cierpkie
nagrania / stacja Literatura Marlena Niemiec ResinaCzytanie z książki „cierpkie” z udziałem Marleny Niemiec w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WięcejAutorski komentarz Marleny Niemiec, laureatki 14. edycji „Połowu”.
wykrochmaliłam włosy w deszczówce odpięłam sprzączki
z pasków przy butach, szlufki puściły mnie wolno
szło się długo na przemian szeroko i wąsko po krawędziach
z gliny po krzywych patykach
szło się pod rękę z pszczołami kawał w noc
trybiki łapały zasięg, rękawki zakrywały knykcie
po drodze potrącało się miski
pluło pestkami śliwek na spółkę z robakami
pęczniały układy scalone z brzuchów
z prochu powstałeś i w proch się
Utwór, który chciałabym przywołać, nosi tytuł „bez”. Nie wiem, czy jakkolwiek przydatne i potrzebne odbiorcy jest odnoszenie się przez autorkę/autora do okoliczności, w jakich wiersz został napisany, jednak krótki i ogólnikowy komentarz z mojej strony nie powinien tekstowi niczego odjąć ani tym bardziej dodać. To może być utwór zasadniczo o czymkolwiek, jak dla mnie jest o pozbywaniu się albo o wyruszaniu w podróż, albo o śnie. Wiersz jest przepełniony poczuciem osaczenia, braku kontroli nad materią, która otacza podmiotkę. Próba wyzwolenia się z zaistniałego stanu rzeczy stanowi dla niej główną motywację do tego, żeby iść – po prostu, poruszać się w sposób instynktowny w bliżej nieokreślonym kierunku. Zaznaczone na początku oczyszczenie się oraz pozbycie nadmiaru materii, choćby tej najbardziej prywatnej i najbliższej osobie mówiącej w wierszu, jest sygnałem rozpoczęcia czegoś nowego, co miałoby spowodować zmianę jej stosunku do świata. Wiersz można interpretować jako pierwszy krok w procesie przejścia z opresyjności do przychylności materii, na jaki liczy podmiotka i który w pewien sposób realizuje się w całym zestawie. Nie jest to przejście pełne i rzucające się w oczy od razu, ponieważ przychylność materii rozumiana jest niejednokrotnie na równi ze śmiercią jako najdoskonalszym i najtrwalszym połączeniu tkanek. To widmo nieustannie towarzyszy osobie mówiącej, jednak w wierszu „bez” podróż dopiero się zaczyna. Relacje podmiotki z różnymi formami przyrody ożywionej i nieożywionej, z pozostałościami po cywilizacji, która także obecna jest w przestrzeni wiersza, są stopniowo zacieśniane i będą odgrywać ważną rolę także w późniejszych etapach wędrówki. Wiersz „bez” mówi o momencie przełomu światopoglądowego i w efekcie pozbywaniu się tego, co dotychczas obecne było w jej życiu oraz sprawiało wrażenie nadmiaru, przytłoczenia.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ur. w 1997 roku, poetka, absolwentka polonistyki o specjalności antropologiczno-kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka 14. edycji „Połowu” oraz „Pracowni Pierwszej Książki Wierszem 2022”.
Czytanie z książki „cierpkie” z udziałem Marleny Niemiec w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WięcejTrzydziesty odcinek z cyklu „Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WięcejImpresja Marleny Niemiec na temat poezji Marka Zielińskiego, wyróżnionego w ramach projektu „Pracownie otwarte wierszem 2023”.
WięcejRozmowa Marleny Niemiec z Katarzyną Szwedą, towarzysząca premierze książki zemla vulgaris Katarzyny Szwedy, wydanej w Biurze Literackim 29 maja 2023 roku.
WięcejRozmowa Wojciecha Kopcia z Marleną Niemiec towarzysząca premierze książki cierpkie, która ukaże się w Biurze Literackim 28 listopada 2022 roku.
WięcejAutorski komentarz Marleny Niemiec zapowiadający książkę cierpkie, która ukaże się w Biurze Literackim 28 listopada 2022 roku.
WięcejFragmenty zapowiadające książkę cierpkie Marleny Niemiec, która ukaże się w Biurze Literackim 28 listopada 2022 roku.
WięcejCzytanie z książki Połów. Poetyckie debiuty 2019 z udziałem Pawła Harlendera, Natali Kubicius, Pawła Kusiaka, Michała Mytnika, Marleny Niemiec, Klaudii Pieszczoch, Agaty Puwalskiej i Jakuba Sęczyka w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
WięcejRozmowa Marleny Niemiec z Klaudią Pieszczoch, laureatką 14. edycji „Połowu”.
WięcejRozmowa Pawła Kusiaka z Marleną Niemiec, laureatką 14. edycji „Połowu”.
WięcejPremierowy zestaw wierszy Marleny Niemiec Jasnozielone albo zmartwychwstanę w słonecznikach. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.
WięcejCzytanie z książki Połów. Poetyckie debiuty 2019 z udziałem Pawła Harlendera, Natali Kubicius, Pawła Kusiaka, Michała Mytnika, Marleny Niemiec, Klaudii Pieszczoch, Agaty Puwalskiej i Jakuba Sęczyka w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
WięcejRozmowa Weroniki Janeczko i Adama Partyki, towarzysząca premierze almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2019, który ukazał się w Biurze Literackim 17 sierpnia 2020 roku.
WięcejRecenzja Karola Maliszewskiego, towarzysząca premierze almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2019, który ukazał się w Biurze Literackim 17 sierpnia 2020 roku.
WięcejRecenzja Jakuba Skurtysa, towarzysząca premierze almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2019, który ukazał się w Biurze Literackim 17 sierpnia 2020 roku.
WięcejRozmowa Natalii Kubicius z Jakubem Sęczykiem, laureatem 14. edycji „Połowu”.
WięcejAutorski komentarz Jakuba Sęczyka, laureata 14. edycji „Połowu”.
WięcejImpresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Katalog ofert Jakuba Sęczyka, laureata 14. edycji „Połowu”.
WięcejPremierowy zestaw wierszy Jakuba Sęczyka Katalog ofert. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.
WięcejRozmowa Michała Mytnika z Agatą Puwalską, aureatką 14. edycji „Połowu”.
WięcejImpresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Haka! Agaty Puwalskiej, laureatki 14. edycji „Połowu”.
WięcejAutorski komentarz Agaty Puwalskiej, laureatki 14. edycji „Połowu”.
WięcejPremierowy zestaw wierszy Agaty Puwalskiej. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.
WięcejRozmowa Marleny Niemiec z Klaudią Pieszczoch, laureatką 14. edycji „Połowu”.
WięcejImpresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Ogród w szkle Klaudii Pieszczoch, laureatki 14. edycji „Połowu”.
WięcejAutorski komentarz Klaudii Pieszczoch, laureatki 14. edycji „Połowu”.
WięcejPremierowy zestaw wierszy Klaudii Pieszczoch Ogród w szkle. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.
WięcejRozmowa Pawła Kusiaka z Marleną Niemiec, laureatką 14. edycji „Połowu”.
WięcejImpresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Jasnozielone albo zmartwychwstanę w słonecznikach Marleny Niemiec, laureatki 14. edycji „Połowu”.
WięcejPremierowy zestaw wierszy Marleny Niemiec Jasnozielone albo zmartwychwstanę w słonecznikach. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.
WięcejRozmowa Pawła Harlendera z Michałem Mytnikiem, laureatem 14. edycji „Połowu”.
WięcejImpresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Hoodshit Michała Mytnika, laureata 14. edycji „Połowu”.
WięcejAutorski komentarz Michała Mytnika, laureata 14. edycji „Połowu”.
WięcejPremierowy zestaw wierszy Michała Mytnika Hoodshit. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.
WięcejRozmowa Agaty Puwalskiej z Pawłem Kusiakiem, laureatem 14. edycji „Połowu”.
WięcejImpresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Grypsy proroków Pawła Kusiaka, laureata 14. edycji „Połowu”.
WięcejAutorski komentarz Pawła Kusiaka, laureata 14. edycji „Połowu”.
WięcejPremierowy zestaw wierszy Pawła Kusiaka Grypsy proroków. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.
WięcejRozmowa Klaudii Pieszczoch z Natalią Kubicius, laureatką 14. Edycji „Połowu”.
WięcejImresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Umowa śmieciowa Natalii Kubicius, laureatki 14. edycji „Połowu”.
WięcejAutorski komentarz Natalii Kubicius, laureatki 14. edycji „Połowu”.
WięcejPremierowy zestaw wierszy Natalii Kubicius Umowa śmieciowa. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.
WięcejJakub Sęczyk rozmawia z Pawłem Harlenderem, laureatem 14. edycji „Połowu”.
WięcejImpresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Zakłady montażu jaźni Pawła Harlendera, laureata 14. edycji „Połowu”.
WięcejAutorski komentarz Pawła Harlendera, laureata 14. edycji „Połowu”.
WięcejPremierowy zestaw wierszy Pawła Harlendera Zakłady montażu jaźni. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.
WięcejRecenzja Jakuba Skurtysa, towarzysząca premierze książki cierpkie Marleny Niemiec, która ukaże się w Biurze Literackim 28 listopada 2022 roku.
WięcejImpresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Jasnozielone albo zmartwychwstanę w słonecznikach Marleny Niemiec, laureatki 14. edycji „Połowu”.
Więcej