recenzje / ESEJE

Czytelnik osobny

Krzysztof Jaworski

Recenzja Marcina Jaworskiego z książki Księga zakładek Jacka Gutorowa.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

I
Gdy czy­ta­łem nową książ­ka Jac­ka Guto­ro­wa, na biur­ku leża­ły obok sie­bie inne jego książ­ki ze szki­ca­mi, wier­sze zebra­ne z lat 1990–2010, tomy z prze­kła­da­mi. Uświa­do­mi­łem sobie, że to pisarz, któ­ry swo­ją wszech­stron­ną dzia­łal­no­ścią towa­rzy­szy mi od daw­na i wca­le nie tak łatwo mi go uchwy­cić. Jego twór­czość roz­pa­da się w mojej lek­tu­rze na kom­ple­men­tar­ne, ale jed­nak oddziel­ne zatrud­nie­nia. Potra­fię wyobra­zić sobie z łatwo­ścią zwo­len­ni­ka jego prze­kła­dów, szcze­gól­nie, że wybie­ra anglo­sa­skie wier­sze czę­sto nie­oczy­wi­ste i nie­uła­twia­ją­ce trans­la­tor­skiej robo­ty (nie tyl­ko Wal­la­ce­’a Ste­ven­sa, na któ­rym zna się jak nikt w Pol­sce, ale też Simo­na Armi­ta­ge­’a czy Rona Pad­get­ta). Jego poezja – dostrze­ga­na, nomi­no­wa­na – ma z pew­no­ścią wier­nych odbior­ców.

Jed­nak mnie – i z pew­no­ścią nie jestem jedy­ny – naj­bar­dziej cie­ka­wi, co Guto­row ma do powie­dze­nia o naj­now­szej pol­skiej poezji. Mogę liczyć na to, że zasko­czy mnie per­spek­ty­wą uję­cia wier­sza czy tomu i cza­sem zmu­si do zmia­ny wła­snej. Ufam jego wybo­rom, nawet, gdy się z nimi nie zga­dzam. Podzi­wiam kunszt, no wła­śnie, jaki? Kry­tycz­ny? Inter­pre­ta­cyj­ny? Chy­ba naj­le­piej powie­dzieć: czy­tel­ni­czy, bo w szki­cach Guto­ro­wa wie­le jest bez­in­te­re­sow­no­ści i fascy­na­cji wier­sza­mi oraz empa­tii czy przy­jaź­ni – waż­ne sło­wo w lek­sy­ko­nie tego auto­ra, wska­zu­ją­ce na ety­kę, któ­rą dało­by się sko­ja­rzyć mię­dzy inny­mi z twór­czo­ścią póź­ne­go Der­ri­dy – przy­jaź­ni, tak wobec opi­sy­wa­ne­go auto­ra, jak wobec czy­tel­ni­ków (w wie­lu szki­cach jest to wypo­wia­da­ne wprost, może nie­co zbyt osten­ta­cyj­nie, a meta­fo­ra gło­su, leit­mo­tiv tego pisa­nia, sta­je się ozdob­ni­kiem, prze­sta­je być wska­zów­ką…). Co chwi­la ma się wra­że­nie, że to nie on, kry­tyk, pro­wa­dzi przez utwór czy zbiór, ale daje się pro­wa­dzić tek­sto­wi. Nie boi się przy­gód.

II
Księ­ga zakła­dek przy­po­mi­na pierw­szą książ­kę kry­tycz­ną Jac­ka Guto­ro­wa, Nie­pod­le­głość gło­su (2003). Zbie­ra bowiem pisa­ne w kil­ku ostat­nich latach recen­zje, szki­ce, inter­pre­ta­cje, ese­je, impre­sje (tu nie wystar­cza pro­ste okre­śle­nie kry­ty­ka lite­rac­ka, to z pew­no­ścią nie jest pisa­ne na jed­nej nucie, choć zaśpie­wa­ne moc­nym gło­sem) – powta­rza­ją się nazwi­ska: Andrzej Sosnow­ski (któż go wni­kli­wiej czy­ta?), Jar­nie­wicz (świet­ny, prze­kro­jo­wy tekst), Świe­tlic­ki, Sośnic­ki (rze­czy o nim ukła­da­ją się we fra­pu­ją­cą całość). Ale są też nowe nazwi­ska, skąd­inąd dobrze zna­ne: Tka­czy­szyn-Dyc­ki, Baran, Wró­blew­ski, Bono­wicz, Grze­bal­ski (wier­sze zebra­ne docze­ka­ły się zasłu­żo­ne­go, rze­tel­ne­go omó­wie­nia) i młod­si: Mar­cin Ham­ka­ło, Piotr Czer­niaw­ski, Kla­ra Nowa­kow­ska, Agniesz­ka Mira­hi­na. Oczy­wi­ście, wier­ny czy­tel­nik, może tro­chę powz­dy­chać, że nie ma kolej­ne­go tek­stu o Som­me­rze czy Sen­dec­kim, albo o Różyc­kim czy Zaga­jew­skim… Zestaw nazwisk opi­sa­nych w książ­ce, wbrew pozo­rom, nie jest oczy­wi­sty, trud­no dopa­trzeć się tu jakie­goś klu­cza, poka­zy­wa­nia zależ­no­ści czy ukła­da­nia kano­nu współ­cze­snej poezji. Ale nie jest to też zestaw przy­pad­ko­wy – autor Nie­pod­le­gło­ści gło­su po pro­stu uważ­nie szu­ka dobrych wier­szy i nie zakła­da z góry, co to zna­czy dobry wiersz. Tyl­ko tyle. Aż tyle.

III
Jed­nak Guto­row zada­je tak­że pyta­nia o cią­głość i waż­ne punk­ty w histo­rii pol­skiej poezji XX wie­ku. Choć histo­ry­kiem lite­ra­tu­ry sta­ra się nie być za wszel­ką cenę, to nie uda­je mu się uciec od epok, prze­ło­mów i grup w lite­ra­tu­rze współ­cze­snej. Ale to na ogół nic nie szko­dzi, bo dobrze zna­na siat­ka pozo­sta­je punk­tem odnie­sie­nia, któ­ry jest co chwi­la pod­da­wa­ny w wąt­pli­wość. Naj­cie­kaw­sza jest pró­ba zre­de­fi­nio­wa­nia (wła­śnie tak) tra­dy­cji awan­gar­do­wej. Klu­czo­wą rolę odgry­wa­ją tu umiesz­czo­ne w pierw­szej czę­ści książ­ki szki­ce o Kry­sty­nie Miło­będz­kiej (szcze­gól­nie: „Glif” oraz „Zatrzy­ma­na w kadrze”). Autor­ka gubio­nych dopi­sa­na zosta­ła w ten spo­sób do Wirp­szy, Róże­wi­cza i Sosnow­skie­go, któ­rzy w Urwa­nym śla­dzie (2007) uło­ży­li się w wie­lo­gło­so­wy kanon pol­skiej poezji nowo­cze­snej. Głos Jac­ka Guto­ro­wa sta­je się sta­now­czy, na tych wier­szach zale­ży mu wyjąt­ko­wo. Tak­że teraz war­to go uważ­nie wysłu­chać.

O autorze

Krzysztof Jaworski

Ur. 1966. Poeta, prozaik, dramaturg, scenarzysta, literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Publikuje od 1988 r.; jego utwory literackie ukazywały się w czasopismach polskich, takich jak „brulion”, „Twórczość” czy „Dialog” oraz amerykańskich (m.in. „The Literary Review”, „Better”, „Kenyon Review“, „Forklift”, „Plume”, „Two Lines”, „The Cincinnati Review”). Dotychczas wydał m.in. – książki poetyckie: Wiersze (1992), Kameraden (1994), Jesień na Marsie (1997), Czas triumfu gołębi (2000), Dusze monet (2007), Hiperrealizm świętokrzyski (1999), .byłem (2014), Ceremonia (2019), Ciąg Fibonacciego (2019), Jak pięknie (2021), 10 poematów elementarnych dla dzieci (2022); powieści i opowiadania: Pod prąd (1999), Batalion misiów (2001), Warzywniak (2009), Do szpiku kości. Ostatnia powieść awangardowa (2013) (nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, 2014). Autor monografii naukowych i prac edytorskich, m.in.: Niechciani futuryści. Zapomniana awangarda literacka dwudziestolecia międzywojennego (2022). Jego wiersze i opowiadania znajdują się również w wielu antologiach i wyborach poezji, także obcojęzycznych, m.in. w przekładach na angielski, duński, niemiecki, czeski czy węgierski.

Powiązania

Oddychanie wcale nie jest takie złe

wywiady / o książce Grzegorz Wróblewski Krzysztof Jaworski

Roz­mo­wa Grze­go­rza Wró­blew­skie­go z Krzysz­to­fem Jawor­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Krzysz­to­fa Jawor­skie­go Jak pisa­łem powieść kry­mi­nal­ną (w tym bied­nym kra­ju), wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 23 grud­nia 2024 r.

Więcej

Oclone przyjemności

dzwieki / WYDARZENIA Bogusław Kierc Krzysztof Jaworski Tadeusz Pióro

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Bogu­sła­wa Kier­ca i Tade­usza Pió­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Wiersz polski średniej długości

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Dar­ka Fok­sa, Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Zbi­gnie­wa Mache­ja i Toma­sza Maje­ra­na pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Dyskusja „Barbarzyńcy czy nie. Dwadzieścia lat po przełomie”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Port Wro­cław 2009: wypo­wie­dzi Dariu­sza Nowac­kie­go, Pio­tra Śli­wiń­skie­go, Justy­ny Sobo­lew­skiej, Pio­tra Czer­niaw­skie­go, Dar­ka Fok­sa, Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Roma­na Hone­ta.

Więcej

Barbarzyńcy i nie

nagrania / z fortu do portu Darek Foks Grzegorz Wróblewski Krzysztof Jaworski

Archi­wal­ne nagra­nie z udzia­łem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Dar­ka Fok­sa, Grze­go­rza Wró­blew­skie­go.

Więcej

„Wytrwali obserwatorzy przestrzeni kosmicznej”

wywiady / o książce Grzegorz Wróblewski Krzysztof Jaworski

Z Grze­go­rzem Wró­blew­skim o książ­ce Kosmo­nau­ci roz­ma­wia Krzysz­tof Jawor­ski.

Więcej

Komentarz do wiersza „Onkologia, 6:30”

recenzje / KOMENTARZE Krzysztof Jaworski

Komen­tarz do wier­sza z tomu .byłem, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 20 paź­dzier­ni­ka 2014 roku. 

Więcej

‘Chciałem wszystko zakończyć poezją’. Z Krzysztofem Jaworskim rozmawia Wojciech Wilczyk

wywiady / o książce Krzysztof Jaworski Wojciech Wilczyk

Z Krzysz­to­fem Jawor­skim o książ­ce .byłem roz­ma­wia Woj­ciech Wil­czyk.

Więcej

Krzysztof Jaworski o Do szpiku kości

recenzje / KOMENTARZE Krzysztof Jaworski

Komen­tarz do frag­men­tu ostat­niej powie­ści awan­gar­do­wej zaty­tu­ło­wa­nej Do szpi­ku kości.

Więcej

Choroby symboliczne wagi ciężkiej

wywiady / o książce Krzysztof Jaworski Marcin Baran

Z Krzysz­to­fem Jawor­skim o książ­ce Do szpi­ku kości roz­ma­wia Mar­cin Baran.

Więcej

Kryptoreklama korespondencyjnego kursu szybkiego czytania

wywiady / o książce Artur Burszta Krzysztof Jaworski

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Krzysz­to­fem Jawor­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Dusze monet, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 stycz­nia 2007 roku.

Więcej

Sześć zakładów o miejsce krytyki (wokół Księgi zakładek Jacka Gutorowa)

recenzje / IMPRESJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z ksiaż­ki Księ­ga zakła­dek Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

Głowa pełna zakładek. Wokół Księgi zakładek Jacka Gutorowa

recenzje / ESEJE Marcin Jurzysta

Recen­zja Mar­ci­na Jurzy­sty z książ­ki Księ­ga zakła­dek Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

Zagrywka wobec cierpienia

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Krzysz­to­fa Jawor­skie­go Do szpi­ku kości, któ­ra uka­za­ła się na stro­nie marcinorlinski.pl.

Więcej

Klisze

recenzje / IMPRESJE Paweł Chmielewski

Esej Paw­ła Chmie­lew­skie­go tow­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki .byłem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 20 paź­dzier­ni­ka 2014 roku.

Więcej

Przeczytałem

recenzje / ESEJE Tomasz Fijałkowski

Recen­zja Toma­sza Fijał­kow­skie­go z książ­ki .byłem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go.

Więcej

Biblioteka

recenzje / ESEJE Paweł Chmielewski

Recen­zja Paw­ła Chmie­lew­skie­go z książ­ki Do szpi­ku kości Krzysz­to­fa Jawor­skie­go.

Więcej

Poza pozorami słów, rzeczy i egzystencji

recenzje / IMPRESJE Zbigniew Trzaskowski

Esej Zbi­gnie­wa Trza­skow­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki .byłem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­rze Lite­rac­kie­go 20 paź­dzier­ni­ka 2014 roku.

Więcej

Skóra rzeczywistości

recenzje / ESEJE Paweł Chmielewski

Recen­zja Paw­ła Chmie­lew­skie­go z książ­ki Dusze monet Krzysz­to­fa Jawor­skie­go

Więcej

Poeta ciągłych skojarzeń

recenzje / ESEJE Paweł Chmielewski

Recen­zja Paw­ła Chmie­lew­skie­go z książ­ki Draż­nią­ce przy­jem­no­ści (1988–2008) Krzysz­to­fa Jawor­skie­go.

Więcej

Mikrokosmos blokowiska

recenzje / ESEJE Paweł Chmielewski

Recen­zja Paw­ła Chmie­lew­skie­go z książ­ki Warzyw­niak i inne opo­wia­da­nia Krzysz­to­fa Jawor­skie­go.

Więcej

Pieśni doświadczenia

recenzje / ESEJE Marek Olszewski

Recen­zja Mar­ka Olszew­skie­go z książ­ki Do szpi­ku kości Krzysz­tof Jawor­skie­go.

Więcej

Ostatnia powieść awangardowa

recenzje / ESEJE Łukasz Najder

Recen­zja Łuka­sza Naj­de­ra z książ­ki Do szpi­ku kości Krzysz­tof Jawor­skie­go.

Więcej

Złe towarzystwo

recenzje / ESEJE Marcin Sendecki

Recen­zja Mar­ci­na Sen­dec­kie­go z książ­ki Do szpi­ku kości Krzysz­tof Jawor­skie­go.

Więcej

O Drażniących przyjemnościach

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Grze­go­rza Het­ma­na, Anny Kału­ży, Karo­la Mali­szew­skie­go, Woj­cie­cha Wil­czy­ka.

Więcej

O Duszach monet

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Boh­da­na Zadu­ry, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Bar­tło­mie­ja Maj­zla i Toma­sza Fijał­kow­skie­go.

Więcej