recenzje / ESEJE Bycie sobą jeszcze inaczej
Jacek Łukasiewicz
Recenzja Jacka Łukasiewicza z książki Fuga Urszuli Kozioł.
Nagrodę Silesius 2011 za całokształt twórczości poetyckiej otrzymała w tym roku Urszula Kozioł. Biuro Literackie przygotowało wydanie jej wierszy zebranych, książka ta ukazuje przemiany poezji, poczynając od Gumowych klocków, skromnego arkusza, który wyszedł w roku 1957. Potem ukazał się tomik W rytmie korzeni (1963). Rytm jest tu wykładnikiem światopoglądu poetyckiego (dobrze to ukazała Małgorzata Mikołajczak w książce Podjąć przerwany dialog. O poezji Urszuli Kozioł). Bywał w wierszach tej poetki rytm radosny, taneczny; wnet jednak kontrastowany spowolnieniem czy zakłóceniem. Czasem rytm wyraża melancholię, lecz częściej niepokój. Rzeczywistość jest płynna. Drzewo zmienia konsystencję („pokaż mi drzewo swoją rzekę”), rzeka staje się pionowa. Z jednej stronie jest to radosne wykorzystywanie właściwych poezji magicznych zaklęć: poetka może nimi zmieniać świat i „wywijać się”, wymykać losowi. Z drugiej strony – jest to męczące, drażniące, smutne. Przemienność i bezgraniczność sprzeczna jest bowiem z trwałością cykli natury oraz obrzędem kultury – trwałością arcydzieł.
Od początku prowadzi Kozioł grę z tradycją, przemyślną strategię nawiązań i odrzuceń. Nawiązuje do gatunków klasycznych, do Janickiego i Kochanowskiego, do wzorców romantycznych i ludowych, do pieśni słyszanych w dzieciństwie. Te nawiązania pozwalają wyrazić zachwyt istnieniem, ale i poczucie bezsensu, tymczasowości, bycia „pomiędzy”. Jest się pragnieniem, głodem, dążeniem do umykającego horyzontu. Takie odczucia wystąpiły w Liście obecności (1967) i są obecne do ostatnich tomów: Supliki (2005), Przelotem (2007), Horrendum (2010). Zwłaszcza w Przelotem pojawiła się gorzka wiedza o finale poetyckiej gry z losem – „werbel tych rytmów” nie przepłoszy Saturna, wbrew ironicznej nadziei. Tyle, że nadzieja jest uparta, kryje się i objawia w samym języku. Tytuł tomu zakłada przecież jakieś „przed” i jakieś „po”, gdy między nimi owo „przelotem”…
Bohaterka tej poezji żyje też w historii. W tomie W rytmie słońca (1968) mowa jest o ówczesnym kontrkulturowym buncie młodych – także o tragicznych wydarzeń w różnych miejscach globu. Wszystko w tym poemacie jest przyspieszone, zbuntowane – odpowiada duchowi tamtego czasu. Bohaterka tej liryki przeżywała później stan wojenny. A w powstałym w roku 1984 poemacie Lato w mieście mówi o swej osobistej sytuacji, ale dzielonej z innymi, o ogarniającym wtedy poczuciu beznadziejności i bezwyjściowości. W Żalniku (1989) wraca ze starymi rodzicami do kraju lat dziecinnych. W wierszu „Largo” zatrzymuje się w Rzymie przed małą azjatycką żebraczką. Wiersze jej są zabieraniem głosu w sprawach ważnych, także publicznych, głosu – dba o to – zawsze osobnego. Są tłumaczone na wiele języków, nagradzane – od nagrody na Gdańskim festiwalu poetyckim 1963 po Silesiusa 2011 (po drodze były nagrody tak znaczące, jak Nagroda Fundacji Kościelskich, Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii, Nagroda im. Josepha von Eichendorffa).
Bohaterka liryki Kozioł jest ciekawa świata, lubi podróże. W latach dziewięćdziesiątych szeroko otworzyły się granice. Zamierzenia poetki-podróżniczki mogły być realizowane w większym niż kiedyś stopniu. W roku 1974 w felietonie „O podróży” pisała: „Podróż pozwala nam zrealizować owo wyniesione chyba z dzieciństwa marzenie bycia kimś innym niż się jest zazwyczaj, bycia sobą jeszcze inaczej”. Owo „być sobą jeszcze inaczej”, nie poddawać się losowi, uparcie starać się go kształtować – to nić przewodnia tych poezji zebranych.
O autorze
Jacek Łukasiewicz
Urodzony 21 czerwca 1934 roku we Lwowie. Poeta, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor tomów poetyckich i licznych prac krytyczno- i historycznoliterackich. Debiutował w prasie w 1952 roku. Obecnie publikuje w pismach: „Odra”, „Tygodnik Powszechny”, „Akcent”. Jest laureatem Nagrody Literackiej PEN Clubu i Nagrody im. Kazimierza Wyki za całokształt twórczości krytycznej i eseistycznej. Jest też członkiem kapituły Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Mieszka we Wrocławiu.
Powiązania
Wiersze gospodarskie Łukasza Jarosza
recenzje / ESEJE Jacek Łukasiewicz
Recenzja Jacka Łukasiewicza książki Pełna krew Łukasza Jarosza, wydanej w wersji elektronicznej w Biurze Literackim 22 sierpnia 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”.
Więcej
Poeci: Jacek ŁUKASIEWICZ
nagrania / między wierszami Jacek Łukasiewicz
Nowy program literacki „Poeci”, w którym Justyna Sobolewska rozmawia z Jackiem Łukasiewiczem.
Więcej
Komentarz do wiersza „Lampa”
recenzje / KOMENTARZE Jacek Łukasiewicz
Komentarz Jacka Łukasiewicza do wiersza „Lampa” z tomu Rytmy jesienne, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 21 lipca 2014 roku.
Więcej
Nasze szare wrony
wywiady / o książce Jacek Łukasiewicz
Kamil Nolbert
Rozmowa z Jackiem Łukasiewiczem o jego nowej książce Rytmy jesienne, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 21 lipca 2014 roku.
Więcej
Śnieżna zima
recenzje / KOMENTARZE Jacek Łukasiewicz
Autorski komentarz Jacka Łukasiewicza do wiersza „Śnieżna zima” z książki Stojąca na ruinie wydanej nakładem Biura Literackiego 3 listopada 2011 roku.
Więcej
O Wojaczku wielokrotnym
recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy
Komentarze Bogusława Kierca, Jacka Gutorowa, Jacka Łukasiewicza, Andrzeja Zawady.
Więcej
Urszula Kozioł, Fuga (1955 do 2010)
recenzje / ESEJE Janusz Drzewucki
Recenzja Janusza Drzewuckiego z książki Fuga Urszuli Kozioł.
Więcej
Glosa: z wycieczki
recenzje / KOMENTARZE Urszula Kozioł
Autorski komentarz Urszuli Kozioł do wiersza „Glosa: z wycieczki”, z książki Fuga wydanej nakładem Biura Literackiego 22 września 2011 roku.
Więcej
Małe refleksje wokół Fugi Urszuli Kozioł
recenzje / ESEJE Mateusz Kotwica
Recenzja Mateusza Kotwicy z książki Fuga Urszuli Kozioł.
Więcej
To słowo
recenzje / IMPRESJE Urszula Kozioł
Esej Urszuli Kozioł towarzyszący premierze książki Fuga.
Więcej
Jacek Łukasiewicz Rytmy jesienne
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Rytmy jesienne Eugeniusza Jacka Łukasiewicza, która ukazała się 25 grudnia 2014 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
Więcej
Poeta uczony
recenzje / IMPRESJE Joanna Orska
Szkic Joanny Orskiej towarzyszący premierze książki Rytmy jesienne Jacka Łukasiewicza, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 21 lipca 2014 roku.
Więcej
Bliżej Rytmów jesiennych
recenzje / IMPRESJE Paweł Mackiewicz
Esej Pawła Mackiewicza towarzyszący premierze książki Rytmy jesienne Jacka Łukasiewicza, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 21 lipca 2014 roku.
Więcej
W lekkim powiewie
recenzje / ESEJE Paweł Mackiewicz
Recenzja Pawła Mackiewicza z książki Stojąca na ruinie Jacka Łukasiewicza.
Więcej
Poeta vs. krytyk
recenzje / ESEJE Justyna Tabaszewska
Recenzja Justyny Tabaszewskiej z książki Stojąca na ruinie Jacka Łukasiewicza.
Więcej
Dalej, dalej!
recenzje / ESEJE Paweł Bernacki
Recenzja Pawła Bernackiego z książki Stojąca na ruinie Jacka Łukasiewicza.
Więcej
Biały ton, szary czas
recenzje / ESEJE Marian Stala
Recenzja Mariana Stali z książki Stojąca na ruinie Jacka Łukasiewicza.
Więcej
Było lato
recenzje / ESEJE Jan Stolarczyk
Recenzja Jana Stolarczyka z książki Stojąca na ruinie Jacka Łukasiewicza.
Więcej