Poezja „szkieletu”, ogołocenia
recenzje / ESEJE Wojciech BonowiczRecenzja Wojciecha Bonowicza, towarzysząca premierze premierze książki Do środka Julii Szychowiak, wydanej w Biurze Literackim 6 listopada 2023 roku.
WięcejKomentarz Wojciecha Bonowicza do wierszy „Jeszcze raz” i „Świateczne popołudnie” pochodzących z książki Echa.
Obudził się pod jej oknem. Wystarczyło spojrzeć
na jego twarz żeby wiedzieć że obudził się za późno
pod jej oknem. Obudził się jako zmarły jako krew
plama krwi krwawa linia zakrwawione oczy
wilgotny papieros. Wstał plama wstała podniosły się
oczy papieros zakołysał się. Wyciągnął rękę przed siebie
i ciemność przywitała się.
Wiersz zamówiony przez trzech Marcinów – Barana, Sendeckiego i Świetlickiego – do antologii Żegnaj laleczko. Wiersze noir opublikowanej w 2010 roku przez Wydawnictwo EMG. Jeśli istnieje coś takiego jak mroczne zmartwychwstanie, to właśnie o tym jest ten utwór. Pierwszy wiersz po opublikowaniu Polskich znaków, o którym wiedziałem, że wejdzie do kolejnej książki. Niewykluczone, że to właśnie on zatruł jej atmosferę; już słyszę, że Echa to najmroczniejsza z moich książek.
Znowu wspominamy Oświęcim i nasze szczęśliwe łąki
to jak się chodziło do żab perkozów kto gdzie mieszkał
jak nazywali się sąsiedzi (Fariaszewscy). Na spacerach
rwało się szczaw margerytki rozkładało koc nad Sołą
owijał nas bezpieczny dym z domów. Ojciec mówi:
coraz częściej śni mi się że wracam do Oświęcimia
z Krakowa z różnych innych miejsc.
Wiersz sentymentalny. Problem kogoś, kto urodził się i pierwsze lata życia spędził w Oświęcimiu, ukryty jest tu w nieskomplikowanym wyliczeniu. Rzeczywiście z Oświęcimia przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych (wyprowadziliśmy się stamtąd, kiedy miałem siedem lat) pamiętam przede wszystkim przyrodę: łąki, Sołę, stawy. W czasie wycieczki nad stawy zobaczyłem po raz pierwszy rzekotkę drzewną i perkoza. To, co w wierszu mówi ojciec, mogłoby być równie dobrze moimi własnymi słowami. Byliśmy bardzo szczęśliwi w Oświęcimiu. Ostatnio pojechałem tam z rodzicami i bratem. Większość sąsiadów już się wyprowadziła albo umarła. Oświęcim się zabudował, na rynku zburzono dom handlowy. Wtedy zdałem sobie sprawę, że wiersz trochę oszukuje, bo przecież żyliśmy głównie w mieście: szkoła, kościół, sklepy, kino „Luna” (już nieistniejące). Wiersz jakby odsuwa nas od tego, odsuwając tym samym od ludzi, ich ruchu, zapachu, głosów. Jakby nie do ludzi się chciało wracać – poza sąsiadami, ale i oni są właściwie w tym wierszu znakami miejsca.
Urodzony 10 stycznia 1967 roku w Oświęcimiu. Poeta, publicysta, dziennikarz. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Brulion Poetycki (1989), nagrodę główną w konkursach poetyckich "Nowego Nurtu" (1995) oraz im. K.K. Baczyńskiego (1995). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia za tom Pełne morze (2007). Do Nagrody Literackiej Nike nominowano biografię Tischner (2001) oraz Pełne morze (2007). Tom Echa (2013) nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Stale współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym" (jako felietonista) i miesięcznikiem "Znak". Mieszka w Krakowie.
Recenzja Wojciecha Bonowicza, towarzysząca premierze premierze książki Do środka Julii Szychowiak, wydanej w Biurze Literackim 6 listopada 2023 roku.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Wojciecha Bonowicza, Andrzeja Sosnowskiego i Julii Szychowiak podczas Portu Wrocław 2008.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Wojciecha Bonowicza, Mariusza Grzebalskiego i Bogusława Kierca podczas Portu Wrocław 2007.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Urszuli Kozioł, Ryszarda Krynickiego, Bohdana Zadury, Piotra Sommera, Jerzego Jarniewicza, Zbigniewa Macheja, Andrzeja Sosnowskiego, Tadeuszy Pióry, Darka Foksa, Wojciecha Bonowicza, Marcina Sendeckiego, Dariusza Suski, Mariusza Grzebalskiego, Dariusza Sośnickiego, Krzysztofa Siwczyka, Marty Podgórnik i Jacka Dehnela podczas Portu Wrocław 2007.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego poświęconego twórczości Rafała Wojaczka podczas Portu Legnica 2004.
WięcejSzkic Wojciecha Bonowicza opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego Wojciecha Bonowicza i Adama Wiedemanna podczas festiwalu Port Legnica 2001.
WięcejO twórczości Andrzeja Sosnowskiego wypowiadają się Wojciech Bonowicz, Jacek Gutorow, Anna Kałuża, Joanna Orska, Piotr Śliwiński, Kamil Zając.
WięcejOdcinek nowego programu literackiego „Poeci”, w którym Wojciech Bonowicz rozmawia z Marcinem Sendeckim.
WięcejRozmowa Wojciecha Bonowicza z Markiem Doskoczem.
WięcejAutorski komentarz Wojciecha Bonowicza do książki Dialog w ciemności Władysława Sebyły.
WięcejGłos Wojciecha Bonowicza w debacie „Wakacje z książkami”.
WięcejGłos Wojciecha Bonowicza w debacie „Mieliśmy swoich poetów”.
WięcejZ Wojciechem Bonowiczem o książce Echa rozmawia Marcin Baran.
WięcejEsej Wojciecha Bonowicza towarzyszący premierze książki Dialog w ciemności Władysława Sebyły.
WięcejAutorski komentarz Wojciecha Bonowicza do książki Dialog w ciemności Władysława Sebyły wydanej nakładem Biura Literackiego 2 lutego 2012.
WięcejKomentarze Wojciecha Bonowicza, Tomasza Fijałkowskiego, Anny Kałuży oraz Bohdana Zadury.
WięcejAutorski komentarz Wojciecha Bonowicza do wierszy z książki Hurtownia ran i Wiersze ludowe.
WięcejKomentarze Karola Maliszewskiego, Wojciecha Bonowicza, Rafała Skoniecznego, Miłosza Biedrzyckiego, Jarosława Nowosada.
WięcejNota Wojciecha Bonowicza o książce nauka chodzenia / gehen lernen Tadeusza Różewicza.
WięcejKomentarze Wojciecha Bonowicza, Piotra Kępińskiego, Krystyny Miłobędzkiej, Andrzeja Sosnowskiego, Agnieszki Wolny-Hamkało.
WięcejAutorski komentarz Wojciecha Bonowicza do wierszy z książki Wybór większości i Wiersze z okolic.
WięcejRozmowa Kuby Mikurdy z Wojciechem Bonowiczem.
WięcejRecenzja Przemysława Koniuszego z książki Echa Wojciecha Bonowicza, która ukazała się 20 grudnia 2013 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
WięcejRecenzja Anny Kałuży z książki Echa Wojciecha Bonowicza.
WięcejZ Wojciechem Bonowiczem o książce Echa rozmawia Marcin Baran.
WięcejRecenzja Przemysława Koniuszego z książki Echa Wojciecha Bonowicza, która ukazała się 20 grudnia 2013 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
WięcejRecenzja Anny Kałuży z książki Echa Wojciecha Bonowicza.
WięcejRecenzja Pawła Mackiewicza z książki Polskie znaki Wojciecha Bonowicza.
WięcejRecenzja Marcina Jurzysty z książki Polskie znaki Wojciecha Bonowicza.
WięcejRecenzja Przemysława Rojka z książki Polskie znaki Wojciecha Bonowicza.
WięcejRecenzja Konrada Wojtyły z książki Polskie znaki Wojciecha Bonowicza.
WięcejRecenzja Jacka Gutorowa z książki
Komentarze Adama Wiedemanna, Marcina Świetlickiego, Karola Maliszewskiego.
WięcejKomentarze Adama Wiedemanna, Mariana Stali, Artura Grabowskiego, Radosława Kobierskiego, Karola Maliszewskiego, Rafała Rżanego.
WięcejRecenzja Mariana Stali z książki Pełne morze Wojciecha Bonowicza.
WięcejRecenzja Jacka Gutorowa z książki Pełne morze Wojciecha Bonowicza.
WięcejKomentarza Jacka Gutorowa, Jarosława Borowca, Dariusza Sośnickiego, Mariana Stali, Piotra Kępińskiego i Kuby Mikurdy.
Więcej