recenzje / IMPRESJE

Dichterliebe. Papierowy Księżyc

Marta Podgórnik

Panna Dalloway opuściła kilka przyjęć, jak wiadomo, by w zaciszu swego koszmarnego pokoiku nad sklepikiem z narzędziami ćwiczyć kroczki, geściki i pózki. Gramofon wibrował boską Ellą, a panieńską pakamerę wypełniał blask rykoszetu...

Z jakie­goś powo­du nigdy nie bawi­ło mnie wysłu­chi­wa­nie aneg­do­tek (nie­raz w posta­ci mini-ese­ików, audy­cji z mora­łem, kaza­nek, etc.) z roz­go­rącz­ko­wa­ne­go fron­tu (lub magne­tycz­ne­go pola, co zale­ży od punk­tu widze­nia, sie­dze­nia, leże­nia, czy­ta­nia lub od po pro­stu przy­ję­tej ter­mi­no­lo­gii) ero­tycz­nych (towa­rzy­skich) pod­bo­jów „moich chło­pa­ków”. To było chy­ba w pierw­szej lice­al­nej, tzn. moja pierw­sza bój­ka, i pierw­sza reflek­sja na temat zło­żo­no­ści sto­sun­ków dam­sko-męskich… Pan­na Dal­lo­way opu­ści­ła kil­ka przy­jęć, jak wia­do­mo, by w zaci­szu swe­go kosz­mar­ne­go poko­iku nad skle­pi­kiem z narzę­dzia­mi ćwi­czyć krocz­ki, geści­ki i póz­ki. Gra­mo­fon wibro­wał boską Ellą, a panień­ską paka­me­rę wypeł­niał blask ryko­sze­tu.

Z jakie­goś powo­du krę­ci­ły mnie w tam­tych dniach rynsz­to­ko­we kli­ma­ty. Jack Kero­uack, sta­lo­wo­sza­re mary­nar­ki, ese­je spo­łecz­no-poli­tycz­ne w piąt­ko­wej Wybor­czej, ceny paliw, urzą­dza­nie miesz­ka­nia (kawa­ler­ka w super­jed­no­st­ce) w kli­ma­cie Ikei, sobot­nie wyj­ścia na mia­sto na kar­ko­łom­nych obca­sach vel kotur­nach z baza­ro­we­go sto­iska. Pła­ce­nie kar­tą Maestro za czte­ry Mar­ghe­ri­ty w loka­lu o wdzięcz­nej nazwie Vabank, i nie­speł­nio­na miłość.

Z jakie­goś powo­du roz­ba­wił mnie zanie­po­ko­jo­ny pas­su­sik puen­tu­ją­cy recen­zję nowe­go fran­cu­skie­go fil­mu („Jeden odcho­dzi, dru­gi zosta­je”, reż. Clau­de Ber­ri) w prze­zna­czo­nej dla takich jak ja osób, gaze­cie pt. Prze­krój: ” Koniec koń­ców jed­nak naj­bar­dziej intry­gu­ją­cą posta­cią oka­zu­je się poprzed­nia jego (boha­te­ra) mał­żon­ka Anne-Marie. Miesz­ka w nud­nej i sta­tecz­nej Szwaj­ca­rii, zaży­wa uspo­ka­ja­ją­cy lit i zada­je się wyłącz­nie z geja­mi. Nie bie­rze już udzia­łu w kon­ku­ren­cjach ero­tycz­nych. Tyl­ko czy aby na pew­no jest szczę­śli­wa?”.

Poby­łam w szpi­ta­lu, a nawet nie tyle w szpi­ta­lu, co w kli­ni­ce. Mała zapaść na plan­ta­cji.

Wiel­ki pro­test song lat moje­go dora­sta­nia; w uro­czo mrocz­nej jak spi­żar­nia z dże­mem ostrę­ży­no­wym wer­sji Tori Amos bra­ku­je bar­dzo istot­nej dru­giej zwrot­ki:

The telex machi­ne is kept so cle­an
As it types to a waiting world
And mother feels so shoc­ked
Fathe­r’s world is roc­ked
And the­ir tho­ughts turn to
The­ir own lit­tle girl
Swe­et 16 ain’t that peachy keen
No, it ain’t so neat to admit defe­at
They can see no reasons
Cos the­re are no reasons
What reason do you need to be shown?

Z jakie­goś powo­du prze­cze­ka­łam do wscho­du słoń­ca (nie wiem, dla­cze­go nie wykrę­ci­łam nume­ru), zosta­wiw­szy cię, mój dro­gi, na pastwę domu lalek. Nie wiem, cze­mu nie zadzwo­ni­łam. Dopraw­dy, nie wiem. Kie­dy pierw­szy brzask zagląd­nął w okna, marzy­łam tyl­ko o tak­sów­ce na lot­ni­sko; w moim wie­ku i przy moim sta­nie zdro­wia bro­dze­nie na klęcz­kach w wapien­nym pia­chu i eks­cy­to­wa­nie się wła­sny­mi łza­mi wyglą­da na dosyć nacią­ga­ną szmi­rę sytu­acyj­ną.

Z jakie­goś powo­du ser­ce mam wyschłe na wiór, i acz­kol­wiek zawsze będziesz zaprzą­tał pocze­sną część moich myśli, i zapew­ne poko­nam dla cie­bie nie­zmie­rzo­ny oce­an, i roz­pły­nę się w eks­ta­zie, była­bym już jedy­nie wor­kiem kości prze­mie­rza­ją­cym pustyn­ny spa­cer­nik. Coś naj­wi­docz­niej prze­szko­dzi­ło ci w dotrzy­ma­niu mi kro­ku, w związ­ku z czym wła­śnie nie wykrę­ci­łam two­je­go nume­ru; czu­jąc się pusta jak bęben, i nie wiem dopraw­dy, dla­cze­go.

No ale, wyzna­wać czy nie wyzna­wać miło­ści?

Nie licz na miłość, tam gdzie liczy się pie­nią­dze. – wpa­da mi w ucho lek­ko kawa­łek pio­sen­ki hip-hopo­wej. Nie sądzi­łam, że mam cokol­wiek wspól­ne­go z tego rodza­ju świa­tem. Moje pie­nią­dze (ha, ha) zaro­bi­łam uczci­wie, nawet nie dotknę­łam nigdy cho­ler­ne­go spad­ku; no, jeden raz, owszem – i do teraz mam wyrzu­ty sumie­nia – pod­par­łam się fun­du­szem powier­ni­czym, żeby dostać kre­dyt na zabu­do­wę; kre­dyt spła­co­ny, kac odcho­ro­wa­ny.

Albo ina­czej: nigdy nicze­go nie wybu­do­wa­łam. Plan­ta­cja to jest świat. Pro­szę Pań­stwa, drzew­ka. Krzacz­ki.

    Ser­ce nie chce dotrzy­mać kro­ku dzie­jom. Ser­ce mdli.

Upał spro­wa­dza demo­ny. Pot struż­ka­mi żło­bi nie­naj­pięk­niej­sze cia­ło (gdy­by było pięk­niej­sze, pewien pan by mnie nie rzu­cił;). Świat nie wie­rzy łzom. It’s a cru­el, cru­el sum­mer.

Ryzy­kow­ne wiel­ce było bra­nie ślu­bu w Dąbro­wie. Ostat­ni­mi cza­sy zano­to­wa­no tam śmierć mło­dej pary, co wysia­da­ła z wozu, śmier­tel­ne pora­nie­nie pana mło­de­go, zabi­cie star­sze­go druż­by, i oka­le­cze­nie kil­ku drob­nych dzie­ci. A wszyst­ko to przez tzw. rado­sne strze­la­nie na wiwat.”

Z jakie­goś powo­du wydzwa­nia­łam, pusz­cza­łam jeden dzwo­nek, raz po raz, cza­tu­jąc przy słu­chaw­ce, żebyś się zorien­to­wał, że dotar­łam bez­piecz­nie do domu. Poga­szo­ne świa­tła były sygna­łem, że nie masz gościa i noc może ewen­tu­al­nie nale­żeć do nas.

Z jakie­goś powo­du była to skry­wa­na skrzęt­nie namięt­ność, miłość zmu­szo­na do pozo­sta­wa­nia w cie­niu. Za dnia dobrzy zna­jo­mi, noca­mi występ­ni kochan­ko­wie; zda­wa­li­śmy sobie spra­wę z gro­zy nasze­go poło­że­nia i wła­ści­wie to sta­no­wi­ło o pod­nie­ca­ją­cym cha­rak­te­rze zaba­wy.

W towa­rzy­stwie wspól­nych zna­jo­mych mija­li­śmy się bokiem, nie zamie­nia­jąc zbęd­nych słów; dys­kre­cja to pod­sta­wa w tego typu ukła­dzie. W razie nie­bez­pie­czeń­stwa zawsze krył mnie jakiś dobry przy­ja­ciel, odwra­ca­jąc uwa­gę tej, któ­ra aku­rat mia­ła być wysta­wio­na.

Z jakie­goś powo­du nie­zmier­nie cię zde­ner­wo­wa­ło, kie­dy byłeś zmu­szo­ny mi wyznać, jak wytrą­ci­ła cię z rów­no­wa­gi wczo­raj­sza nie­spo­dzie­wa­na wizy­ta jakie­goś kole­sia. Powo­łał się wpraw­dzie na naszą zna­jo­mość, ale nie przed­sta­wił się ani nie wyja­wił celu wizy­tu. Widocz­nie nie tyl­ko my dwo­je zaba­wia­my się w sekret­ny romans na godzi­ny.

    Powie­dzia­ła­bym, że miłość to magicz­na aura. Jedy­ny sku­tecz­ny śro­dek prze­ciw­bó­lo­wy, jaki znam. Mrzon­ki ścię­tej gło­wy.

    Obie­ca­ła­bym Ci całe moje życie, lecz potem, stra­cić cię, było­by jak cię­cie brzy­twą. Szko­da więc zawra­cać sobie gło­wy.

    Przez tyle lat nie ryzy­ko­wa­łam bli­sko­ści, cze­mu aku­rat ty miał­byś otrzeć moje łzy? Raczej się cie­bie boję.

    Powrót do prze­szło­ści: może uda mi się pomy­lić dro­gę, skrę­cić gdzie indziej, i, kto wie, nie spo­tka­my się nigdy. Prze­jął­byś się?

    Pogu­bi­łam się. Dla cie­bie to tyl­ko kolej­ne doświad­cze­nie. Krok po kro­ku spra­wi­łeś, że jestem na każ­de two­je zawo­ła­nie. Nie obcho­dzi cię to, nie­praw­daż?

    Przez tyle lat nie ryzy­ko­wa­łam bli­sko­ści, cze­mu aku­rat ty miał­byś otrzeć moje łzy? Raczej się boję.
Tej miło­ści.

    Każ­da kobie­ta potrze­bu­je tren­cza, dwóch kostiu­mów, pary spodni i swe­tra z kasz­mi­ru. (Hubert de Given­chy)

    Jeśli nie­kie­dy się smu­ci, jeśli przy­po­mni sobie, że jest kobie­tą i że mogła­by być mat­ką – wypie­ram się jej. A jeśli, zmę­czo­na swo­im życiem, rzu­ca się do wody, jest wariat­ką żyć nie­god­ną.

    A jeśli nawet, wciąż tkwi we mnie strach, oba­wa przed byciem wyko­rzy­sta­ną. Lepiej wró­cę do bycia samot­ną i roze­dr­ga­ną.
Gdy­bym mogła, wró­ci­ła­bym, przy­się­gam.

Jeże­li wolisz wyjść, nie będę Cię zatrzy­my­wa­ła. Jeśli musisz już iść, praw­do­po­dob­nie tak będzie lepiej dla nas oboj­ga. Będę sil­na. Pora­dzę sobie jak się patrzy. Nie przej­muj się tym moim utra­pio­nym ser­cem, po pro­stu szczel­nie zamknij za sobą drzwi.

Nic mi nie jest, okej. Idź, pro­wadź się dalej. Ale – nie oglą­daj się wstecz. Być może bowiem pęk­nie mi ser­ce, zatem pro­szę – nie oglą­daj się wstecz – bo praw­do­po­dob­nie będę histe­ry­zo­wa­ła; no więc sam widzisz, lepiej już idź, cóż, może i to mnie zabo­li, ale raczej pozwo­lę ci odejść, niż cokol­wiek powiem.

Bram­karz nie strze­la goli. Nie może napra­wić swo­je­go błę­du, jak powiedz­my napast­nik, któ­ry jed­nym cel­nym strza­łem, z któ­re­go pada bram­ka, prze­kre­śla nawet i sto strza­łów pana Boga w okno. On ma do wybo­ru wszyst­ko albo nic

.

Pora­dzę sobie bez złud­ne­go, choć przy­jem­ne­go, nie powiem, wspar­cia two­ich ramion, i bez tych tzw. chwil, któ­re tak czy tak gów­no były war­te w sze­ro­kim kon­tek­ście. Jeśli o mnie jesz­cze kie­dy­kol­wiek pomy­ślisz, to wiedz, że nic nie sta­ło się mi.

Będę zazwy­czaj sil­na. Zwy­kle pora­dzę sobie jak się patrzy. Nie przej­muj się więc ponad mia­rę tym moim utra­pio­nym ser­cem.

Wie­my obo­je aż nazbyt, że sta­nę znów na nogi. Jakoś mi się to wszyst­ko od nowa uło­ży. I nawet będę ci wdzięcz­na za lek­cję. O ile nie obej­rzysz się teraz.

Nie powiem, faj­nie było­by móc wykrzy­czeć, że wciąż cię kocham, i wie­le innych rze­czy, jakie trzy­mam pod most­kiem, i w papie­rach. Chcia­ła­bym umieć pro­sić, żebyś nie rzu­cał mnie, itd.

W lesie pod Sosnow­cem, na drze­wie świer­ko­wym, powie­sił się gospo­darz Wiel­ga. Miał się on z woli ojca oże­nić z Wan­dą Chu­do­mię­tą, bo ina­czej był­by wypę­dzo­ny. Wybrał śmierć, a Cho­do­mię­tów­nie z roz­pa­czy pomie­sza­ły się zmy­sły.

Z jakie­goś powo­du wię­cej we mnie sma­ku niż tęsk­no­ty. Pod­rzuć­my sobie zatem, uko­cha­ny mój, kil­ka lek­tur nad tę zgrab­ną prze­paść, nad któ­rą, jak chcia­ła­by poet­ka, będzie­my jeść ciast­ka roz­ło­że­ni w tra­wie -

Two­je okrut­ne sztucz­ki, two­ja krew o tem­pe­ra­tu­rze lodu; jed­no spoj­rze­nie mogło­by uni­ce­stwić; tym­cza­sem ja cier­pię, a cie­bie prze­cho­dzi lichy dresz­czyk emo­cji.

Z jakie­goś powo­du obo­je jeste­śmy potwor­nie prze­mę­cze­ni. Drep­czesz, bez­wied­nie mijasz ulicz­ny gwar. Patrząc w gry­mas neo­nu, zapo­mi­nasz o bólu stóp. Mia­łeś kolej­ny cięż­ki dzień, więc naj­praw­do­po­dob­niej wypi­jesz coś przed snem i posta­rasz się zapo­mnieć o tzw. „tym wszyst­kim”.

Miej­ska pusty­nia znie­czu­li­ła cię już kom­plek­so­wo; tak wie­lu ludzi, i tak mało dusz, serc, umy­słów; nie­praw­daż? Wstyd, że aż tyle trze­ba lat, by zwe­ry­fi­ko­wać tego typu świat, co wyda­wał się mieć swój sens.

Myśla­łam sobie nie­raz: prze­cież to pro­ste. Mawia­łeś zresz­tą czę­sto, prze­cież to pro­ste. Lecz sami zma­ga­my się z tym. Za rok, za dwa – był­byś pew­nie dosko­na­le szczę­śli­wy. Wytrzy­masz, ach, i będziesz szczę­śli­wy aż do zerzy­ga­nia. Przy­śpie­szasz kro­ku, i łykał­byś łzy, gdy­byś łkał.

Po dro­dze jakoś zawsze napa­to­czą mi się two­je okna, nie śpią wciąż. Otwie­rasz drzwi w szla­fro­ku, masz ten swój słyn­ny wzrok: pytasz jak minął mi dzień, i z kim widzia­łam się, i mówi­my o wszyst­kim źle.

Każ­dy ma swój plan, chce kupić zie­mię i dom, porzu­cić gwar, i te miło­ści na jed­ną noc, i wypro­wa­dzić się, nikt nie wytro­pi gdzie, i zapo­mnieć o tzw. „tym wszyst­kim”, lecz wie­my obo­je, że zawsze będzie­my się migać, wie­my, że nie skoń­czy­my nic i nic nie zacznie­my, bo z cie­bie łaj­dak, a o mnie szko­da gadać, i już.

Zbu­dzisz się tak jak ja, z gło­wą cięż­ką, rado­sny jak skur­wy­syn pora­nek wsta­nie pomi­mo wszyst­ko. Słoń­ce zaświe­ci nam dzień nowy jak ban­ner.

    Leka­rze od ser­ca każą mi dużo wypo­czy­wać. Na plan­ta­cji mam ide­al­ne warun­ki ku temu; stos lek­tur przy skła­da­nym leżacz­ku w gra­na­to­we pasy; zło­ta pol­ska jesień. Uwa­żaj też na sie­bie; gdzie­kol­wiek byś nie był.

O autorze

Marta Podgórnik

Ur. w 1979 r., poetka, krytyczka literacka, redaktorka. Laureatka Nagrody im. Jacka Bierezina (1996), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nominowana do Paszportu „Polityki” (2001), laureatka Nagrody Literackiej Gdynia (2012) za zbiór Rezydencja surykatek. Za tomik Zawsze nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej (2016) oraz do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2016). W 2017 r. wydała nakładem Biura Literackiego tom Zimna książka, który również nominowany był do tych samych nagród. Książka Mordercze ballady przyniosła autorce Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike. Mieszka w Gliwicach.

Powiązania

Moje likwidacje

dzwieki / WYDARZENIA Krzysztof Siwczyk Marta Podgórnik Roman Honet

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Roma­na Hone­ta, Mar­ty Pod­gór­nik i Krzysz­tof Siw­czyk pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Wysokoprocentowe ze średniej półki

debaty / ankiety i podsumowania Marta Podgórnik

Odpo­wie­dzi Mar­ty Pod­gór­nik na pyta­nia Grze­go­rza Dydu­cha w „Kwe­stio­na­riu­szu 2004”.

Więcej

Rozbiórka

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Urszu­li Kozioł, Ryszar­da Kry­nic­kie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Pio­tra Som­me­ra, Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Andrze­ja Sosnow­skie­go, Tade­uszy Pió­ry, Dar­ka Fok­sa, Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Dariu­sza Suski, Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Dariu­sza Sośnic­kie­go, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Mar­ty Pod­gór­nik i Jac­ka Deh­ne­la pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Drobiazgowa explozja

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Bar­tło­mie­ja Maj­zla, Mar­ty Pod­gór­nik, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go i Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło pod­czas Por­tu Wro­cław 2006.

Więcej

Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał, Sekcja zabójstw

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Woj­na (pie­śni lisów), Prze­po­wieść w ścin­kach, Gdy­by ktoś o mnie pytał i Sek­cja zabójstw z udzia­łem Kon­ra­da Góry, Mar­ty Pod­gór­nik, Boh­da­na Zadu­ry, Joan­ny Muel­ler i Karo­la Mali­szew­skie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

Nie uciekam od rzeczywistości, staram się ją widzieć jasno, choć trudno, żeby w zachwyceniu

wywiady / o książce Bohdan Zadura Marta Podgórnik

Roz­mo­wa Mar­ty Pod­gór­nik z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Puste try­bu­ny, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

Książki z Biura: Odcinek 10 Przepowieść w ścinkach

nagrania / między wierszami Marta Podgórnik

Dzie­sią­ty odci­nek cyklu Książ­ki z Biu­ra. Nagra­nie zre­ali­zo­wa­no w ramach pro­jek­tu Kar­to­te­ka 25.

Więcej

Lament na dancingu

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Dar­ka Fok­sa, Mar­ty Pod­gór­nik, Dag­ma­ry Suma­ry, Ada­ma Zdro­dow­skie­go i Tade­usza Pió­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2005.

Więcej

Połów. Poetyckie debiuty 2005

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Domi­ni­ka Bie­lic­kie­go, Mar­ci­na Jago­dziń­skie­go, Łuka­sza Jaro­sza, Szcze­pa­na Kopy­ta, Rafa­ła Waw­rzyń­czy­ka, Mariu­sza Grze­bal­skie­go i Mar­ty Pod­gór­nik pod­czas Por­tu Wro­cław 2005.

Więcej

Rafał Wojaczek, który jest

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go poświę­co­ne­go twór­czo­ści Rafa­ła Wojacz­ka pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Poetki z Wysp

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Lavi­nii Gre­en­law, Carol Rumens, Julii Fie­dor­czuk, Mar­ty Pod­gór­nik oraz Jerze­go Jar­nie­wi­cza pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Damski boks

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Julii Fie­dor­czuk, Kla­ry Nowa­kow­skiej, Mar­ty Pod­gór­nik, Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło oraz Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Klasyk na luzie, ale jednak klasyk

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Recen­zja Mar­ty Pod­gór­nik, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Boh­da­na Zadu­ry Sek­cja zabójstw, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2020 roku.

Więcej

Śliczni chłopcy, garbate wampiry

wywiady / o książce Marta Podgórnik Nina Manel

Roz­mo­wa Niny Manel z Mar­tą Pod­gór­nik, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Mar­ty Pod­gór­nik Prze­po­wieść w ścin­kach, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 27 sierp­nia 2020 roku.

Więcej

Prequel

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autor­ski komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik, towa­rzy­szą­cy wyda­niu książ­ki Mar­ty Pod­gór­nik Prze­po­wieść w ścin­kach, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 27 sierp­nia 2020 roku.

Więcej

Mordercze ballady

nagrania / stacja Literatura Joanna Orska Karol Maliszewski Marta Podgórnik

Spo­tka­nie wokół książ­ki Mor­der­cze bal­la­dy Mar­ty Pod­gór­nik z udzia­łem Mar­ty Pod­gór­nik, Joan­ny Orskiej i Karo­la Mali­szew­skie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Przepowieść w ścinkach

utwory / zapowiedzi książek Marta Podgórnik

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Mar­ty Pod­gór­nik Prze­po­wieść w ścin­kach, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 27 sierp­nia 2020 roku.

Więcej

Nie zawsze przemoc przychodzi z zewnątrz

wywiady / o książce Marta Podgórnik Nina Manel

Roz­mo­wa Mar­ty Pod­gór­nik z Niną Manel towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Trans­par­ty Niny Manel, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 5 sierp­nia 2019 roku.

Więcej

Wiersze i opowiadania doraźne 2019

utwory / zapowiedzi książek Różni autorzy

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy alma­nach Wier­sze i opo­wia­da­nia doraź­ne 2019, któ­ry uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 4 wrze­śnia 2019 roku.

Więcej

Wiersz dla Maćka Meleckiego; Huczne ostatki; Groński cytuje Marcjalisa

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Szkic Mar­ty Pod­gór­nik opu­bli­ko­wa­ny w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Mordercze rozmowy

wywiady / o książce Artur Burszta Marta Podgórnik

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Mar­tą Pod­gór­nik, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Mor­der­cze bal­la­dy, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 7 stycz­nia 2019 roku.

Więcej

Henry Lee

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autor­ski komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik do książ­ki Mor­der­cze bal­la­dy, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 7 stycz­nia 2019 roku.

Więcej

Sonet drogi i Paradiso

dzwieki / WYDARZENIA Darek Foks Marta Podgórnik

Zapis całe­go potka­nia autor­skie­go Dar­ka Fok­sa i Mar­ty Pod­gór­nik pod­czas Por­tu Legni­ca 2000.

Więcej

Mordercze ballady (2)

utwory / zapowiedzi książek Marta Podgórnik

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Mor­der­cze bal­la­dy Mar­ty Pod­gór­nik, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 7 stycz­nia 2019 roku.

Więcej

Dyskusja: O „Kup kota w worku”

dzwieki / DYSKUSJE Różni autorzy

Zapis dys­ku­sji wokół książ­ki Tade­usza Róże­wi­cza Kup kota w wor­ku z udzia­łem Mar­ty Pod­gó­nik, Karo­la Pęche­rza, Bar­to­sza Sadul­skie­go i Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

Mordercze ballady (1)

utwory / zapowiedzi książek Marta Podgórnik

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Mor­der­cze bal­la­dy Mar­ty Pod­gór­nik, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 7 stycz­nia 2019 roku.

Więcej

Koncept longplej

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Impre­sja Mar­ty Pod­gór­nik na temat zesta­wu wier­szy Prze­strze­nie reszt­ko­we Grze­go­rza Smo­liń­skie­go, lau­re­ata 12. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Chciałbym żebyś miał ślad (*)

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Impre­sja Mar­ty Pod­gór­nik na temat zesta­wu wier­szy Bir­nam Krzysz­to­fa Scho­dow­skie­go, lau­re­ata 12. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Poezja z nagrodami: Rezydencja surykatek

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Mar­ta Pod­gór­nik odpo­wia­da na pyta­nia w ankie­cie doty­czą­cej książ­ki Rezy­den­cja sury­ka­tek, wyda­nej w for­mie elek­tro­nicz­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 7 mar­ca 2018 roku. Książ­ka uka­zu­je się w ramach akcji „Poezja z nagro­da­mi”.

Więcej

Laudacja na Wybrzeżu

dzwieki / RECYTACJE Marta Podgórnik

Wiersz z tomu Zawsze, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Odsiecz” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Literatura na wysypisku kultury

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie „Lite­ra­tu­ra na wysy­pi­sku kul­tu­ry” z udzia­łem Pio­tra Maty­wiec­kie­go, Prze­my­sła­wa Owczar­ka, Mar­ty Pod­gór­nik, Rober­ta Rybic­kie­go i Mar­ty Koron­kie­wicz w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22.

Więcej

Stan czuwania

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Impre­sja Mar­ty Pod­gór­nik na temat zesta­wu wier­szy Niech żyją wszy­skie ukła­dy sen­so­rycz­ne Niny Manel, lau­re­at­ki 12. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Wszystko dla ludzi

wywiady / o książce Krzysztof Sztafa Marta Podgórnik

Roz­mo­wa Krzysz­to­fa Szta­fy z Mar­tą Pod­gór­nik, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2016, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 6 lute­go 2017 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 25 grud­nia 2017 roku.

Więcej

Kamyczki w ogródku (zimna książka, ciepła rozmowa)

wywiady / o książce Marta Podgórnik Piotr Czerski

Roz­mo­wa Pio­tra Czer­skie­go z Mar­tą Pod­gór­nik, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze Zim­nej książ­ki, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 maja 2017 roku.

Więcej

Konieczna równowaga

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Autor­ski komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik do Zim­nej książ­ki, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 maja 2017 roku.

Więcej

Klasyka gatunku

dzwieki / RECYTACJE Marta Podgórnik

Wiersz z tomu Zawsze, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Odsiecz” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Poeci: Marta Podgórnik

nagrania / między wierszami Marta Podgórnik

Pierw­szy odci­nek pro­gra­mu „Poeci”, w któ­rym Justy­na Sobo­lew­ska roz­ma­wia z Mar­tą Pod­gór­nik.

Więcej

Zimna książka (2)

utwory / zapowiedzi książek Marta Podgórnik

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy Zim­ną książ­kę Mar­ty Pod­gór­nik, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 15 maja 2017 roku.

Więcej

Dom na Peryhelium

dzwieki / RECYTACJE Marta Podgórnik

Wiersz z tomu Dwa do jeden, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Dro­bia­zgo­wa eks­plo­zja” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2006.

Więcej

Zimna książka (1)

utwory / zapowiedzi książek Marta Podgórnik

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy Zim­ną książ­kę Mar­ty Pod­gór­nik, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 15 maja 2017 roku.

Więcej

Policz raz dwa do trzech

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik do zesta­wu wier­szy Kuby Kira­gi „4 wier­sze”. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych alma­nach Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2016, któ­ry uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

najokrutniejszy miesiąc to jednak grudzień

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik do zesta­wu wier­szy Paw­ła Biliń­skie­go „Cie­płe miej­sca”. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych alma­nach Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2016, któ­ry uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Szczerze wyznam Pani Krytyk, iż po prostu kocham wszystko

wywiady / o książce Marta Podgórnik Paweł Konnak

Roz­mo­wa Paw­ła „Kon­jo” Kon­na­ka z Mar­tą Pod­gór­nik.

Więcej

Marta Podgórnik o wyborze wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autor­ski komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik do książ­ki Seans na dnie morza Marii Paw­li­kow­skiej-Jasno­rzew­skiej.

Więcej

Powtarzam cicho kilka zdań

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik do zesta­wu wier­szy Rober­ta Jóź­wi­ka „Tyl­ko psy i sate­li­ty”. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych alma­nach Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2016, któ­ry uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

żenujący klasycyzm

dzwieki / RECYTACJE Marta Podgórnik

Wiersz z tomu Para­di­so, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia pre­mie­ro­wym na festi­wa­lu Port Legni­ca 2000.

Więcej

Odsiecz

nagrania / z fortu do portu Filip Zawada Marta Podgórnik Roman Honet

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go „Odsiecz” z Roma­nem Hone­tem, Mar­tą Pod­gór­nik i Fili­pem Zawa­dą w ramach 20. edy­cji festi­wa­lu Port Lite­rac­ki 2015.

Więcej

Przechodzę lekkim tangiem do pytania…

wywiady / o książce Różni autorzy

Roz­mo­wa Mar­ty Pod­gór­nik i Dariu­sza Sośnic­kie­go z lau­re­ata­mi 10. edy­cji pro­jek­tu Połów, auto­ra­mi e‑booka Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2016 roku.

Więcej

Cztery razy (o) Naraz

recenzje / KOMENTARZE Różni autorzy

Komen­ta­rze Mar­ty Pod­gór­nik, Kata­rzy­ny Fetliń­skiej, Anny Kału­ży, Roma­na Hone­ta do wier­szy z książ­ki Julii Szy­cho­wiak Naraz, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2016 roku.

Więcej

Rozmowa z laureatami 10. edycji Połowu

wywiady / o książce Dariusz Sośnicki Marta Podgórnik

Lau­re­aci 10. edy­cji pro­jek­tu Połów odpo­wia­da­ją na pyta­nia Mar­ty Pod­gór­nik i Dariu­sza Sośnic­kie­go, redak­to­rów alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

Orkiestra (czyta Marta Podgórnik)

dzwieki / RECYTACJE Ewa Lipska Marta Podgórnik

Wiersz w wyko­na­niu Mar­ty Pod­gór­nik, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Tram­waj” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2007.

Więcej

Ile odpowiedzi, tyle trafień

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Szkic Mar­ty Pod­gór­nik towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki 100 wier­szy pol­skich sto­sow­nej dłu­go­ści w wybo­rze Artu­ra Bursz­ty, któ­ra uka­za­ła się 23 mar­ca 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Komentarz do wiersza [Nino, niech będzie Rota]

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autor­ski komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik do wier­sza „[Nino, niech będzie Rota]” z książ­ki Zawsze, któ­ra uka­za­ła się 2 mar­ca 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Bohaterki rodzą się zmęczone

wywiady / o książce Joanna Mueller Marta Podgórnik

Z Mar­tą Pod­gór­nik o książ­ce Zawsze roz­ma­wia Joan­na Muel­ler.

Więcej

słowem; bez popisów

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Mar­ta Pod­gór­nik, współ­re­dak­tor­ka anto­lo­gii Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2012, o twór­czo­ści Macie­ja Papier­skie­go.

Więcej

„Prywatne perpetuum mobile”. O wierszach Oliwii Betcher

recenzje / NOTKI I OPINIE Marta Podgórnik

Mar­ta Pod­gór­nik, współ­re­dak­tor­ka anto­lo­gii Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2012, o twór­czo­ści Oli­wii Bet­cher.

Więcej

Echolalia czy iluminacja?

recenzje / NOTKI I OPINIE Marta Podgórnik

Recen­zja Mar­ty Pod­gór­nik z książ­ki Glos­so­la­lia Kata­rzy­ny Fetliń­skiej.

Więcej

Swoimi słowami

wywiady / o pisaniu Katarzyna Fetlińska Marta Podgórnik

Roz­mo­wa Kata­rzy­ny Fetliń­skiej z Mar­tą Pod­gór­nik, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Nic o mnie nie wiesz, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go w 2012 roku.

Więcej

Połów

wywiady / o pisaniu Marta Podgórnik Roman Honet

Redak­tor według mnie nie powi­nien ogry­wać żad­nej roli. Ma być czy­tel­ni­kiem. Sam tak trak­to­wa­łem auto­rów, któ­rzy tra­fi­li do mnie w Poło­wie.

Więcej

Jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie śpieszmy

recenzje / NOTKI I OPINIE Marta Podgórnik

Mar­ta Pod­gór­nik współ­re­dak­tor­ka anto­lo­gii Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2011 o twór­czo­ści Jaku­ba Głu­sza­ka, Kata­rzy­ny Fetliń­skiej i Adria­na Sin­kow­skie­go.

Więcej

Marta Podgórnik o wyborze wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autor­ski komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik do książ­ki Seans na dnie morza Marii Paw­li­kow­skiej-Jasno­rzew­skiej wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 26 stycz­nia 2012 roku.

Więcej

Legendarny autobus

recenzje / NOTKI I OPINIE Marta Podgórnik

Panie Ludwi­ku, co też Pan naro­bił, wsia­da­jąc kie­dyś w ten legen­dar­ny auto­bus ze swo­imi pod­opiecz­ny­mi! Wie­lu z nich już nigdy nie patrzy­ło na życie pro­zą.

Więcej

Translacja

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autor­ski kome­natrz Mar­ty Pod­gor­nik do wier­sza „Trans­la­cja” z książ­ki Rezy­den­cja sury­ka­tek, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 17 lute­go 2011 roku.

Więcej

Lunch z Benem i Dżej Lo

wywiady / o książce Joanna Mueller Marta Podgórnik

Z Mar­tą Pod­gór­nik o książ­ce Rezy­den­cja sury­ka­tek roz­ma­wia Joan­na Muel­ler.

Więcej

Wszystkie radiostacje

recenzje / NOTKI I OPINIE Marta Podgórnik

Czy­tam te tek­sty z rzad­ko odczu­wa­ną satys­fak­cją – oto zre­ali­zo­wa­ny kon­se­kwent­nie pro­jekt. W przy­pad­ku debiu­tu – rzecz co naj­mniej wyjąt­ko­wa. Tak iść za języ­kiem, któ­ry wyda­je się zim­ny i pozba­wio­ny głę­bi, jak audy­cje z ruskiej radio­sta­cji…

Więcej

To nie jest kółko literackie

wywiady / o pisaniu Marcin Bies Marta Podgórnik

Roz­mo­wa Mar­ty Pod­gór­nik z Mar­ci­nem Bie­sem, towa­rzy­szą­ca wyda­niu przez Biu­ro Lite­rac­kie w serii Połów 2009 arku­sza poetyc­kie­go Atra­pizm.

Więcej

Wokół „Kup kota w worku (work in progress)”

debaty / książki i autorzy Różni autorzy

Deba­ta „Wokół ‘Kup kota w wor­ku (work in pro­gress”) z udzia­łem Karo­la Pęche­rza, Mar­ty Pod­gór­nik, Bar­to­sza Sadul­skie­go i Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

O Oddziale otwartym

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Woj­cie­cha Brzo­ski, Mar­ka K.E. Baczew­skie­go, Mar­ty Pod­gór­nik oraz Jaku­ba Winiar­skie­go.

Więcej

O Wycieczkach krajoznawczych

recenzje / NOTKI I OPINIE Karol Maliszewski Krzysztof Siwczyk Marta Podgórnik

Komen­ta­rze Karo­la Mali­szew­skie­go, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

O Dobrych manierach

recenzje / NOTKI I OPINIE Jerzy Jarniewicz Julia Szychowiak Marta Podgórnik

Komen­ta­rze Julii Szy­cho­wiak, Mar­ty Pod­gór­nik, Jerze­go Jar­nie­wi­cza.

Więcej

O Pieśniach Muniny Schwartz vel Adabisi

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Fran­ka L. Vigo­dy, Mar­ty Pod­gór­nik i Edwar­da Pase­wi­cza.

Więcej

Jaskółka pozytywnej dezintegracji (fragmenty)

wywiady / o pisaniu Marta Podgórnik

Wiersz, jak pięk­nie piszesz, „opo­wia­da pewien zbiór histo­rii”. Jest ukła­dem otwar­tym. Ukła­dy sprze­da­wa­ne jako zamknię­te, zapro­jek­to­wa­ne jako samo­wy­star­czal­ne, nie mają racji bytu w rozu­mia­nej prze­ze mnie lite­ra­tu­rze; to lipa.

Więcej

Dziesięć lat w 7 paragrafach* wieża ciśnień 7

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Pomy­śla­łam, że sko­ro sió­dem­ka to szczę­śli­wa licz­ba, a Rade­me­nes był napraw­dę mądrym kotem, w przeded­niu świąt wiel­kiej nocy, przed­wio­śniem, wypo­wiem życze­nia w for­mie oko­licz­no­ścio­wych aneg­do­tek…

Więcej

Ponieważnienie Ckliwy Paradoks Profesji

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Czyż­by więc moje życie nabra­ło roz­pę­du? Och nie, nic z tych rze­czy, może jedy­nie sta­ję się, naresz­cie, nie­co bar­dziej uważ­na? Reflek­syj­na zgo­ła?

Więcej

Wojaczka czytałam bez namiętności…

wywiady / o pisaniu Marta Podgórnik

Hoł­du­ję poglą­do­wi, że sztu­ka ma przede wszyst­kim wywo­ły­wać wzru­sze­nie, a mnie wier­sze wymie­nio­nych auto­rów wzru­szy­ły i to na tyle, że zaczę­łam sama pisać. Wzru­sze­nie to dla mnie pod­sta­wo­wa kate­go­ria oce­ny, doty­czy to wszyst­kich dzie­dzin sztu­ki, któ­rą w tym sen­sie trak­tu­ję użyt­ko­wo…

Więcej

Nie opowiadam już historyjek

wywiady / o pisaniu Adam Wiedemann Marta Podgórnik

Kla­sycz­nie­je­my? I kto to mówi! Pew­nie, że kla­sycz­nie­je­my, bo się sta­rze­je­my. Mnie coraz mniej rze­czy doko­ła prze­szka­dza, w zasa­dzie jeże­li coś mnie nie doty­ka bez­po­śred­nio, to niech sobie będzie. Nie pod­ję­ła­bym się urzą­dze­nia ide­al­nej rze­czy­wi­sto­ści, gdzie nie ma wojen i wszy­scy czy­ta­ją dobrą poezję…

Więcej

Opole w wodzie, wkrótce w polsacie, [nieprawda, że mi już na niczym nie zależy], [prawda, że mi już na niczym nie zależy]

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Komen­ta­rze Mar­ty Pod­gór­nik do wier­szy „Opo­le w wodzie”, „wkrót­ce w pol­sa­cie”, „[nie­praw­da, że mi już na niczym nie zale­ży]” i „[praw­da, że mi już na niczym nie zale­ży]” z książ­ki Dłu­gi maj, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Koronka Kompensacji i Kwef Koincydencji (Elizejski Spleen d’Or)

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

nie dla mnie wydział sła­wy i pro­zy uni­wer­sy­te­tu war­szaw­ki, posa­da w resor­cie, kumu­la­cja w toto­lot­ku, nagro­da lite­rac­ka x‑y, sko­ki na bun­gee, miłość tych kil­ku panów oraz pań

Więcej

paradiso, luxemburg i inne wiersze, drobne poprawki, podłożona melodia

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Jeże­li będą Pań­stwo kie­dyś w Gli­wi­cach, zapra­szam do baru Zie­lo­na Gęś na Raci­bor­skiej.

Więcej

przeglądarka

dzwieki / RECYTACJE Marta Podgórnik

Wiersz z tomu Para­di­so, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia pre­mie­ro­wym na festi­wa­lu Port Legni­ca 2000.

Więcej

„Literatura piękna jest” albo o sztuce wybierania wierszy

recenzje / ESEJE Juliusz Pielichowski

Recen­zja Juliu­sza Pie­li­chow­skie­go, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Mar­ty Pod­gór­nik Prze­po­wieść w ścin­kach, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 27 sierp­nia 2020 roku.

Więcej

„Struktura małego systemu”. O miłości w poezji Marty Podgórnik

recenzje / ESEJE Monika Glosowitz

Esej Moni­ki Glo­so­witz o poezji Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

Zawsze Marty Podgórnik

recenzje / IMPRESJE Przemysław Koniuszy

Recen­zja Prze­my­sła­wa Koniu­sze­go z książ­ki Zawsze Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

Gorycz „zawsze”

recenzje / ESEJE Marek Olszewski

Recen­zja Mar­ka Olszew­skie­go z książ­ki Zawsze Mar­ty Pod­gór­nik, któ­ra uka­za­ła się w cza­so­pi­śmie „Nowe Książ­ki”.

Więcej

Wieczne teraz

recenzje / ESEJE Michał Siedlecki

Recen­zja Micha­ła Sie­dlec­kie­go z książ­ki Mar­ty Pod­gór­nik Zawsze, któ­ra uka­za­ła się w kie­lec­kim maga­zy­nie kul­tu­ral­nym Pro­jek­tor.

Więcej

Przegryzanie formy

recenzje / ESEJE Olga Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej z książ­ki Zawsze Mar­ty Pod­gór­nik, któ­ra uka­za­ła się 27 kwiet­nia 2015 roku w por­ta­lu Xiegarnia.pl.

Więcej

Mikser Podgórnik

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Rezy­den­cja sury­ka­tek Mar­ty Pod­gór­nik, któ­ra uka­za­ła na stro­nie marcinorlinski.pl.

Więcej

Ludzie na wiadukcie

recenzje / IMPRESJE Przemysław Rojek

Esej Prze­my­sła­wa Roj­ka towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Zawsze Mar­ty Pod­gór­nik, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 mar­ca 2015 roku.

Więcej

Królowa poezji

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recen­zja Anny Kału­ży z książ­ki Rezy­den­cja sury­ka­tek Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

Miło było Cię poznać

recenzje / IMPRESJE Michał Czaja

Esej Micha­ła Czai towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Nic o mnie nie wiesz Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

Szóste opakowanie

recenzje / ESEJE Maciej Woźniak

Recen­zja Macie­ja Woź­nia­ka z książ­ki Rezy­den­cja sury­ka­tek Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

Królowa poezji

recenzje / ESEJE Joanna Orska

Recen­zja Joan­ny Orskiej z książ­ki Rezy­den­cja sury­ka­tek Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

O Pięciu opakowaniach

recenzje / NOTKI I OPINIE

Komen­ta­rze Pio­tra Śli­wiń­skie­go, Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło, Karo­la Mali­szew­skie­go, Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Igo­ra Stok­fi­szew­skie­go, Joan­ny Orskiej, Anna Myślak.

Więcej

Ciche wnioski

recenzje / ESEJE Grzegorz Tomicki

Recen­zja Grze­go­rza Tomic­kie­go z książ­ki Opium i Lament Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej