałą współpracowniczką pisma „Teatr”. Publikowała również w „Dialogu”, „Didaskaliach”, „Notatniku Teatralnym”, „Gazecie Wyborczej” i „Dzienniku”. Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Urodził się 22 września 1907 roku w Quain. Francuski pisarz, krytyk, eseista i myśliciel. Studiował filozofię i germanistykę w Strasburgu; w roku 1930 otrzymał dyplom na Sorbonie. W 1931 roku nawiązał współpracę z pismami i gazetami skrajnej prawicy. Podczas okupacji porzucił dziennikarstwo polityczne na rzecz krytyki literackiej. Po wojnie stał się ważną postacią życia literackiego, publikował m.in. w pismach „Temps Modernes”, „Critique”, „L’Arche”. Zdziwienie budziło jego przejście na stronę skrajnej lewicy, uczestniczył np. w wydarzeniach Maja ‘68. Zmarł 20 lutego 2003 roku w Le Mesnil-Saint-Denis.
Urodzony w 1922 roku. Angielski poeta, pisarz i krytyk jazzowy. Absolwent St. John's College w Oxfordzie. Przez większość życia pracował jako bibliotekarz. Członek Library Association, uhonorowany przez królową Złotym Medalem za Poezję (za tom The Whitsun Weddings). Doktor honoris causa kilku uniwersytetów, m.in. w Belfaście, Leicesterze, Ulsterze i Oxfordzie. W 1975 roku odznaczony tytułem Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego oraz nagrodą CBE, zaś w 1976 roku Nagrodą Szekspirowską w Hamburgu. Zmarł w 1985 roku w Londynie.
Urodzony 20 stycznia 1877 roku w Paryżu. Poeta, prozaik i dramatopisarz. Podróżnik i teoretyk szachów. 14 lipca 1933 roku popełnił samobójstwo w hotelu w Palermo.
Urodzony 17 stycznia 1886 roku w Londynie. Angielski prozaik i dramaturg. Uczył się w Uppingham School, a następnie w Trinity Hall (Cambridge). Po I wojnie podróżował, m.in. do Egiptu, Włoch, Hiszpanii. Czołowy przedstawiciel estetyki camp. Zmarł 21 maja 1926 roku w Rzymie.
Urodzony 2 października 1879 w Reading (Pensylwania). Amerykański poeta, eseista i prawnik. Studiował na Harvardzie i w nowojorskiej Law School. Od 1934 roku aż do śmierci był wiceszefem firmy ubezpieczeniowej Hartford Accident & Indemnity Company. Jeden z najwybitniejszych poetów amerykańskich XX w. Laureat National Book Award (1951) oraz Nagrody Pulitzera (1955). Zmarł 2 sierpnia 1955 w Hartford (Connecticut).
Urodzony 17 września 1883 r. w Rutherford w stanie New Jersey. Studiował w Genewie, Paryżu, Lipsku i Nowym Jorku. Równolegle z karierą literacką prowadził praktykę lekarską w rodzinnym mieście. Publikował opowiadania, dramaty, powieści i eseje. Jako poeta kojarzony z modernizmem i imaginizmem. Poetry Society of America przyznaje prestiżową nagrodę jego imienia. Zmarł w 1963 roku w Rutheford.
Czytanie z książki Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.
WięcejCzytanie z książki Śnieg w kwietniową niedzielę Philipa Larkina z udziałem Jacka Dehnela w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.
WięcejSpotkanie z udziałem Beaty Guli, Sylwii Głuszak oraz Artura Burszty w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.
WięcejSpotkanie z udziałem Justyny Czechowskiej, Aleksandry Szymańskiej oraz Artura Burszty w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.
WięcejSpotkanie z organizatorami festiwalu Stacja Literatura 23, w którym udział wzięli Damian Banasz, Artur Burszta, Mateusz Grzegorzewski, Aleksandra Grzemska, Polina Justowa, Dawid Mateusz, Mina, Joanna Mueller, Aleksandra Olszewska, Tomasz Piechnik, Juliusz Pielichowski, Magdalena Rigamonti i Maksymilian Rigamonti.
WięcejWiersz z książki Żółte popołudnie. Klip zrealizowany w ramach konkursu „Etiuda z wierszem” dla studentów wrocławskiej ASP.
WięcejWiersz z książki Spóźniony śpiewak.
WięcejFragment pochodzi z książki Tomasz Mroczny Szaleństwo dnia. Klip zrealizowany w ramach konkursu „Etiuda z wierszem” dla studentów wrocławskiej ASP.
WięcejFragment z książki Studium temperamentu (2009).
WięcejZapis spotkania autorskiego z laureatami konkursu „Nakręć wiersz” w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.
WięcejFragment z książki Dokumenty mające służyć za kanwę (2008).
WięcejZapis spotkania „100 wierszy polskich stosownej długości” podczas festiwalu Port Literacki 2015.
Więcej